Çocuklarımızı cinsel istismardan korumak

Emel Sevencan
Emel Sevencan

Hepimiz üzgünüz, kızgınız tepkiliyiz. Savunmasız bir küçüğe yapılanlar kabul edilebilir gibi değil.Bu tarz olaylar gündeme geldiğinde birkaç gün içimiz acıyor.Sanki bizim başımıza hiç gelmeyecekmiş gibi yaşamımıza devam ediyoruz.

İstismarcıların büyük çoğunluğu aileden ya da yakın çevreden çocuğun tanıdığı biri oluyor. Çevremizdeki kişilerin cinsel hislerini bilemeyiz elbette ancak; bu tipler daha çok sosyal  içe dönükler, olgunlaşmamış kişilik özelliklerine sahip kadın veya erkeklerdir. Çocukların ilgisini çekebilecek meslekler tercih edebilir. Genelde ailenin güvenini kazanacak davranışlarda bulunurlar.

Pedofililer üzerinde yapılan bazı çalışmalarda;  zekâ düzeylerinin normalden düşük olduğu, çocukluk yaşında cinsel tacize uğradığı ,  cinsiyetler arası farkı reddetme, hadım edilme korkusu, kadın cinsiyetinden korkma gibi bulgular üzerinde durulmuştur . Anne-çocuk ilişkisinde bozukluk, baskıcı bir anneden kaynaklanan çaresizlik, bunlara bağlı gücünü ispat etme, cinsel fantezilerini kendinden güçsüz kişilere yöneltme gibi bazı sonuçlar görülmüştür.

İstismar sonucunda çocukta kendine zarar vermeye yönelik davranışlar. Düşük benlik duygusu ,fobiler, kabuslar, psikosomatik bozukluklar depresyon gibi kalıcı psikolojik yaralar oluşmaktadır.Çalıştığım vajinismus ve cinsel isteksizlik bozukluğu vakalarının bir bölümünde küçüklükte cinsel istismara maruz kaldığı görülmüştür.

Ne yapmalıyız?

Çocuklarımıza 1 buçuk yaşından sonra özel bölgelerini öğretebiliriz.

İç çamaşırımızla kapattığımız yerlerin sadece anne, babamıza ve; anne baba yanında doktorumuza gerektiğinde gösterebileceğimizi ifade etmeliyiz.

İyi hissettiren ve kötü hissettiren dokunuş nedir anlatalım.

Kötü hissettiren bir dokunuş olduğunda bunun bir sır olamayacağını mutlaka anne ile paylaşılması gerektiğini anlatalım.

Çocuk size her koşulda güvenirse, yargılanmayacağını bilirse durumu sizinle paylaşacaktır. Çocuğumuzun başına her ne gelirse gelsin ,  bizim canımızdır ;çocuk bunu bilirse bu tarz durumlarda tepki gösterip size sığınırsa oluşacak olumsuzlukların önüne geçebiliriz.

İç çamaşırı kuralı ilgili yazıma göz atmanızı öneririm. Sevgi ile…

https://www.akyazi.net/cocugunuza-ic-camasiri-kuralini-ogretin-117yy.htm

                                                                                              Emel SEVENCAN KAPLAN

                                                                                               Aile ve Evlilik Danışmanı

- Akyazi.net , Emel Sevencan tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/4194060/emel-sevencan/cocuklarimizi-cinsel-istismardan-korumak