İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Vali Kaldırım Başkanlığında Toplandı

“İlin Afet Risk ve Tehlikeleri Ele Alındı”

Garnizon Komutanı, Vali Yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Bürokratları, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve STK temsilcileri ile diğer üyelerin online katıldığı toplantıda, İlimizde meydana gelebilecek her türlü afet ve acil durumlar karşısında uygulamaya konulacak olan planlar ve afet yönetimini ilgilendiren konular masaya yatırılırken, destek ve çözüm ortağı kurumlar tarafından afet öncesi, esnası ve sonrasında yürütülmesi gereken faaliyetler, İlin afet risk ve tehlikeleri de ele alındı.

“İRAP Sunumu Yapıldı”

Toplantıda AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş 5 yıllık hazırlanan İRAP eylem planına dair bir sunum gerçekleştirerek; planın hazırlık aşamaları ve sonrasında yürütülecek izleme-değerlendirme çalışmalarının neler olduğunu, eylem planına ilişkin 5 modülün hazırlandığını, bu anlamda çalıştaylar yapılarak çeşitli kararlar alındığını, sorumlu ve destekleyici kurumlarla ilgili görevlendirmelerin yapıldığını, bugüne kadar yapılan 283 eylemle alakalı tüm kurumların çalışmalarını çok önemsediklerini ifade etti.

“Afet Yönünden Riskli Bir Bölgedeyiz”

İl Afet Risk Azaltma Planı kapsamında amaç, hedef ve eylemlere yönelik yapılan çalışmalarla afete karşı dirençli bir şehir oluşturmak amacında olduklarına dikkat çekerek konuşmasına başlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Afetler yönünden hem ülkemiz hem de İlimiz riskli sayılabilecek bir bölgede yer almaktadır. Geçmişte yaşadığımız tecrübelere bakarsak, İlimizin de özellikle afetler konusunda acı tecrübesi var. Deprem, sel, heyelan ve orman yangını gibi birçok afete maruz kalabileceğimiz bir coğrafyada bulunduğumuz için, afet bilinciyle afetlere hazırlıklı bir şekilde yaşamayı çok iyi bilmemiz gerekiyor. Daha önceki senelerde ülkemizin ve İlimizin yaşamış olduğu depremlerden, sel felaketlerinden, yangınlardan çıkarılan derslerle, afetlere yönelik önemli müdahale planları hazırlandı. Bu planlar dâhilinde hem ülke genelinde hem de 81 il ile birlikte İlimizi ilgilendiren afet müdahale planlarımız yapıldı, yapılmaya da devam ediliyor.

- Akyazi.net , Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/9565812/il-afet-ve-acil-durum-koordinasyon-kurulu-vali-kaldirim-baskanliginda-toplandi