• BIST 115.642
  • Altın 318,855
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 7 °C

Yarış Kızıştı

Salim Özyılmaz

31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyesi, Mahalle Muhtarı ve aza olmak isteyenlerin indikleri sahada başlattığı çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Cumhur ittifakının Belediye Başkan adayı Bilal Soykan, Millet ittifakının Belediye Başkan adayı Adem Güner, Saadet Partisinin Belediye Başkan adayı Selman Demirtaş ve Büyük Birlik Partisinin Belediye Başkan adayı Nayim Yolcu seçim çalışmalarını kendilerine has özellikler taşıyan biçimde sürdürüyorlar.

Belediye Başkan adayları arasında en faal gördüğüm isim olarak Saadet Partisinin adayı olan Selman Demirtaş’ı gösterebilirim. Rakiplerinden önce ismi açıklandığı ve yine onlardan önce sahaya indiği için çalışmalarında hayli yol aldığını belirtmeliyim. Diğer adaylarda yavaş yavaş sahada ısınmaya başladı. Böylece yarışta kızışmış oldu.

Geçtiğimiz gün Millet ittifakı bir basın toplantısı düzenledi ve bu toplantıda hem ittifakın adayını hem de meclis üyelerini bir kez daha basın yoluyla kamuoyuna tanıttı. Toplantıda konuşan ittifakın Belediye Başkan adayı Adem Güner projelerini de bizimle paylaştı. Projeleri arasında yapılabilirliği olanlarda var yapılması hem zor hem de uzun zamana bağlı olanlarda var. Ben ilk sırayı yapılabilir olanların öncelik alacağını düşünenlerdenim.

Adem Güner projelerini 4 ana başlıkta toplamış. Bunlar sırasıyla Sosyal Faaliyetler ve Hizmetler, Şehir Estetiği ve Huzur, Ekonomik alanda çalışmalar ve eğitim, gençlik ve spor. Bu 4 ana başlığın alt başlıklarında yer alanların bazılarına katıldığımı, bazılarına da katılmadığımı belirtmekte yarar görürüm.

Adem Güner’in o toplantıda şu anda iş başında olan Belediye yönetimine ilişkin sözleri de dikkat çekiciydi. Güner Belediyemiz üzülerek söylemeliyim ki şu an itibarıyla borç batağında. Belediyenin parası olmadığı için araçlara mazot alamıyor ve personeline ödenmesi gereken Ocak ayı maaşlarını hala ödeyememiş durumda dedi. Bende onun bu açıklamasını size aktarmış olayım. Yaptığım araştırmada bahse konu olan ç alışanların Ocak ayına ait maaşlarını hala alamadıklarını öğrendim. Bu bilgiyi de sizlerle paylaşayım istedim.

Saadet Partisi adayı Selman Demirtaş gerçekten iyi çalışıyor. Öyle zannediyorum ki, bu güne kadar Akyazı’nın merkez ve mahallelerinde bir tur atmıştır. Demirtaş’ı önceki gün TV 264’de izledim. Demirtaş bu programda düşüncelerini ve yapmak istediklerini güzel bir dille, bağırmadan, çağırmadan ve sakin bir şekilde anlatma fırsatı buldu. Demirtaş’ın konuşma stilini beğendiğimi söyleyebilirim.

Demirtaş son olarak gittiği Hastane, İnönü ve Sukenarı Mahallelerinde yaptığı konuşmalarda söyledikleri arasında yer alan şu sözler çok hoşuma gitti. Aynen aktarıyorum “ Gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemeden diğerlerini doğru iliklemek, Yönetim anlayışını değiştirmeden de işlerin doğru yapılması sağlamak mümkün değildir.” 

Büyük Birlik Partisi Belediye Başkan adayı Nayim Yolcu’da diğer rakipleri gibi çalışmaya başlamıştır ama ben şahsen henüz onun çalışmalarını izleme şansı bulamadım. İnşallah Yolcu’nun bir çalışmasını görürsek bende o çalışmayla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşırım.

Şimdi gelelim Cumhur ittifakının adayı Bilal Soykan’a. O da sahaya geç inenlerden. En büyük şansı iktidar partisinin adayı olması ve geç girdiği bu yarışta arayı bu şansı iyi kullanarak kapatabileceği. İktidar Partisinin Milletvekilleri yanılmıyorsam yarın Akyazı’ya gelecekler İlçemizi karış karış dolaşıp Bilal Soykan için oy isteyecekler. Akşamleyin de Batakköylü düğün salonunda yapılacak olan aday tanıtım toplantısına katılacaklar ve burada yapacakları konuşmalarda da yine Bilal Soykan için partililerine çok çalışmaları konusunda talimat verecekler. Bilal Soykan’da bu toplantıda projelerini kamuoyuyla paylaşacak. Bakalım neler söyleyecek bende onların söylediklerini bir başka yazımda sizlere aktaracağım.

Dün AK Parti İlçe Başkanı Mesut Ekrem’in basın toplantısı vardı. Bende katıldım. Konuşmasında Akyazı’nın çehresini değiştirmek, Sağlık Bilimleri Fakültesinin açılması, hatta Akyazı’ya Jeotermal tarımla ilgili ikinci bir Fakültenin (Ziraat) açılması, spor salonunun bulunduğu alanda yeni spor salonu, yanı başına yüzme havuzu, yürüyüş pisti, voleybol ve basketbol sahalarının yapımı gibi konulara değindi. Yazım uzadığı için bu toplantıyla ilgili görüşlerimi de bir sonraki yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

Bugün itibarıyla seçime 32 gün kaldı. Siyasette 32 gün de çok uzun gün. Bu süre içinde kim daha fazla çalışır, kim daha fazla mahalleye gider ve evlere girer ve kim daha fazla insanlarla tokalaşırsa onun bu seçime bir adım önde başlayacağını söyleyebilirim.  27Şubat 2019

Bu yazı toplam 1240 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim