Türkmenler için yardım çağrısı...

Irak ve Suriye'de IŞİD saldırılarından Türkiye'ye sığınan yaklaşık 8 bin Türkmen, Ankara'da zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

BİR EVDE 35-40 KİŞİ YAŞIYORLAR 

Ülke çapında çeşitli kuruluşların yürüttüğü yardım kampanyasına Sakarya'da öncülük eden Sakarya Türk Ocakları da yardım çağrısını yineledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve TÜRKAV'ın da desteklediği kampanya için açıklamalarda bulunan Sakarya Türk Ocakları Başkanı Prof. Dr. Gürsoy Alagöz, 

"Irak ve Suriye'de (Türkmeneli) yaşayan Türkmen kardeşlerimiz, özellikte Türkmeneli'nde Telafer bölgesinde yaşayan Türkmen kardeşlerimiz can güvenlikleri açısından Çok sevgili dostları son derece zor durumda kalmış ve bunların bir kısmı hayatlarını ve çocuklarının hayatını kurtarmak için ülkemize gelmek durumunda kalmışlardır. Şu anda Ankarada bulunan yaklaşık 8 bin civarında bu durumda olan Türkmen elinden göç etmiş Türkmen kardeşimiz olduğu bildirilmektedir. Soydaşlarımızın ankaradaki yaşam şartları son derece sıkıntılı ve zordur. Bir evde yaklaşık 35 - 40 kişi ikamet etmeye çalışmaktadır" 

dedi.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA 

Türkmenlerin, IŞİD sebebiyle sınırı yalnızca kıyafetleriyle geçebildiklerini kaydeden Alagöz, 

"Çoluk çocuklarıyla bu kış günü son derece zor şartlarda adeta hayat mücadelesi vermekte ve sağduyulu duyarlı insanların yardımlarıyla ayakta durabilmeye çalışmaktadırlar. Bu münasebetle Sakarya Türk Ocakları olarak arkadaşlarımızla bu durumda olan soydaşlarımıza yardım etme kararı almış bulunmaktayız. Üyelerimizden tedarik ettiğimiz yardımları bu soydaşlarımıza ileteceğiz. Bu münasebetle sizinde konudan haberdar olmanız için bu mesajı yayınlıyorum. Şayet yardımda bulunmak isteyenler olursa Sakarya Türk Ocakları olarak bizler yardımlarınızın iletmeleri konusunda iher türlü desteği vermeye haziriz" 

diye konuştu.

ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ DUYULANLAR 

Yardımlarla ilgili çağrıda bulunan Alagöz, 

" En çok ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri başta ısınmak amacıyla gaz ve saire gibi ihtiyaçların karşılanması için maddi yardım, gıda maddeleri, yer yatağı, battaniye, ayakkabı, pardiso, giysi ve halı gibi malzemelerdir. Ben şahsen yapılacak yardımların son derece makbule geçeceğini düşünmekteyim. Siz sevgili dostlarımızdan yardımda bulunmak isteyenler olur ise biz Sakarya Türk Ocakları olarak yardımlarınızın buraya iletilmesinde sizlere her türlü desteği vermeye hazırız" 

ifadelerini kullandı.

- Akyazi.net , Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4216000/turkmenler-icin-yardim-cagrisi