Akyazı Meslek Yüksek Okulu ve Hassaslık

Salim Özyılmaz
Salim Özyılmaz

Yıllardan beri Akyazı’ya bir Fakülte açılsın diye çırpınıp dururuz ama bir türlü bu isteğimizi gerçekleştiremiyoruz. Bırakın bu isteği gerçekleştirmeyi Meslek Yüksek Okulumuzda elimizden kayıp gitmek için adeta can atmaktadır.

Önceki gün Akyazı’da faaliyetlerini sürdürmekte olan 8 Meslek Odası Başkanı Meslek Yüksek Okulumuz elimizden gidiyor endişesi içinde ortak bir basın açıklaması yaptı. Oda başkanlarının yaptığı ortak açıklama yerel basında geniş buldu ve benim temsilcisi olduğum YENİGÜN gazetesi bu açıklamayı ve oluşturulan haberi sür manşetten verdi.

Açıklamanın içeriğine bakıldığında öyle anlaşılıyor ki Oda başkanları MYO’nun Akyazı’da kapanacağı endişesini taşıyor. Kapanmaması hatta MYO’ya ek olarak Akyazı’da öğrencilerin ilgi gösterdiği ve talep ettiği bir Fakültenin açılması hepimizin ortak isteği.

Ama bu istek maalesef bugüne kadar yerine getirilmedi ya da getirilemedi. Sürekli olarak biz Akyazılılar siyasiler tarafından uyutuldu ve pembe yalanlarla bugünlere gelindi. Bugün ise Fakülte bekleyen bizleri elimizdeki Meslek Yüksek Okulumuzun kapanması gibi bir tehlike bekliyor.

Bilindiği gibi referandum öncesinde Milletvekillerimiz, iktidar Partisinin İl ve İlçemiz yöneticileri Sakarya’da ikinci bir Üniversitenin açılacağı müjdesini verdiler. Referandum bitti ve sonunda baktık ki, Sakarya’da ikinci Üniversitenin açılmasına yönelik onay üst makam tarafından yapılmamış. Hal böyle olunca da verilen vaatler ve sözler de verildiği yerde kalmış oldu.

Fakülte konusu ilk konuşulmaya başlandığında Akyazı’daki tüm Odaların başkanları birlikte, Belediye başkanı ve zaman zaman da İlçenin iktidar partisine mensup siyasileri toplantılar yapıp konuyu ilgili mercilere taşıyorlardı. Şimdi bakıyorum da sadece 8 Meslek Odası başkanı konuyu canlı tutmaya çalışıyor. Bu durum kuşkusuz Akyazı’da birliğin ve beraberliğin kalmadığını gösteriyor. Ya da o 8 Oda başkanı diğer başkanlara ve siyasilere haber vermeden o toplantıyı gerçekleştirmiş ve o basın açıklamasını yapmışlarsa bu durum işi daha da vahim hale getiriyor. O 8 Oda başkanına bunu hatırlatmak isterim. Zaten var olan talepleri sadece 8 Oda başkanının isteği ile yerine gelmez. Hatırlatmakta yarar görürüm.

Bilindiği gibi bu konuyla ilgilenen Milletvekilimiz Prof. Dr. Mustafa İsen’di. Sayın İsen’le bu konu enine boyuna konuşuldu. Hatta Fakülte mi? olsun yoksa Yüksek Okul mu? olsun tartışmaları bile yaşandı. Sayın İsen’le AK Parti İlçe Başkanı Fevzi Bora ikisi arasında fark yok dedi ama MYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tutar ikisi arasında hayli fark dediğinde Sayın İsen’in senin akademik unvanın tartışılmalı diye verdiği cevap hala kulaklarımda çınlayıp duruyor. Bana göre akademik kariyeri olan Sayın Milletvekilimizin böyle bir çıkıp yapmaması gerekirdi. Bu düşüncemi o günde söyledim bugünde söylemeye devam ediyorum.

Sözü Sayın İsen’den ve yapılan toplantılardan açmışken bir konuya daha değinmek istiyorum. Akyazı’da Oda başkanları konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması imzalayıp yayınlamışlardı. O açıklama bir Oda başkanına imzalaması için gönderildiğinde Oda Başkanı kullanılan ifadelerde biraz sertlik var. Sayın İsen hassas bir insandır, alınabilir diyerek hazırlanan metin üzerinde oynama yapmıştı.

Hassasiyet güzel bir olgudur. Sayın İsen’in kendisiyle ilgili hassasiyetini 2. Üniversite onaylanmadığı için verdiği Fakülte ya da Yüksek Okul sözünü neden yerine getiremediğini bir toplantı yapıp söz verdiği insanlara anlatarak göstermeliydi. Çünkü hassas Sayın İsen’e böyle bir davranış yakışırdı diye düşünenlerdenim.

Sonuç olarak şunu ifade etmek isterim. Fakülte konusu Akyazı için önemlidir. Akyazı’da Fakültenin açılması demek, Akyazı’nın geleceğinin ve ufkunun aydınlık olması, gelir düzeyinin yükselmesi demektir. Bunu gerçekleştirebilmek için de Akyazı’nın Kaymakamı, Belediye Başkanı, Siyasileri ve STK’ları ile top yekun bir araya gelmesi şarttır. Biz bunu başarırsak, biz bir araya gelirsek, birliğimizi ve beraberliğimizi ortaya koyarsak ve de konu üzerinde sağa sola kıvırmadan dik durursak siyasilerde yapmasın görelim derim. Bu sorun da ancak böyle aşılır.  

- Akyazi.net , Salim Özyılmaz tarafından kaleme alındı
https://www.akyazi.net/makale/4191191/salim-ozyilmaz/akyazi-meslek-yuksek-okulu-ve-hassaslik