• BIST 111.740
  • Altın 327,779
  • Dolar 6,1636
  • Euro 6,7575
  • Sakarya : 22 °C

Yarış kızıştı

Salim Özyılmaz

Yerel seçimin günü yaklaştıkça adaylar arasındaki rekabet te hızlandı. Partileri tarafından aday gösterilenler Akyazı’yı bir baştan diğer başa taramayı, insanlarla bir araya gelmeyi ve kendilerine oy istemeyi aralıksız bir şekilde sürdürüyorlar.

Bilindiği gibi Akyazı’da Cumhur ittifakı (AKP-MHP) Bilal Soykan’ı, Millet ittifakı CHP-İYİ Parti) Adem Güner’i, Saadet Partisi Selman Demirtaş’ı ve Büyük Birlik Partisi de Nayim Yolcu’yu Belediye Başkan adayı gösterdi. Yarışanlarda bu isimler.

Partileri tarafından gerek Belediye Başkanlığına ve gerekse Belediye Meclis üyeliklerine aday gösterilenler kendilerine özel yöntemlerle oy için kapı kapı dolaşıyorlar. Kahvehanelere gidiyorlar ve oralarda projelerini anlatıyorlar ve buluştukları vatandaşlardan oy istiyorlar.

Adayların sürdürmekte oldukları seçim çalışmalarında gittikleri yerlerde yaptıkları konuşmalar önemli hale geldi. O konuşmalarda ağızlarından çıkabilecek istenmeyen bir söz kısa bir müddet sonra karşılarına söz dizisi olarak çıkabiliyor. O zaman o ağzından çıkanı hesap etmeden konuşan adaylar olumsuzluğu giderebilmek için hayli ter döküyor ve de karşı tarafı inandırmakta hayli zorlanıyor. Onun için adayların gittikleri yerlerde yapmakta oldukları konuşmalara ve ağızlarından çıkacak olanlara çok dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi halde düzeltmeleri bazen mümkün bile olamayabiliyor.

Cumhur ittifakını oluşturan iki parti tarafından aday gösterilen Bilal Soykan söylemlerinde yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır derken, Millet ittifakı adayı Adem Güner, Saadet Partisi adayı Selman Demirtaş ve BBP adayı Nayim Yolcu’da konuşmalarında “ Onlar 25 yıldan beri yönetmekte oldukları Akyazı’ya hiçbir şey yapmadılar. Bizi seçerseniz Akyazı’ya çağ atlatırız diyorlar. Seçmende oyunu verirken adayların yaptığı konuşmalara, projelerine ve yapıp yapamayacaklarına dikkat edeceğebenziyor.

Adaylarla birebir görüşüyorum. Görüştüğüm adayların buluştuğu ortak payda seçimi biz kazanacağız oluyor. Gittikleri yerlerde büyük ilgi gördüklerini, vatandaşın kendilerine bağırlarına bastığını söyleyerek seçimde kendilerinin daha iddialı olduklarını ifade etmeye çalışıyorlar.  Bende onların bu söylemlerine şöyle bir yanıt vereyim istiyorum “Bakalım o ilgi ve alaka sandığı yansıyacak mı”  Asıl önemli olan da budur.

Bu seçimde Cumhur ittifakı Meclis üyelerinin yarısı eski yarısı yeni yüz şeklinde belirlemiş. Diğer Partilerin Meclis üyeleri ise tamamı yeni yüzler. Seçmen bir taraftan Belediye Başkan adayını teraziye koyup tartarken diğer taraftan da Meclis üyeliği listesine bakacak gibi görünüyor. Kararını da o tartma ve listelere bakmadan sonra vermeye hazırlanıyor.

Bu seçim Belediye Meclisinde sayısal bakımından bazı değişikliklere sebep olabilir. Önceki dönemde 25 kişilik Belediye Meclisinin 21’i AK Partili 4’ü ise MHP’liydi.  31 Aralık seçiminde bu durumun değişme ihtimali hayli yüksek. Karma bir meclis oluşabilir. Partiler şimdiden buna hazırlıklı olmalı.

Seçim çalışmaları kavgasız gürültüsüz ve sakin bir şekilde yapılıyor. Bu görüntü çok güzel. İnşallah seçim günü de seçimden sonra da bu görüntü bozulmaz ve seçim sonrasında adaylar el ele kol kola Akyazı çarşı içinde volta atarken görülürler. Buna çok sevinirim.

Adaylar nasıl gezip oy istiyorlarsa biz gazetecilerde geziyor ve nabız yokluyoruz. Yoklamalarımız sonrasında bende oluşan hissiyat şu; Bu seçimde şu an itibarıyla nereye oy vereceğini henüz belirlememiş olanlar sonuca etki yapacak. Bunun dışında yapılan ittifaklardan hoşnut olmayan seçmenin kendisine yakın gördüğü adaya oy vermesi mümkün. Bu durumun seçim sonucuna etki yapabilecek bir seviyede olduğunu görebiliyorum. Seçimin sonunda özellikle meclis üyeliğinde Akyazı’da bir sürpriz yaşanabilir diyenlerdenim.

Yazımı Büyük Partisi ile noktalamak istiyorum. Nayim Yolcu ve arkadaşları alışık olmadığımız tarzda bir seçim çalışması yürütüyorlar. Beni ziyarete geldiklerinde de bu durumu konuştuk. Nayim Yolcu yeni tarz seçim çalışmalarımız çok tuttu dedi. Bekleyip görmek lazım. Ziyaretleri için Nayim Yolcu ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bakalım söyledikleri gibi bir sürprize imzalarını atabilecekler mi?

Bu yazı toplam 1613 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim