Aracında radar tespit cihazıyla yakalandı

MEDYABAR.COM - 

Aziz GÜVENER'in haberi 

      İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Arifiye TEM otoban gişelerinde yapılan uygulama sırasında şüpheli hareketleri sonrasında M.Ç (27) kullandığı araç kontrol noktasında durduruldu. 
     Trafik ekiplerinin araçta yaptığı incelemeler sonrasında hız tespiti ve denetimi yapan trafik ekiplerinde bulunan radar cihazlarının yerini tespit edebilen ve radar detektörü olarak adlandırılan cihaz ele geçirildi.


      Cihazda yapılan incelemede 700 ila 1200 metre uzaklıktaki radar aracını tespit eden cihaz sinyal sistemi ile sürücüyü uyardığı tespit edildi. Karayolları Trafik Kanununa göre kullanımı ve bulundurulması suç olan radar algılayan detektörle ilgili araç sürücüsü M.Ç 1.400 ile 3.000 TL arası para cezası kesilecek.

 

KULLANIMI YASAK
      Madde 51/5-a'ya göre hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal etmek yasak. Bu yasağa uymayanlar 2 bin 203 lira ile 3 bin 673 lira arasında para ve 6-8 ay arasında hapis cezasına çarptırılıyor. Madde 51/5-b'de ise bu cihazları araçlarda bulundurmanın cezası düzenleniyor. Buna göre araçlarında radar tespit cihazı bulunduran sürücüler bin 462 TL ile 2 bin 203 TL arasında değişen para cezasına ve 4-6 ay arasında hapis cezasına çarptırılıyor. Ayrıca sürücülere 15 ceza puanı kesiliyor.

- Akyazi.net , Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4215084/aracinda-radar-tespit-cihaziyla-yakalandi