Şehrin en büyük hastanesine bile o sistem yapılmamış...

Medyabar.com Hakan Turhan'ın özel haberi

17 Ağustos depremi öncesinde yapılan kamu ve özel binalarının hiçbirinde bulunmayan bir sistem Elazığ'da ki 6,8'lik depremin ardından tekrar gündeme geldi.

Elazığ'da Şehit Fethi Sekin adını taşıyan şehir hastanesinde kullanılan 872 sismik izalatör sayesinde depremi sadece 3,1 şiddetinde hisseden hastane personeli, hiçbir şey olmamış gibi işlerine devam edebildi.

 

Peki o sistemden 7,4'lük büyük felaketle yıkıma uğrayan Sakarya'da herhangi bir binada bulunuyor mu ?

Deprem sonrasında yapılan Korucuk, Karaman gibi hastaneler zeminlerinin sağlam olduğu gerekçesi gösterilerek bu sistemden mahrum bırakıldı.

Yapımı yıllar süren Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi için ise bu sistemin yapılması gerektiği kamuoyunda sürekli tartışılsada dönemin parası ile sadece ortalama 250 bin TL maliyet çıkartılan sistem, pahalı bulunarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi temellerinde kullanılmadı.

Şehrin en büyük hastanesi içerisinde günde ortalama aynı anda bin 500 kişi bulunuyor. Olası bir depreme karşı gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı Sakarya'da bu sistem sadece yeni yapılan doğumevinde bulunuyor.

Yapımı yılan hikayesine dönsede, zamanında bir türlü bitirilemesede Sakarya Kadın Çocuk ve Doğumevi hizmete girdiğinde olası bir depremde en son yıkılacak binaların arasında ilk sırada yer alacak.

Öyleki 7,4'lük 17 Ağustos depremi dahi tekrarlansa Sakarya Kadın Çocuk ve Doğumevi'nde bu deprem en fazla 4 şiddetinde hissedilecek ve binada her hangi bir hasarın oluşması neredeyse imkansız hale gelecek.  

- Akyazi.net , Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.akyazi.net/haber/4195430/sehrin-en-buyuk-hastanesine-bile-o-sistem-yapilmamis