Sakarya'da şiddetin bilançosu; Şiddet için her gün en az 10 başvuru...

Sakarya 1'nci Aile Mahkemesi'ne her gün ortalama 10 kişi çeşitli nedenlerle şiddete uğradığı gerekçesi ile başvurarak kanundan yararlanmak istiyor.

Sakarya genelinde son günlerde artan intihar, adam yaralama gibi vakalarının çokluğundan bahsedile dursun esas korkutan tablo aile içi ve kadına yönelik şiddette yaşanıyor.

 

 

Yıl başından bu yana ihtisas mahkemesi olarak görevlendirilen Sakarya 1'nic Aile Mahkemesi'ne neredeyse her gün en az 10 kişi çeşitli nedenlerden dolayı şiddete uğradığını ve korunmak istendiğini belirten bir dilekçe ile başvuruda bulunuyor.

Kocası, erkek kardeşi, sevgilisi, babası veya bir akrabası tarafından şiddet görenlerin yanında, aldatılan kadının diğer kadına, komşunun komşuya uyguladığı şiddet konularında da onlarca başvuru alan mahkemede, yılbaşından bu yana tam 120 dilekçe işlem gördü.

Dilekçelerin büyük çoğunluğu aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetten kaynaklı olaylara ait dilekçeler olarak gelirken, yapılan başvuruların neredeyse tamamına yakını mahkeme tarafından kabul edildi.

Yılbaşından bu yana gelen 120 dilekçenin çok az bir kısmı 6284 sayılı kanuna uygun bulunmayarak geri çevrilirken, bir çok dilekçe haklı görülerek gerekli korunmanın sağlanması hususunda işlem başlatıldı.

18 günlük bilançonun bu denli fazla oluşu şiddet gören ve mahkemeye başvuramayanlarda hesaba katıldığında Sakarya'da aile içi ve kadına yönelik şiddetin ne boyutlara ulaştığının ağır bilançosunu gözler önüne seriyor.

Dilekçe alınan bireylerden dilekçenin yanı sıra darp raporu, telefon kayıtları, sosyal medya mesaj kayıtları, psikolojik destek alındıysa bununla ilgili rapor gibi bir çok delilinde dilekçe ile birlikte getirilmesini isteyen mahkeme şayet şiddet uygulayan kişi evin geçimi için ekonomik katkıda bulunan kişi ise, tedbir nafakası
talep edilmesi konusunda da mağdurları uyarıyor.

- Akyazi.net , Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4198294/sakaryada-siddetin-bilancosu-siddet-icin-her-gun-en-az-10-basvuru