Sakarya'da ameliyatlara dolar freni! Operasyonlar durduruldu...

MEDYABAR.COM/

Döviz krizi büyümeye devam ediyor. Liranın dolar karşısında erimesi ile yurt dışından ithal edilen tüm kalemlere peş peşe zamlar gelmeye devam ediyor.  Yaşanan bu kriz  sağlık sektöründe kullanılan bir çok ithal ürünü de etkiledi. 

FİRMALAR, DOLAR ÇOK HAERKETLİ DİYEREK HASTANELERE ÜRÜN TEMİN EDEMİYOR!
Döviz kurundaki oynamalar nedeniyle hastanelere medikal malzeme sağlayan firmalar, artık hastanelere ürün sağlayamıyor. Hastaneler ameliyatta kullandıkları medikal malzemeleri temin edemeyince ameliyatları ertelemek zorunda kaldı. Acil ameliyatlar dışındaki çoğu ameliyat  Sakarya'da ve Türkiye'deki bir çok ilde durduruldu.

HASTALAR ŞAŞKINLIK İÇERİSİNDE!
Ameliyat olmak için hastaneye gelen ve tarih verilen hastalar ise dolar kuru sebebiyle ameliyatlarının yapılamayacağını öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemedi. Hatta bazı hastalar durumu sosyal medyada seslerini duyurmaya çalıştı.  Sakarya'da duran bazı ameliyatlar ise ekşi sözlükte  de gündeme geldi.

DEVLET KURU 4 LİRAYA SABİTLEMİŞ AMA DOLAR 14 LİRA
Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, yaşanan krizi şu şekilde değerlendirdi;

''Dolar ile gelen malzemelere Sağlık Bakanlığı ve SGK kuru 4 lira olarak belirliyormuş. Dolar bugün oldu 14 lira. Bir de ameliyat malzemesi veren firma bu 4 lirayı da bir yıla yakın sürede tahsil ediyormuş. Bu nedenle çalıştığımız çoğu firma ya kapandı ya da bize malzeme vermiyor. Yani sosyal medyada dolaşan 'medikal firmalar Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlara malzeme vermiyoruz' sözü doğru. İki ay sonrada ilaç krizi yaşanacak. Sağlık alanında çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.''

- Akyazi.net , Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/8813249/sakaryada-ameliyatlara-dolar-freni-operasyonlar-durduruldu