Sakaryalı neden ölüyor? işte rakamlarla ölüme neden olan hastalıklar ve nedenleri

MEDYABAR.COM- Selva Begüm Adalı'nın haberi...

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılında Sakarya'da ölüm sebeplerini açıkladı.İlimizde bu yıl toplamda 5 bin 669 kişi hayatını kaybetti.

Açıklanan verilere göre Sakarya'da ölüm nedenleri incelendiğinde dolaşım sistemi hastalıkları ölüm sebeplerinin başını çekti. Buna göre dolaşım sistemi hastalıklarından 2 bin 409 kişi hayatını kaybetti.

Dolaşım sistemi hastalıklarını iyi huylu ve kötü huylu tümörler takip etti.Bin 133 kişi iyi ve kötü huylu tümörlerden hayatını keybederken,bin 106 kişi kötü huylu tümörlerden hayata gözlerini yumdu.

Kalp damarlarının tıkanmasından dolayı 763 kişi hayatını kaybederken, kalp krizinden ise 582 kişi yaşama veda etti. Diğer kalp rahatsızlıklarından ise 627 kişi öldü.

TÜİK tarafından açıklanan verilerde en çok ölüm sebeplerinden biri de beyin hastalıklarından gerçekleşti. Buna göre 705 kişi beyin damarlarının tıkanmasından dolayı hayatını kaybederken, solunum sistemi hastalıklarından da 593 kişi solunum hayata gözlerini yumdu.

Kanser hastalıklarının arttığı günümüzde 358 kişi Gırtlak ve soluk borusu, bronş, akciğerin kötü huylu tümöründen yaşam savaşına yenildi.

Çağımızın hastalıkları olarak da adlandırılan sinir sistemi ve duyu organları hastalıklarından 328 kişi, şeker hastalığından 227 kişi, hipertansif hastalıklarından 214 kişi öldü.

Bilinç kaybı olarak adlandırılan alzheimer hastalığından ilimizde 234 kişi hayatını kaybederken, en az ölüm ise gripten gerçekleşti.3 kişi gripten hayatını keybederken, derinin kötü huylu tümöründen 4 kişi, gebelik, doğurma ve lohusalık halinin komplikasyonlarından 5 kişi öldü.

Verilere göre 2018 yılında ayrıca meydana gelen trafik kazalarında 99 kişi hayatını keybederken, 10 kişi de cinayetten öldü.

- Akyazi.net , Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4212646/sakaryali-neden-oluyor-iste-rakamlarla-olume-neden-olan-hastaliklar-ve-nedenleri