Önce Can mı Çekicimi, bir karar verin !

Alaattin Onur
Alaattin Onur

Son zamanlarda aldığımız bir şikâyet de kaza sonrası olay yerine jandarma veya polis tarafından çağrılan çekiciler.

     Allah korusun, bir kazaya karıştınız; aracınız da hareket edecek durumda değil. Yaralılarınızla mı uğraşacaksınız yoksa yol ortasında kalan araç için mi zaman harcayacaksınız?

Bölgeden biri iseniz hemen bir yakınınızı arayıp yardım istersiniz ama Akyazı’ya tatil veya başka amaçla başka bir ilden gelmişseniz durum farklı gelişiyor. İşte burada devreye sorumluluk alanlarına göre polis veya jandarma trafik ekipleri giriyor. Siz veya araçta bulunanlar yaralanmışsa  ambulansla  hastaneye gidip tedavinizi yaptırırsınız.

    Siz bunlarla uğraşırken aracınız da polis veya jandarma ekiplerince çağrılan çekici ile güvenilir alan olan yediemin parklarına çekilir ve güvence altına alınır. Doğru olan da budur.

    Son günlerde gerek Whats up gerekse internet sitemizdeki haber ihbar hattımıza bazı şikayetler gelmekte.Kaza yaptıklarında araçlar yürür halde ve araçlarının başında sahipleri olduğu halde  kolluk güçlerinin hemen çekici çağırıp araçları çekme derdine düştükleri şikayetleri geliyor.

Yani kaza sonrası aracım yürür halde ve ben de aracımın başında iken “yol açılsın” bahanesiyle hemen çekici çağrılıp araçlar çekiliyor.

     Burada kaza yapanların değil  çekicilerin menfaatine bir durumun ortaya çıktığı konusunda şikayetler alıyoruz. Bu şikayetler özellikle D 140 Karayolundan tatil amaçlı Akyazı’ya gelen ve bu yolda kaza yapan araç sahiplerinden geliyor. Tabi ki bu vatandaşlarımızın bizlere ilettiği şekli.

Fakat mesleğimiz icabı gittiğimiz kazalarda buna benzer durumlara az da olsa rastlıyoruz. Mesela kaza anında ambulans daha yaralıları almadan, yaralılar olay yerinden hastaneye götürülmeden çekici muhabbetleri başlıyor.

     Adam kaza yapmış canı burnunda hatta yaralı.. Onun bir önce hastaneye gitmesi gerekirken yetkililerin o yaralı sürücüden bilgi alma telaşı bana çok tuhaf geliyor. Yahu adam kaza yapmış, yaralanmış! Senin ilk görevin onu bir an önce ambulansla hastaneye gönderip tedavisini yaptırmak.

     Adam tedavisini olur, müsait bir zaman içerisinde alırsın iki satır ifadesini. Daha sonra da karakola gelir, işlemleri yapılır. Yok, candan önce ifade ve en önemlisi de çekici sorunu mu sizin derdiniz.?

Yoksa sizden böyle bilgiler mi isteniyor, anlamış değilim !               

- Akyazi.net , Alaattin Onur tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/7370254/alaattin-onur/once-can-mi-cekicimi-bir-karar-verin