Bu haber Sakaryalılar için... Elektrik Kesintileri için tazminat hakkı!

Habertürk Gazetesi'nde geçtiğimiz yıl Şubat ayında yer alan habere göre 

Bildirimli olsa bile

günlük kesinti 12 saati geçerse konut abonesine 50, diğer abonelere 100 TL tazminat hakkı doğuyor.

Medyabar

 haber merkezine ulaşan bir vatandaş da 2 hafta önceki kesintden sonra SEDAŞ'a yaptığı dilekçeli başvurunun cevabı olarak önümüzdeki faturadan 50 TL kesileceğinin bildirildiğini söyledi.

Habertürk Gazetesi'nde 9 Şubat 2014 tarihinde yayınlanan haber şu şekilde: 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) uzmanları, milyonlarca elektrik abonesinin, dağıtım şirketinden hizmet kalitesindeki aksama nedeniyle tazminat kazanabilecekleri olayları ve tazminat tutarlarını tek tek belirledi.

35 milyon dolayında konut abonesini ilgilendiren 'Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği'nde sağlanan haklar şöyle: 

-Günlük bildirimli bile elektrik kesintisi süresi 12 saati geçemez. Bu süreye uyulmazsa konut abonesinin 50 TL, diğer abonelere 100 TL tazminat hakkı doğar.

- Fatura son ödeme tarihinden en az on gün önce iletilir. Bu süreye uyulmazsa kullanıcından sadece faturanın anaparası tahsil edilir. Kesme yapılmışsa kesme bağlama bedeli alınmaz.

- (Dağıtım şirketinden kaynaklanan gerekçelerle) Kullanıcı zararı gerekçesiyle yapılan başvurunun 20 iş günü içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Bu süreye uyulması halinde konut abonelerine 25 TL, diğer abonelere 60 TL ödenir.

- Müşteri hizmetleri merkezince kaydedilen başvuruların sonuçlandırılarak bu işlemin, talep edilmesi halinde 15 iş günü içerisinde başvuru sahibine iletilmesi gerekiyor. Bu süreye uyulmazsa konut abonesine 25 TL, diğer abonelere 50 TL ödenir.

TAZMİNATLAR NASIL ÖDENECEK? 

Düzenlemede her bir ay sonu itibarıyla tazminat ödenmesi gereken kullanıcılar takip eden ayın 20'nci gününe kadar tespit edilerek bu kullanıcılara ödeme yapılacağı hususunda bildirimde bulunulması gerekiyor. Yazılı olarak başvuru halinde ise "kullanıcının tercih ettiği şekilde 3 iş günü içerisinde tazminat ödenir" deniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) internet sitesinde 'Sıkça Sorulan Sorular' sayfası 28. maddede de konuyla ilgili açıklama yer alıyor 

- Akyazi.net , Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4218696/bu-haber-sakaryalilar-icin-elektrik-kesintileri-icin-tazminat-hakki