• BIST 120.195
  • Altın 309,975
  • Dolar 6,0666
  • Euro 6,5687
  • Sakarya : 11 °C

VİRA BİSMİLLAH

Zihni Açba

Geçen hafta yazımızı; "Bu camianın insanları, belediye otobüs durağında tesadüfen karşılaşmış ve aynı otobüse binmiş insanlar değildir. Eksikleriyle- fazlalarıyla, hatalarıyla- sevaplarıyla, kederleriyle- kıvançlarıyla, çileleriyle- mutluluklarıyla gönül ve kader birliği etmiş insanlardır." cümleleriyle tamamlamış ve "Tasaya yer yok. Sadece biraz sabır ve itidal." diyerek noktalamıştık. Aradan geçen bir haftalık süre zarfında dostu üzecek, düşmanı sevindirecek herhangi bir olumsuz gelişmeye mahal vermeden, yaşanan çalkantı atlatılmış gibi görünüyor. Başka türlüsü düşünülemezdi zaten. Çünkü Sakarya'da MHP, yediden yetmişe bütün Ülkücülerin emeğiyle, gayretiyle, gün olup kahkahası gün olup gözyaşlarıyla büyütüp, geliştirdiği bir teşkilât yapılanmasına sahiptir. Bu teşkilât yapılanmasının, aynı zamanda çok da güçlü bir ideolojik alt yapısı vardır. Milliyetçi Hareket Partisini diğer siyasi rakiplerinden farklı kılan da; sadece milletin milli ve mukaddes değer yargılarını referans kabul eden ve onlardan beslenen bu ideolojik alt yapısıdır.


Elbette bütün siyasi yapılanmaların bünyesinde olduğu gibi; siyaseti makam, mevki ve menfaat temin aracı olarak gören veya bu yapılanmalar içerisinde makam ve mevki sahiplerinin gölgesinde yaşayarak menfaat temin etmeye çalışan bazı asalak tiplere bu camia içerisinde de rastlamak mümkündür. Yaşanan her kargaşa döneminde bu tiplerin sesleri daha fazla duyulmaya başlar. Ortalığı velveleye vermek, yeni kırgınlıklar ve küskünlükler oluşturabilmek ve bu arada birilerinin gölgesinde nemalanmak, adam yerine konulmaktır bütün amaçları. İşte bu tiplerin gayret ve çabaları, belki diğer siyasi yapılanmalar içerisinde bir takım onarılması güç yaralara yol açabilir, olumsuz gelişmelere sebep olabilir ama güçlü bir ideolojik alt yapısı olan MHP gibi bir siyasi yapıda hissedilebilir bir etki oluşturması mümkün değildir. Neticede öyle de olmuştur. İlk anda ortalığı kaplayan "Yakarız, yıkarız, koparız, gideriz, istifa ederiz… v.s" feveranları, sağlıklı düşünme fırsatı bulunduğunda sükûnete dönüşmüş ve herkes olması gereken yerde durmuştur. Kendilerince ortalığı velveleye veren bir takım goygoycuların seviyesiz yaklaşımları da sosyal medya ve bir kısım mahalli gazetelerin internet sayfalarında gömülüp, kalmıştır.


Bugün gelinen noktada MHP Sakarya Teşkilâtının geride bıraktığı bu kriz ortamını, çok kısa bir zamanda avantaja dönüştürmesi çok da zor değildir bize göre. Henüz kesin bir görevlendirme açıklaması yapılmamakla birlikte, bugün yarın İl Başkanlığı görevine atanması beklenen M. Levent Bülbül ismi, bu krizi avantaja dönüştürecek en önemli unsurlardan birisidir. Öyle inanıyorum ki; onun başkanlığında oluşacak olan genç ve dinamik bir İl Yönetimi, hem Sakarya genelinde MHP tabanı için hem de iktidar partisi dışında bir siyasi alternatif arayan bütün Sakaryalı hemşerilerimiz için bir umut olacaktır. MHP tabanının bu yönetim etrafında kenetleneceğinden hiç şüphemiz yok. Çünkü; siyaseti ticari bir faaliyet gibi görerek kişisel kâr veya zarar hesabı yapan bazı tiplerin dışında Sakarya'da eskisiyle- yenisiyle "Ben Ülkücüyüm" diyen hiç kimsenin, Levent Bülbül ismine yönelik üretebileceği hiçbir tezvirat olamaz. Bizim jenerasyonun, yani 1980 öncesi bu mücadelenin içerisinde yer almış olan herkesin kardeşi, yeğeni veya evladı konumundadır Levent Bülbül. Herhangi bir hırs veya siyasi ihtirasla onun aleyhine tek kelâm edecek kişi, kendi kardeşine, yeğenine veya evlâdına bunu yapmış gibi hissedecektir kendini ve kardeşinin, yeğeninin veya evladının yüzüne bakamaz hale gelecektir. Dahası; geçmişteki konumları ve mevkileri ne olursa olsun, bütün ağabeyleri ve amcaları, her türlü bilgi ve birikimleriyle onun ve yönetiminin yanında ve etrafında olacaklardır. Belki de bugüne kadar Sakarya'da hiçbir İl Başkanına nasip olmayan bir güç kaynağı olacaktır Levent Bülbül için bu durum.
Diğer taraftan gençliği, enerjisi, dinamizmi ve sosyal konumuyla MHP tabanı dışında kalan kitlelerle de çok rahat bir iletişim kuracağına inanıyorum Sayın Bülbül ve yeni oluşacak İl yönetiminin. Her şeyden önce; çeşitli çevrelerden estirilmek istenen karamsar havaya, koparılan bunca vaveylaya ve var gibi gösterilmek istenen bunca keşmekeşe rağmen bu görevi üstlenme noktasında gösterdikleri cesaret ve cevvaliyet, Sayın Levent Bülbül ve oluşacak yönetimin en büyük referansları olacaktır. Dileğimiz ve beklentimiz; genel ve yerel siyasette sergiledikleri tavırlarla halkı çaresizlik ve alternatifsizlik duygusuna mahkûm etmek isteyen siyasi iktidara karşı, yepyeni bir vizyonla kolları sıvamaları ve Sakarya halkı için yeni bir alternatif ve umut ışığı olmalarıdır.


Bundan böyle geriye dönüp bakmak, sadece ibret alınmak için olmalıdır. Geçmişe takılıp kalmak, hiç kimseye bir fayda sağlamayacağı gibi geleceğimizi de karartacaktır. Gün, rüzgârı ardımıza alıp bir an önce yelkenleri şişirme günüdür.

Bu yazı toplam 1757 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim