SMA'nın son kurbanı Sıla'ya yürek burkan veda

Küçücük bedenlerin can verdiği SMA hastalığının son kurbanı Akyazılı Sıla oldu. Doğumundan kısa süre sonra hastalık tespit edilince tedavisine başlanan Sıla Ayyıldız, durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldı.
Minik Sıla'dan dün akşam saatlerinde acı haber geldi.
Dokurcun Kuloğlu Mahallesi halkından Tuncay Ayyıldız'ın kızı Sıla'nın minik bedeni hastalıkla daha fazla mücadele edemedi.

TABUTU BAGAJA KONULDU
Minik Sıla için bugün Kuloğlu Mahallesi camisi önünde  cenaze namazı kılındı.
Sıla'nın tabutu, bir hafif ticari aracın bagajına konulurken cenaze namazı bu şekilde kılındı.
SMA hastalığının son kurbanı Sıla Ayyıldız'ın cenazesi namazın ardından aile kabristanlığında toprağa verildi.,

Alaattin ONUR bildirdi
SMA HASTALIĞI NEDİR?
Spinal müsküler atrofi, yani kısaca SMA hastalığı bireyin merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini ve iskelet kas sisteminin kontrollü kas hareketlerini etkileyen genetik, yani kalıtsal bir motor nöron hastalığıdır. SMA hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. SMA hastalığı çok nadir görülen bir hastalıktır.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde yaklaşık bin 500 kişide Spinal müsküler atrofi (SMA) hastalığı bulunuyor.

Dünyada SMA hastalığı tedavisi için şu an kullanılan 3 farklı ilaç var. Bunlardan birisi SGK tarafından geri ödeme kapsamında olup, hastaların kullanımına sunuluyor.
Yurt dışından temin edilen diğer ilaçlar bakanlık tarafından karşılanmadığı için ülke genelindeki hasta çocuklar için çok sayıda kampanya yürütülüyor.

Hastalığın tipi belirti verdiği yaşa göre belirleniyor. Tip 1 hastaları doğumdan kısa bir süre sonra belirtiler vermeye başlarken, Tip 2’de altıncı aydan sonra, Tip 3’te on sekizinci aydan sonra, Tip 4’te ise yetişkinlikte ortaya çıkıyor.

- Akyazi.net , Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/8421816/smanin-son-kurbani-silaya-yurek-burkan-veda