Seçime Doğru

Zihni Açba
Zihni Açba

Hem mahalli bazda hem de top yekûn ülke genelinde, genel seçim havasını hissetmeye başladık. Her seçim öncesinin klişeleşen “Bu seçim çok farklı” cümlesini kullanmak istemiyorum ancak, gelişen olayları gördükçe; seçim çok farklı olacak mı olmayacak mı bilemem ama seçim öncesi gelişmelerin, gerçekten çok farklı olduğunu düşünüyorum.

Bu seçim öncesinde beni en fazla şaşırtan gelişme, seçimlerde milletvekili adayı olmak için bulundukları görevlerinden istifa eden kamu görevlilerinin ve üst düzey bürokratların, gerçekten de abartılı fazlalığıdır. Kırk yılı aşkın bir süredir izlediğim ve dönem dönem içerisinde olduğum siyasi hayatımızda, bu oranda bir talebe ve yönelişe hiç şahit olmadım. Hele bir de bu yönelişin, yani adaylık müracaatlarının iktidar partisine yönelik olması, konuyu daha da dikkat çekici kılıyor.

Neden mi? Çünkü 10 yılı aşan iktidarları boyunca girdikleri her çıkmazda, düştükleri her açmazda “Bu bürokrasi var ya bu bürokrasi yapacağımız her işi engelliyor…” diye başlayan beyanlarla itham ederek, eski Başbakan şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zan altına soktuğu bürokrasidir bu bürokrasi. Yine geride kalan 12 yıllık AKP iktidarı döneminde, iktidarın himayesinde gerçekleşen birçok şüpheli ve şaibeli işlem ve uygulamaların da mesulüdür bu bürokrasi. Hal böyle olunca; üst düzey bürokratlar açısından, nasıl olsa seçilebilecek bir sıradan aday yapılırız kanaatiyle “Önümüzdeki döneme yönelik bir dokunulmazlık zırhı arayışı mıdır acaba bu yöneliş?” diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

Daha alt seviyeden kamu görevlilerinin yönelişlerinin ise; geride bırakılan 12 yılı göz önünde bulundurarak, seçimler sonrasında AKP’nin yine iktidar olabileceği hesabıyla “Ben daha AKP’liyim, öyleyse ben daha layığım bir üst makama…” taleplerine, bir ön referans oluşturma gayreti olduğunu söylemek, herhalde abes kaçmaz. Zira iktidarın 12 yıldır koyun koyuna yattığı, ama 17 Aralık sonrasında bir anda “Paralel Yapılanma” diye yaftalayarak, hain ilân ettiği Cemaat yapılanmasına mensup veya bir şekilde ilişiği tespit edilmiş o kadar çok insan var ki bürokrasi bünyesinde. Her birinin yerine; geride kalan 12 yıllık dönemde AKP’ye hizmeti ibadet saymış, “AKP’den aday adayı olmak” erdemini gösterebilmiş elemanlara mutlaka ihtiyaç olacaktır.

İşte 7 Haziranda yapılacak olan Genel seçimler öncesinde, geçmişte bir benzeri görülmemiş miktarda kamu görevlisinin, aday adaylığı için görevlerinden istifa etmelerinin altında yatan sır bize göre bu hesaplardır.

Ne diyelim? Herkesin bir hesabı varsa, Allah’ın da bir hesabı var.

- Akyazi.net , Zihni Açba tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/4199436/zihni-acba/secime-dogru