Sakarya ovası bozkurtların yuvası... Bu kez bir siyasi slogan değil gerçek!

MEDYABAR.COM -Kana Gümüşel'in haberi


Geçtiğimiz cuma günü, yoğun kar yağışıyla geçen haftanın ardından Ferizli'ye bağlı Gölkent Mahallesinde ava çıkan gençler sadece yüz bölümü ve omurgası kalan bir köpek iskeleti buldular...
Ardından aynı bölgede bir gün sonra yani Cumartesi günü gezmeye devam eden gençler, evlere 200 metre mesafede aynı şekilde yenilmiş bir köpek iskeleti daha bulunca gözler  Sakarya'daki kurt saldırılarına çevrildi...

"Aç kalan kurtlar köpekleri yedi! Sadece iskeletleri kaldı..." HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Köpek iskelet bulan gençlerden birinin henüz 1 ay önce aynı bölgede tarlada gezen bir kurtu görüntülemiş olması sebebiyle, köpekleri karda aç kalan kurtların yediği ihtimali ağır bastı.


BAŞKANIN TİLKİ DİYE PAYLAŞTIĞI DA KURTMUŞ
Önceki hafta Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar'ın da ilçe merkezinde görüntülenen yaban hayvanlarını tilki diye paylaşması sonrasında MEDYABAR'ın sorusunu yanıtlayan veterinerler fotoğraftaki hayvanın bir kurt olduğunu söyledi.

MİLLİ PARKLAR'A SORDUK
Son günlerde Sakarya'nın çeşitli bölgelerinden gelen bu kurt haberleri sonrasında MEDYABAR editörleri Sakarya'daki kurt popülasyonuyla ilgili soruşturma yaptı.
MEDYABAR'ın ulaştığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri isim ve doğrudan resmi kayıtları vermeden bazı bilgiler verdi.

Buna göre Ferizli'deki köpekleri yiyenleriin 2'li ve 3'lü olarak dolaşan bozkurtlar olduğu belirtiliyor.
Bunun yanı sıra Sakarya'nın dağlık alanlarının yanı sıra tüm ilçelerinin yakınlarında kurt varlığı da bilinen bir gerçekmiş...
Zira 2018 yılında Sakarya'daki yaban hayvanlarına yönelik yapılan sayımda kurt popülasyonunun zararlı olmayacak şekilde   Akyazı'dan Sapanca'ya Kocaali'den Pamukova'ya kadar geniş bir alana yayıldığı da tespit edilmiş.

"SAKARYA OVASI BOZKURTLARIN YUVASI"
Kurtların tüm dünyada olduğu gibi doğa dengesinin korunmasında çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Milli Parklar yetkilileri, Sakarya'da hakim olan kurt türünün "Bozkurt" olarak bilinen "Canis lupus lupus" olduğunu ifade etti.
Bu bilgi de akıllara Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü Ocakları mensuplarının programlarında attıkları "Sakarya ovası bozkurtların yuvası" sloganının getirdi.
İşin esprisi bir yana gerçekten de Bozkurt türünün Sakarya genelinde önemli bir popülasyonun olduğu ifade ediliyor.

DEVLET Mİ BIRAKIYOR, İNSANLARA SALDIRIR MI?
Milli Parklar yetkilileri kurt görülmesi haberlerinin ardından kurtları devletin yani Milli Parklar'ın doğaya bıraktığı iddialarının doğru olmadığını ifade ederken bunların "avcı anlatımı" olduğunu söylüyor.
Kurtların doğrudan insanlara saldırması olayının neredeyse görülmediğini ifade eden yetkililer, vatandaşları yine de özellikle yoğun kar yağışının olduğu zamanlarda ormanlık alanlara yaklaşmamaları yönünde uyardı.

ÇAKALLAR DAHA YAYGIN VE YAKIN
Milli Parklar kaynaklarından edinilen bilgilere göre Sakarya genelinde kurt dışındaki yaban yırtıcılarından çakal ve tilkilerin de popülasyonu oldukça geniş. Çakalların kurtlarla karıştırılması da oldukça olağan ancak çakallar popülasyonunun da daha çok olması sebebiyle daha kalabalık sürüler halinde geziyor. Vatandaşların da çok kez şahit olduğu üzere Serdivan'daki paraşüt tepe ve antenler bölgesinde çakal sürüleri sık sık insanların yanına kadar yaklaşıyor.

- Akyazi.net , Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/9329585/sakarya-ovasi-bozkurtlarin-yuvasi-bu-kez-bir-siyasi-slogan-degil-gercek