Sabahları ellerin uyuşması ve yanması.

Karpal tünel, el bilek seviyesinde el parmaklarımızdaki his ve hareketi sağlayan sinirin el bileği iç kısmından başlayan avuç içine açılan bir tüneldir. İşte bu tünelden geçen sinir parmakların (baş, işaret, orta ve yüzük) hissetmesini ve parmakları bazı hareketleri yapmasını sağlar. geçer.

Karpal tünel sendromu ise bu tünelde  sinirin sıkışması veya baskıya maruz kalması sonucu elde uyuşma, hissizlik, kuvvetsizlik ve ağrı gibi şikayetlere yol açan ortopedik bir rahatsızlıktır.

Genellikle kadınlarda daha sık görülen bu hastalık her iki el bilekte de görülebilmektedir. Sinir sıkışması hastalıkları içinde en fazla görülen karpal tünel sendromudur. Elde ilk 3 parmağın tamamı (başparmak, işaret ve 3. parmak) ve 4. parmağın bir kısmının duyu ve kas gücünü bu sinir sağlar. Bu hastalıkta elin ilk üç parmağında uyuşma, karıncalanma ile ortaya çıkar.

  Parmaklarda ve elde hissizlik veya yanma duygusu, el bileğinde öne doğru çıkan veya avuç içine yayılan ağrı izlenebilir. Hissizlik veya ağrı gece daha kötü olabilir ve uyandırabilir.

Sıklıkla, bu durum elin veya bileğin zorlayarak kullandığı bir günün sonrasında olur ve eli sarsmak veya kalkıp biraz dolaşmakla rahatlar. İlerleyen vakalarda dirseğe ve hatta omuza kadara uzanan ağrılar hissedilebilir.

 

 KTS’e neler sebep olur?

    KTS tekrarlanan zorlamalara maruz kaldığı özellikle bilek eğik tutularak kavrama hareketi yapılan belirli mesleklerde yaygındır. Demir işçileri (demirci, nalbant), daktilo yazanlar, uzun süre bilgisayar kullanımı, marangozlar, tezgahtarlar, fabrika işçileri, et kesme işleri yapanlar, müzisyenlerde görülmektedir. El uğraşısı fazla olan ev hanımlarında, bilgisayar kullananlarda, ellerini çok kullanan ve zorlayan mesleklerde çalışan kişilerde sık görülmektedir.

      Bununla birlikte şeker hastalığı, romatoid artrit ,obezite, tiroid hastalıkları, gut hastalığı olanlarda ve hamilelerde daha sık görülmektedir. Özellikle hamilelik döneminde son aylarda parmaklarda oluşan uyuşma sinir sıkışması yani karpal tünel sendromunu düşündürmelidir.                

     

 

 

 Gebelik döneminde oluşan karpal tünel sendromu çoğunlukla geçicidir
    Hamile kadınlarda 1/3 – 1/4 oranında gelişir. Hamilikte vücudun fazla su tutması sonucu karpal kanalda etkilenir.  Sinir aşırı sıvı nedeni ile baskı altında kalır. El ve parmaklarda uyuşma, ağrı, karıncalanma görülür. Doğumdan sonra çoğunlukla kendiliğinden düzelir.

    Karpal tünel sendromu olan ve aşırı yakınma oluşturan hamilerde tedavi olarak; el ve el bileğini zorlayıcı hareketleri yapmamak, el bileğini dinlendirmek için istirahat ateli kullanmak, tuz ve su alımını ile kiloyu kontrolde tutmak, el bileği egzersizleri yaptırmak gibi yöntemler kullanılır.

     Şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar ve ender olarak hipotiroidizm (guatr bezinin az çalışması) ve akromegali (büyüme hormonu fazlalığı) gibi bazı hormonal bozukluklarda bu sendrom görülebilir. Romatoid artritte olduğu gibi genelde en sık, orta yaşa yaklaşan kadınlarda görülür.

 

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 Özellikle el ilk üç parmakta başlayan ağrı,  uyuşma, elektriklenme hissi, yanma mutlaka karpal tünel sıkışmasını düşündürmelidir. Karpal tünel sendromunun ilk bulguları; parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his bozukluğudur. Elde, parmaklarda ve kola yayılan ağrılar olur. Bu sorunlar geceleri daha fazla görülmektedir hatta kişileri uykusundan uyandıracak derecede rahatsız edici olabilir. Ellerini sallayarak, sıkıştırıp ovalayarak rahatladıklarını ifade ederler. Yine elini zorladığı (sıkma, temizlik) işlerde ağrı ve uyuşukluğun arttığını söylerler. Ağrı ve uyuşukluk bazen kola bazen de omuza, boyuna kadar yayılır. İlerleyen durumlarda başparmak kaslarında erime, güçsüzlük ile tutma ve kavrama hareketlerinde zorlanmalar oluşur. Zamanla el kaslarında zayıflık, erime ve elde kuvvet kaybı meydana gelir. Hasta çok hafif eşyaları bile kaldıramayıp; elinden düşürebilir.

 

 

  Boyun fıtığı ile karıştırılabiliyor
    KTS diğer sinirleri etkileyen hastalıklar ile karışabilir. Özellikle boyun fıtıkları belirtileri ile karışır.Özellikle 4. ve 5. parmakta uyuşmavarsa boyun fıtığını düşünmek gerekir.

                   Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Koyulur?

    Uyuşma, karıncalanma, yakınmaların gece artması, parestezi, yumruk sıkma gücünde azalma, yakınmaların ellerin sallanması ile azalması KTS’nu akla getirir.

     Karpal tünel sendromu tanısı klinik muayene ve EMG (elektromyografi) tetkiki ile konur. Doktor gerek görürse ek patolojiler için el bileği MRI çekilebilir.

                              Karpal Tünel Sendromu Tedavisi
Hastalık ileri seviyede değilse öncelikle ameliyat edilmeden tedavi uygulanır;                      

·         İlaç tedavisi (B vitamini ağrı kontrolü için ağrı kesiciler).                                         

·         Gece ateli.    

 

 

·         Karpal tünel içerisine kortizon enjeksiyonu kısa süreli üç altı ay kadar rahatlama yapar.                                                

·         Fizik tedavi          

·         Ameliyat ilaç, atel, kortizon ve fizik tedaviye yanıt vermeyen her gün aynı şikayetleri devam eden hastalarda yapılmalıdır.

 

Karpal Tünel sendromunun ağrısı geçmiyorsa ameliyat en uygun seçim olabilir. Bu işlem, sinire baskı yapan bağ dokusunu kesmeyi içerir. Nekahat devresinden sonra genellikle birkaç hafta veya bir kaç ay içinde bilek ve el normal kullanılmaya başlanabilir.Cerrahi tedavide el bileğinden 2-3 santimlik bir kesi yapılarak sinir sıkışması giderilir. Genellikle lokal anestezi ile yapılabilen bir cerrahi operasyondur. Hasta hastanede kalmaz ve aynı gün evine gidebilir. 2-3 gün içerisinde elini kullanabilir.

 

 

 Son yıllarda karpal tünel sıkışmasını kapalı yöntemle 1 cmlik kesi ile artroskopik olarak yapılmaktadır.

KTS’den nasıl korunuruz?

                 Bu hastalıkta korunma, tedaviden daha önemlidir
Öncelikle el ve el bilekleri zorlayan işlerden kaçınılması, aşırı zorlanma yapılmaması gerekir. Meslek nedeni ile el ve parmaklarını kullanan kişilerde el bileğini sürekli bükülü şekilde tutmamak gerekir. Örneğin; bilgisayar kullanımında uygun mouse kullanmak, bileğe yük bindirecek şekilde masaya dayamamak, ağır yük kaldırmamak, el işi ve elde çamaşır sıkma gibi işleri yapmamak önemlidir. El, el bileği ve parmakları güçlendirici egzersizler yaparak kaslar kuvvetlendirilmelidir.

 

 

Op. Dr. Cabbar Yılmaz

- Akyazi.net , Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4205515/sabahlari-ellerin-uyusmasi-ve-yanmasi