Çok ağır suçlama: "At - Eşek etleri okullara satılmış"

Çok ağır suçlama: "At - Eşek etleri okullara satılmış"

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç bundan iki sene önce Sakarya'da at ve eşek kesiliyor diye İl Tarım ve Orman Müdürü'nü bizzat uyardığını fakat isimde vermesine rağmen hiç bir şirketin denetlenmediğini söyledi. Tunç "Göz göre göre at-eşek eti satılmasına göz yumuldu" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan liste ile Sakarya ve çevresinde et üreten ve satışını yapan firmaların ifşası yapılmıştı. İşte o liste Sakarya'da hakkıyla et üreten ve satan bir çok firmanında ekonomik olarak zarar görmesine, satışlarının azalmasına neden olmuştu. Yankılarının halen devam ettiği o liste hakkında bazı açıklamalarda bulunan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği'nin Sakaryalı Genel Başkanı Bülent Tunç, her seferinde Sakarya'nın bu şekilde adının kirlenmesininden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

"Hemen yanınızda at-eşek kesiyorlar diye ihbar ettim"

Bu konuda aldığı ihbarları Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bizzat ilettiğini söyleyen Genel Başkan Bülent Tunç " Bundan 2 sene önce Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir'i telefonla arayarak 'hemen yanı başınız da at-eşek kesiliyor' dedim. Bu işi yapan firmaları da tek tek kendisine bildirdim. Hatta Adapazarından et alan istanbullu bir firmanın labaratuar sonuçlarında eşek eti çıkan raporlarıda olduğunu kendisine sunabileceğimi söyledim. Fakat İl Müdürü hiçbir şey yapmadı ve olayın bir şekilde kapatılmasına aracılık etmiş oldu." dedi.

"At - eşek etleri okullara satılmış"

Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir'e Sakarya'da ki at-eşek satışının il içersisnde de yapıldığını hatta içerisinde okullarında bulunduğunu söylediğini belirten Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç; " Kesilen tek tırnaklılar Sakarya ve çevre illerin yanı sıra Adapazarı'nda ki 3-4 okula da satıldığının ihbarını İl Müdürüne ilettim. Hatta beni o okullara şikayet edip, okul sahiplerine benim ismimi verdi. Okul sahipleri ile de muhatap olmak zorunda bırakıldım. Göz göre göre bu ihmale çanak tutuldu." dedi.

"İfşa etmek çözüm değil"

Bakanlık tarafından yapılan ifşa bu işin çözümü olamayacağını söyleyen Genel Başkan Bülent Tunç " Emniyet uyuşturucu alanı yakalayınca tamam deyip peşini bırakıyor mu? Satanı yakalıyor, oda yetmiyor üretenin kim olduğuna kadar gidiyor. Fakat Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bakanlığın yaptığı ifşa ile bu iş bitti sanıyor. İş burada bitmiyor. Bu atı kesen kim? Paketleyip satışa hazırlayan kim? bunların peşine düşmek gerekiyor. Biz ihbar ediyoruz ama müdürlük arkasında durmuyor." dedi.

Sakarya'nın ismi hep var!

Türkiye'de tek tırnaklı et üretiminin ve satışının yasa dışı olarak yapılmaması için büyük uğuraş verdiklerini dile getiren Genel Başkanı Bülent Tunç " Sakarya benim için çok daha fazla değerli. Ben Sakarya'nın bu şekilde isminin çıktığı her an derin bir üzüntü yaşıyorum. Sakarya'nın isminin kötü duyulmaması içinde çok uğraş veriyorum. Ama her seferinde Sakarya bu tür olaylarda hep ön planda hep ilk sıralarda yer alıyor" dedi.

- Akyazi.net , Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4217678/cok-agir-suclama-at-esek-etleri-okullara-satilmis