Kapatın Gitsin

Zihni Açba
Zihni Açba

Şayet o sözler başkaları tarafından söylenmiş olsaydı, inanın ocağı sönmüştü söyleyenlerin. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç ile Ankara Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek arasında yaşanan tartışmadan bahsediyorum. Aslında tartışma tabiri de fazlasıyla hafif kalıyor yaşananları ifade etmek için. Hani derler ya “Kavgada bile söylenmez” diye, işte tam o tarife uygun bir dalaşmaydı diyebiliriz.

Eski Genel Başkanı’nın Saray’dan yaptığı bir takım açıklamalara karşı tepki koyan ve “Tamam size saygımız var ama burada bir de hükümet var…” sözleriyle, bir anlamda “Bize karışma” der gibi yapan hükümet sözcüsü Bülent Arınc’a, en sert tepkiyi Melih Gökçek gösterdi. Kraldan çok kralcı bir tavırla, Arınç’ın sözlerinin bizzat muhatabı olan Cumhurbaşkanından çok daha sert ifadelerle saldırdı Arınç’a.

“ARINÇ'IN ÇIKIŞININ HÜKÜMETLE FİLAN İLİŞKİSİ YOKTUR. SADECE ZAMAN VE KONU BEKLENMİŞTİR. VE AKLINCA BÜLENT ARINÇ BU VAKTİ YAKALAMIŞTIR. ARINÇ'IN ÇIKIŞI PARALEL YAPININ TALİMATIYLA OLMUŞTUR…”.

Sözleriyle başlayan açıklamanın sonunda, Arınç’ın istifasını istiyor, dahası muhtemelen istifa etmeyeceğini öngörerek, görevden alınması gerektiğini açıkça ifade ediyordu. Bu sözlerin, hiçbir şekilde tevil götürecek bir yanı yoktu. Açık açık; “Bülent Arınç, paralel yapının yani iktidar partisi ve hükümet olarak AKP’ nin, 17 Aralık 2013 tarihinden itibaren savaş ilan ettiği cemaat yapılanmasından aldığı talimatla o açıklamaları yaptı” diyordu Melih Gökçek.    

Hepimiz biliyoruz ki; bugün AKP’lilerin literatüründe bir insana “Paralelci” demek, ona ana avrat küfretmekten daha ağır bir hakarettir. Arınç’ın gösterdiği tepki, bizim bu tespitimizin ne kadar doğru olduğunun açık bir kanıtıdır. Bir anda şirazeden çıkan Arınç, kameraların karşısına geçti ve ağzına ne gelirse sıralamaya başladı. Gökçek’in kendisine yönelik paylaşımlarını, “Hadsizlik, haysiyetsizlik ve edepsizlik” olarak değerlendirirken, “Bana böyle hayasızca hakaret eden birine, herhalde bunları söylemem gerekirdi diyerek bitiriyordu sözlerini.

Dahası, Melih Gökçek’le ilgili söyleyecek çok daha fazla şeylerinin olduğunu, 2013 mahalli seçimler öncesinde adeta Ankara’yı parsel, parsel birilerine nasıl peşkeş çektiğini, eğer istenirse daha yüz tane şey sayabileceğini ama çok saygı duyduğu Melih Gökçek’in eşinin hatırına bunu yapmadığını da ifade ediyordu Bülent Arınç.

Buraya kadar ki boyutuyla meselenin özeti bize göre şudur:

AKP’ nin, eski Başbakan ve bugünkü Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan tarafından bir ihanet şebekesi olarak ilan edilen Cemaat yapılanmasından talimat alan bir Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan yardımcısı vardır. Bu iddia bizim değil, AKP’li Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in iddiasıdır ve bugüne kadar da bu iddiasını geri almamıştır.

Yine AKP’nin, yüzlerce usulsüz ve kanunsuz işi bizzat hükümetin en yetkili makamlarınca bilinen ve anlaşılmaz bir biçimde görmezden gelinerek hala görevde tutulan bir Ankara Belediye Başkanı vardır. Bu da bizim iddiamız değil, bizzat AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın beyanıdır.

Ben şahsen her iki ismin de açıklamalarını ve ortaya attıkları iddiaları çok da şaşırtıcı bulmadım. Belki de buz dağının sadece görünen kısmı bu çirkinlikler. Geçmişten, çok çok eskilerden tanıdığımız bir zihniyet olduğu için şaşırmadım.

Bunca çirkinliğin üzerine tüy dikercesine; “Genel seçimler öncesinde Partimizin ve hükümetimizin birliğine zarar verecek bu konuyu kapatın…” şeklindeki yaklaşımıyla Başbakan Davutoğlu, aslında 13 yıllık mazisi olan AKP’ nin kuruluş felsefesini ve hükümet etme mantığını açıkça ortaya koyuyordu. Bütün bunları biz söylesek iftira olurdu.

Evet, kapatın gitsin…

- Akyazi.net , Zihni Açba tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/4197797/zihni-acba/kapatin-gitsin