Kar yağacak mı? İşte bugünlerde çok merak edilen sorunun cevabı...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava durumu tahminlerinde, pazar gününden itibaren hava sıcaklıklarının düşeceği ve ülke genelinin yağışlı havanın etkisi altına gireceği bilgisi yer aldı. Dün öğle saatlerinden itibaren  Sakarya'da hava sıcaklıkları hızla düşerken akşam saatlerinde de yağmur yağışı başladı. 

Meteoroloji tahminlerinde yüksek bölgelerde kar yağışı görüleceği bilgisi de yer alınca vatandaşlar Sakarya'ya ne zaman ve ne kadar kar yağışı düşeceğini araştırmaya başladı. 

Çarşamba gününden itibaren Sakarya’nın yükseklerinde Dikmen, Keremali, Göktepe, cuma gününe doğru;  Akyazı Güzlek, Hendek Dikmen yaylarına doğru olan yüksek köylerde kar yağışları yoğun olacak.

Amatör hava tahmincisi Eray Türk, bu soruyu MEDYABAR için cevapladı. 
İşte Sakarya için beklenen haftalık hava durumu ve kar tahminleri: 

Eray Türk yazdı...
Sakarya’da yeni hafta yağmurla başladı. Haftanın hemen her günü yağışlar olacak. Bu hafta yağışsız geçireceğimiz bir gün bulunmuyor.

Sıcaklıklar Salı akşamından itibaren düşmeye başlıyor. Çarşamba, perşembe ve cuma günleri (Dikmen-Keremali-Göktepe) gibi alanlarda yoğun kar yağışları olacak.


7 günlük yağış anomalisi haritasında görüldüğü üzere; Sakarya çevrelerinde yağışlar oldukça etkili olacak. Ülkemizin batısında kuraklık riski ciddi biçimde azalmış durumda.


ADAPAZARI Diyagramı.

Sıcaklık Çarşamba günü   (1500 m)itibariyle  -4,-5°C derecelerine geriliyor. Yağışlarda devam edecek. Çarşamba gününden itibaren Sakarya’nın yükseklerinde Dikmen, Keremali, Göktepe, cuma gününe doğru; Akyazı Güzlek, Hendek Dikmen yaylarına doğru olan yüksek köylerde kar yağışları yoğun olacak.

 Hafta sonuna kadar Dikmen ve Keremali gibi zirvelerde kar kalınlığı 20-30 cm bandında olacaktır.

Yağışlar ay sonuna kadar etkisini göstermeye devam edecek.

Bu süreçte çok sorulan 'Sakarya merkezine kar yağacak mı?' sorusuna gelince; Sakarya merkez için 20-21 Aralık tarihlerine kadar kar yağışı beklenmiyor. Soğuk hava sisteminin gücü o denli kuvvetli değil Sakarya merkeze kar bırakacak cinsten değil. Ancak kar sınırı 700 metrelere kadar inecektir.

Bu süreçte önümüzdeki 10-12 günde toplamda Sakarya merkez ve çevresine 80-100 mm yağmur yağışı düşmesini bekliyoruz.

- Akyazi.net , Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/8850849/kar-yagacak-mi-iste-bugunlerde-cok-merak-edilen-sorunun-cevabi