Yazıklar olsun!

Zihni Açba
Zihni Açba

Gerçekten yazıklar olsun. Hem de hepinize birden. Şu son bir ay içerisinde bu millete yaşatmış olduğunuz hayal kırıklıklarından dolayı yazıklar olsun. Bu milletin, artık son zerreleri kalmış olan ümit, beklenti, hayal, itimat, güven, itikat, itaat, teminat ve emanet gibi ardı ardına sıralayabileceğimiz daha birçok hissiyatını dumura uğrattığınız için yazıklar olsun. 
Bu milleti “Allah diyenden zarar gelmez” güveninden, “Tamam bunlar da çalıyor ama iş de yapıyorlar” yalamalığına taşıdığınız için, yazıklar olsun. Bu milleti; o şu cemaatten bu şu cemaatten, o şu tarikattan öteki bu tarikattan, o falanca hoca efendici bu filanca hacı efendici diye birbirine düşürdünüz ya yazıklar olsun size. 
Her şeye ve yaşadığı her olumsuzluğa rağmen, hiç değilse canı burnuna geldiğinde kapısına koştuğu bir Emniyet teşkilatı, kararına teslim olduğu bir Adliye yapılanması vardı. 80 öncesi yıllarının terör ortamında, “Pol-Bir, Pol-Der” diye ikiye bölündüğü dönemlerde bile bu kadar itibarsızlaştırılmamıştı Emniyet teşkilatı, böylesine sarsılmamıştı Polis’in birbirine olan itimadı, yazıklar olsun size. 
Bu millet savaş görmüştü, bu millet terör görmüştü, bu millet kıtlık görmüştü, bu millet yokluk görmüştü ama hiç böylesine aldatılmamıştı, yazıklar olsun size. 
Kime mi yazıklar olsun? Hiç ayırmadan; 17 Aralık 2013 tarihinde ve onun ardından çorap söküğü gibi gelen ve üzerleri örtülmeye çalışıldıkça kokusu ortalığı kaplayan rezaletleri, bu milletin yaşamasına sebep olan herkese yazıklar olsun. Yasamaysa yasama, yürütmeyse yürütme, yargıysa yargı veya top yekun hepsi birden, eğer sebep iseler yazıklar olsun. Hükümetse hükümet, muhalefetse muhalefet, cemaatse cemaat, tarikatsa tarikat, örgütse örgüt, çeteyse çete, hangi inanç veya menfaat birlikteliğinin başının altından çıkmışsa yazıklar olsun. 
Kucağına yatırdığı yavrusunu; “Benim balam büyüyecek asker olacak, polis olacak, hâkim olacak, savcı olacak, bakan olacak, başbakan olacak…” velhasıl “Devlet adamı olacak” ninnisiyle uyutmaya çalışan annelerin ümitlerini kararttınız, yazıklar olsun. 
Kim ne derse desin; yurttur, kurstur, dernektir, vakıftır, camidir, mescittir, mekteptir veya okuldur diyerek, “Çocuklarımız dinini- diyanetini öğrenirler” ümidiyle bu tip yerlere yardım etmeye çalışan insanların inançlarını zedelediniz, yazıklar olsun. 
Dün “Temiz eller” diyerek koynunuzda sakladıklarınızı, bugün “Çete, Örgüt, Ajan, Karanlık Güç…” ithamıyla hedef gösterir oldunuz, yazıklar olsun. 
Dün “Aziz” dediklerinize bugün “Sefil”, dün “Vezir” dediklerinize bugün “Rezil” dediniz, yazıklar olsun.
Dün hep birlikte dua ettiklerinize beddua, hep birlikte lanetlediklerinize de dua eder oldunuz ya, yazıklar olsun.
Ne yazık ki; 17 Aralık tan bu yana sahnede oynanan oyun bu. Millet, ağzını açmış hayretle, korkuyla, ibretle ve nefretle sahneyi ve sahnedekileri izliyor. Bakmayın siz, bazı meydanlarda şakşakçılık yapan eyyamcı kalabalıklara. Onlar ne yazık ki; kendilerinden başka herkesi “Öteki” zannetmeye şartlanmanın yol açtığı panikle, kendilerine barınacak sığınak arayan şaşkın kalabalıklardır. 
Evet! Başrol oyuncularından, set bekçisine kadar bu senaryonun bütün unsurları; bilmelisiniz ki örtünüz açılmış, maskeleriniz düşmüştür. Hiçbiriniz, “Ben bu senaryoda değilim!” diyemezsiniz. Son zamanların moda ifadesiyle; Hepiniz oradasınız ulan! Hepiniz oradasınız! Hem de taa gırtlağınıza kadar.
Yazıklar olsun!

 

- Akyazi.net , Zihni Açba tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/4205461/zihni-acba/yaziklar-olsun