Biden Rusya'ya "En büyük darbeyi" böyle duyurdu!

Gece saatlerinde yapılan açıklamada Rusya'nın Ukrayna işgali 13'üncü gününde sürerken, dünyadan Moskova Yönetimi'ne en büyük darbelerden biri bugün geldi.

Önce İngiltere, ardından ABD Rusya'dan petrol ürünleri ithalatıyla ilgili kritik kararlar açıkladı.

Londra Yönetim, Rus petrol ürünleri ithalatını yıl sonuna kadar kademeli olarak bitireceğini duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden da Rusya'dan fosil yakıt ithalatını yasakladı. Washington Yönetimi'nin yasağı petrol, doğalgaz ve kömür ithalatını kapsıyor.

Rusya'dan petrol, doğalgaz ve kömür ithalatını yasaklama kararı aldıklarını belirten Biden, şunları söyledi:

Petrol ithalatını yasaklayacağız. Bunun ticaretini yapamayacaklar. Bu Putin'e ağır darbe vuracak. Bu kararı ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın dayanışma sonunda aldım. NATO'nun tamamını aynı sayfada tutmaya çalıştım. Ancak burada birçok ortağımızın da bize katılamayacağını gördüm. Ama Avrupalı müttefiklerimizle çalışıyoruz, onların Rusya petrolüne olan bağımlılığını bitirmek için.

"BEDEL ÖDEYECEĞİZ"
Biz de bedel ödeyeceğiz. İlk bahsettiğimde bu konuyu "biz de bedel ödeyeceğiz" demiştim. İki parti de çok net bir şekilde bunu yapmamız gerektiğinin farkında. Şu ana kadar 1 milyardan fazla savunma desteğini Ukrayna'ya verdik. Aynı zaman da insani destek de veriyoruz.

"TARİHTE GÖRÜLEN EN AĞIR YAPTIRIMLAR"
Hafta sonu boyunca Blinken'ı gönderdim. Polonya Ukrayna sınırındaki ülkeleri ziyaret etti. Gelişmeleri bana haber verecek Rusya'yla sınırı olan NATO ülkelerine sözlerimizi tutacağımızın garantisini veriyorum bir kez daha. ABD bu sorumluluğu yüklenecek. Mültecilere bakılması konusunda sadece Avrupa ülkeleri bunu yüklenmeyecek. Tarihte görülen en ağır yaptırımı uyguluyoruz. Rus rublesi %50 değer kaybetti. 1 kuruş değeri bile yok. Merkez Bankası'nın rubleyi güçlendirmesini de engelliyoruz. Ayrıca Rusya'nın teknoloji iletişimini de kapatıyoruz. Yarı iletkenlere özellikle. Burada birçok menkul kıymetin işlemleri ABD borsasında yapılmıyor.

- Akyazi.net , Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/9532566/biden-rusyaya-en-buyuk-darbeyi-boyle-duyurdu