Kendimize gelelim lüften!

Zihni Açba
Zihni Açba

Malazgirt Zaferi’nin 949.Yıldönümü kutlamalarına yönelik programın gündeme gelmesiyle birlikte, adeta bilinmeyen bir el tarafından düğmeye basılmışçasına yeni tür bir cepheleşme kapladı ortalığı.

Siyasetçisinden gazetecisine, köşe yazarından haber sunucusuna, iktidar yanlısından muhalefet yanlısına, hangi akla hizmet ettiği belli olmayan bir takım ağızların ısrarla körüklediği bir cepheleşme aldı yürüdü.

Önlerine uzatılan her mikrofona sazan gibi atlayan bazı yeni nesil siyasetçiler ve onlara her fırsatta olta sallayan bazı gazeteci ve Tv. Programcıları var ki evlere şenlik.

En büyük talihsizlikleri de ne yazık ki “TARİH’siz” olmaları. Yani, tarihten bihaber olmaları.

 

Adamlar, utanmasalar ve mümkün olsa; Sultan Alparslan’la, Mustafa Kemal Atatürk’ü kabirlerinden kaldırıp, kavga ettirecekler neredeyse. 1922 ile 1071’i, Kocatepe ile Malazgirt’i birbirine kırdıracaklar.

Gerçekten de ne yapmak istediklerini anlamak mümkün değil.

Kendini Türk hisseden, bu millete mensubiyet duyan bir insan, Anadolu coğrafyasının Türk Milletine açılış kapısı olan Malazgirt Zaferi’nin kutlanmasından neden rahatsızlık duyar ki?

Neden, Malazgirt’te Anadolu’nun kapısını Türk’e açan anahtar olan Sultan Alparslan’ın kılıcı ile Kocatepe’de Türk vatanı olduğunun adeta tapu tesciline imza atılan kalem olan Mustafa Kemal’in süngüsünü birbirine kırdırma sapıklığına düşer ki?

Ne adına sergilenirse sergilensin böyle bir tavrın, böyle bir anlayışın; sözüm ona İslamcılık veya Osmanlıcılık adına “İstiklal Harbini keşke yunan kazansaydı” diyerek Kocatepe’yi, Dumlupınar’ı ve Sakarya’yı reddeden sapkın zihniyetten hiçbir farkı yoktur bize göre.

Evet. Lütfen kendimize gelelim artık.

Sıyrılalım artık bu akıl tutulmasından.

Kurtulalım artık beynimizi, dilimizi, kalemimizi veya klavyemizi nereden beslendiği belli olmayan bir takım çevrelere kiraya vermekten.

Bilmeli ve anlamalıyız ki; Malazgirt olmasaydı Kocatepe olmaz, Kocatepe olmasaydı Malazgirt kalmazdı.

Bu şuur ve idrak içerisinde; Malazgirt’te başladığımız Zafer kutlamalarımızı, 30 Ağustosta Kocatepe’de 9 Eylülde de İzmir’de sürdürerek, birlik ve beraberliğimizi pekiştirelim.

Ve bilelim ki:

Malazgirt de Türk’ün zaferidir Kocatepe de!

Sultan Alparslan da Türk’ün komutanıdır Gazi Mustafa Kemal Paşa da!..

- Akyazi.net , Zihni Açba tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/5154483/zihni-acba/kendimize-gelelim-luften