Rutin Evlilik

Emel Sevencan
Emel Sevencan

Kaybolan heyecanımızdan mıdır, yoksa evliliğimizin rutin hale gelmesinden mi bilinmez, bir zaman sonra eşler yakınır durur “Çok değiştin, eskiden hiç böyle biri değildin” diye. Bu değişimin en somut ispatı da kılık-kıyafet olur pek çok evlilikte. Özellikle kadınlar ilk zamanlara göre daha özensiz olmaya başlarlar. Güzel ve temiz kıyafetler yerini çamaşır suyu değmiş iş eteklerine, rengi solmuş bluzlara bırakır. Tüm günün yorgunluğu, evin işi, yemek, bulaşık, çamaşır...

Erkekler için de farklı değildir durum. Eskiden hiç olmazsa sofranın bir ucundan tutan, “Çok yoruldun, geç otur biraz” diyerek karısının gönlünü alan adam gitmiş, yerine" Masayı kenara kur, gidip gelirken önümden geçiyorsun, televizyonu göremiyorum"diyen biri gelmiştir. Bu durumun neticesi ise karşılıklı suçlamalardır ne yazık ki: “Üstüne başına dikkat etmiyorsun, artık bana yardım etmiyorsun, beni sevdiğini söylemiyorsun, bir gül bile getirmiyorsun ve hatta bana önem vermiyorsun, beni sevmiyorsun, anlamıyorsun...”

Evlilikte eşler zaman ilerledikçe karşılıklı beklentilerin  değiştiğinden yakınırlar ve çoğu zaman bu kavgalarının başlangıcı olur. Birbirlerini ‘Eskiden böyle değildin, ilk evlendiğimizde hiç böyle bir huyu yoktu, her gün yeni bir huyu, yeni bir isteği ile tanışıyorum’ diye itham eden eşler çok önemli bir noktayı göz ardı ederler. Pek çok beklentinin dile getirilmiyor olmasının sebebi öncesinde o beklentinin karşılanmasıdır. ‘Artık bana yardım etmiyorsun’ diye eşinin sitemlerine maruz kalan bir erkek bu istekten yakınarak ‘Yeni bir istek daha’ diye düşünür; fakat esasen bu onun eskiden yaptığı bir davranıştır. Yani eşinin isteklerinin değiştiğini düşünen çiftler, esasında kendilerinin değiştiğini ve bu taleplerin o değişime istinaden ortaya çıktığını farketmezler. Talepleri ‘yeni’ olarak algılayan çiftler eşlerinin kendilerinden sürekli fedakarlık istediğini düşünerek tepkisel yaklaşımlarda bulunabilirler; ancak pek çok eş hayatları sıradanlaşmadan önceki eşini istemektedir.

NE YAPMALIYIZ?

Genelde ilişki rutine geçtiğinde, iletişim kopukluğu da  yaşanmaya başlar. Ya da iletişimsizlik başladığı an, ilişki kötüye gitmeye başlar. İşte bu nedenle kötüye giden bir ilişkide yeniden diyalog kurabilmeyi başarmak çok önemlidir. Diyalog esnasında birbirinizin sözünü kesmeden, konuşma bir tartışmaya doğru gidiyorsa, kim haklı yarışına girmeden dinlemeyi başarmak gerekiyor.
Empati kurmayı başarmak, aslında sorunun üstesinden gelmek için çok yol kat etmek anlamına geliyor. Çünkü kendinizi karşınızdakinin yerine koyup, durumu tamamen onun şartları açısından değerlendirdiğinizde her şeyin çok farklı görüneceğinden emin olabilirsiniz. 
Tabii empati, karşılıklı geliştirilmesi gereken bir duygu. Siz kendinizi eşinizin yerine koyarken, ortada sorun olduğunu düşündüğünüz konuyla ilgili ondan da kendisini sizin yerinize koymasını isteyebilirsiniz. Empati kurarak vardığınız sonuçtan dolayı, “evet, haklısın” diyebilmeyi de başarmalısınız.
Evliliklerin ya da uzun süreli ilişkilerin kötü bir yola girmesinin, belki de bitme noktasına gelmesinin en önemli nedenlerinden biri monotonlaşmadır. Öyleyse küçük sürprizler, şaşırtıcı davranışlarınızla ilişkinize heyecan katabilir.
Bir ilişkinin temelini sevgi kadar iyi giden bir cinsel hayat da oluşturur . Özel yaşamınız canlılığını yitirmişse, ilişki de monotonlaşır. Ya da ilişki rutine girmişse, zamanla özel hayat  tadını kaybeder. Öyleyse özel hayatınız üzerine bir düşünún.Özel hayatınızı renklendirerek, ilişkinizi yoluna sokmak konusunda önemli bir adım atmış olursunuz.
İlişkinizi tekrar şekillendirmede başarılı olamıyorsanız, bir terapistten yardım alabilirsiniz.
Emel SEVENCAN
Aile ve evlilik danışmanı
0542 847 78 21

- Akyazi.net , Emel Sevencan tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/4193081/emel-sevencan/rutin-evlilik