- 18 Ara 2020 - 18:36

Başkan Bilal Soykan:Tüm derdimiz hoş bir seda bırakmak

Bir radyo programına katılan Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan “Bizim işimiz, nerede olursak olalım halka hizmet etmek. Makamlar gelip geçici ve bizlere emanet. Hem hemşerilerimize hem teşkilatlarımıza karşı sorumluluklarımız var. Tüm derdimiz hoş bir sadâ bırakmak, sonraki süreçte güzel anılmak.” dedi.

İŞTE O RADYO RÖPORTAJI

Bilal Soykanı tanımak isteriz?

Bilal Soykan- 1971 Kuzuluk doğumluyum. 10 çocuklu bir ailenin 6. çocuğuyum.  İlk ve orta öğretimimi Kuzuluk’ta tamamladım. Lise tahsilimi İstanbul Kabataş Ticaret Lise’sinde devam ettim. Üniversite eğitimimi Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde bitirdim. Yüksek Lisansımı Mahalli İdareler ve Şehircilik bölümünde tamamladım. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Genç yaşta iş hayatına başladım. İstanbul Karaköy'de mermer yapı sektöründe çalıştım. Bizim için mermercilik aile mesleğidir. İstanbul Karaköy'de, Kartal'da daha sonra Sakarya Adliye köyde amcama ait atölyede ve fabrikada çalıştım. 1997 yılında Kuzuluk'ta kendi atölyemi açtım. 1999 yılında siyasi hayatıma başladım.

Siyasete atılma serüveniniz nasıl gerçekleşti?

Soykan 1999 yerel seçimlerinde ben daha 28 yaşındaydım. Siyaset, düşüncelerimin arasında yoktu. Vedat Akyurt abi (Allah cc. rahmet eylesin) aday olacağını beni de meclis üyesi yazmak istediğini söyledi, siyasete ilk girişim bu şekilde gerçekleşti. Kuzuluk Belde Belediyesi’nde bir meclis toplantısından sonra televizyonda bir altyazı geçti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bir parti kuracağı yazıyordu. Yazıyı okuduktan sonra yanımda başka bir meclis üyesi vardı, ona dönerek "Sayın Recep Tayyip Erdoğan parti kurarsa biz de bu partinin teşkilatını Kuzuluk/ Akyazı’da kuralım" dedim. Parti kuruldu, meclis üyesi olmam hasebiyle bize, “Oraya geleceğiz ve bir belde başkanı seçeceğiz.” dediler. Kurul olarak toplandık, il başkanımız, ilçe başkanımız ve meclis üyelerimiz olarak bir arada oturuyorduk, partinin hedeflerinden konuştuk daha sonra adaylar soruldu. Yaşım küçük olduğu için ses çıkarmadım. Hasan Ali Çelik Bey (o zamanki İl Başkanımız) tavsiye ettiğiniz biri var mı? diye sordu ve kuruldakiler de benim adımı söyledi. Oy birliği ile Kuzuluk AK Parti kurucu Belde Başkanı oldum. Ardından kongremizi yaptık ve yine seçildik. 2009 seçimleri geldiğinde aday adayı oldum. Anketler yapıldı, biliyorsunuz, belediye seçimlerinde seçim süreçleri çok zorlu geçer. Vatandaşlar partiden ziyade direk kişiler üzerinden ilerler, bizim orada da aynen bu şekilde oldu. Zorlu bir süreç işledi nitekim seçimi %62'yle kazandık ve Kuzuluk Belediye Başkanı oldum. Belediyede 2 milyon bütçe var. Personel ve yakıt giderleri haricinde her sene 1 milyonluk iş yapılması gerektiğini savunuyordum. Arkadaşlarımla bu tür kritikler yapıyorduk velhasıl göreve geldiğimde de her sene 2 ila 2,5 milyonluk çalışmalar yaptık. Çalışmalarımızın en önemlisi de yapmış olduğumuz sentetik futbol sahasıydı, bu çalışmayı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın projesiyle gerçekleştirdik. Sonra Akyazı’dan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçildim. 2 sene meclis üyeliği yaptıktan sonra istifa ederek Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde Makine İkmal Şube Müdürlüğü’nde göreve başladım ve 2,5 yıl orada görev yaptım. Sonrasında istifa edip Akyazı'ya tekrar aday adayı olarak döndüm. 11 aday adayı içerisinden Genel merkez bizi uygun gördü. %71,40 oyla ve Akyazı Marmara birincisi olarak Akyazı Belediye Başkanı seçildim.

%71.40 gibi ciddi bir oy sayısını bekliyor muydunuz yoksa sürpriz mi oldu?

Bilal Soykan Akyazı'nın Marmara birincilikleri var ancak genel seçimlerde ya da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu sayılara ulaşıldı. Akyazı çok fazla göç alan ve hızla büyüyen bir ilçe 90 bin nüfusuna ulaştık. Akyazı’da doğup büyümüş olmak, ticaret yapmak, insanları tanıyor olmamın böylesine ciddi bir oy sayısına ulaşmakta büyük bir faydaları oldu. 79 yılın rekorunu kırdık.

Güleç yüzlü samimi bir belediye başkanısınız sizi buna iten nedir örnek aldığınız biri var mı?

Güler yüzlü olmam tamamen yapımla alakalı. Gülmek sadakadır. Eski İl Başkanımız Davut Terzioğlu da bana hep gülen başkan derdi. Çevremde olup bitenlerden çabuk etkilenirim. Tüm duygularım iyi ya da kötü direkt yüzüme yansır, çoğu zaman arkadaşlarım, “Siyasetçi böyle olmaz, senin duygularını belli etmemen lazım.” der. Bende onlara “İkiyüzlü olmaktan iyidir, hiç olmazsa bir tane yüzüm var ve her duygum yüzüme yansıyor.” diye cevaplarım.

Çocukluğunuzda ve gençliğinizde örnek aldığınız rol model edindiğiniz biri oldu mu?

Başkan Soykan Fındık bahçelerimiz, hayvanlarımız vardı, kardeşlerimden yaşı gelen de buralarda çalışırdı. Öyle oturalım, televizyondan sanatçılara bakalım ya da bir sporcu örnek alalım gibi zamanımız hiç olmadı. Annemizin babamızın ışığında yetiştik onlar bize örnek oldu. Babam İstabul’da çalışıyor, 2-3 ayda bir eve geliyordu. Sadece geldiği zamanlarda baba görüyorduk. Annem çok cefakâr, fedakâr bir kadındı, bize hem annelik hem babalık yaptı. Ondan ne görürsek bizde aynen öyle yapardık.

Başkanın futbol oynadığınızı biliyoruz hala devam ediyor musunuz?

Akyazı Belediye başkanı Bilal Soykan Bir kulüpte futbol oynamadım ancak herkesin oynadığı gibi ormandaki sahalarda, bahçelerde, yollarda, halı sahada severek futbol oynadım. Şu an futbol oynamaya devam etmiyorum. Belli bir yaştan sonra futbol çok ağır bir spor oluyor, hele bir de antrenmansızsan sakatlıklar doğabiliyor. Büyükşehirde işe başladığımın ilk ayıydı, epeydir voleybol oynamıyoruz diyerek voleybola gitmiştim, orda da sakatlık geçirdim. Makine İkmal Şube Müdürlüğünün sistemi yeni kurduğundan dolayı çalışmalarımızın yoğunluğu sebebiyle rapor almaksızın görevime devam ettim.

Siyaset ve ticaretin birbirine benzer yanları var mı?

Soykan Siyaset ve ticaretin epey benzer yanları var. Hepimiz bir bütçe yönetiyoruz, en basitinden siyasetçi değilsek bile evimizin bütçesini yönetiyoruz. Ne iş yapıyorsak yapalım, elimize bir bütçe geçtiğinde o an ne daha çok elzemse ona yöneliyoruz, belediyede de ticaretten geliyor olmanın mutlaka çok büyük faydaları var. Belediye başkanları illaki esnaflardan olsun demiyorum, esnaf olmayıp çok kaliteli belediye başkanlığı yapan insanlar da var ancak bir belediye başkanının ticaretten geliyor olması, sistemi bilmesi idareciliğe çok fayda sağlıyor. Aynen evimizdeki gibi elimizdeki bütçe ne kadar? Yapılacakların aciliyeti ne? Bu soruların cevabı stratejik olmalı ve doğru verilmeli. Belediye başkanlığı sistemini yönetmekte ticareti bilmek kolaylık sağlıyor. 

Siyasetçi her yerde açık konuşmaz her zaman kendine bir açık kapı bırakır, deniler ve bu siyasetin bir kuralı olarak görülür, sizce de böyle mi?

Başkan Soykan Siyasetin böyle bir kuralı yok.  Her zaman en güzeli doğruyu konuşmak. Nerede, ne görev yaptıysam hiç yalan konuşmadım, konuşmayacağım dolayısıyla böyle olduğum için de hiçbir zaman acaba seçimde kazanır mıyım ya da kaybeder miyim gibi bir şüpheye düşmedim. 3-5 sene illaki geçiyor, mesela yıllar önceki secim broşürünü saklayan insanlar biliyorum. Gün gelir onu demişsin, bunu demişsin hani hizmet nerede diye sorabilirler. Allaha şükür hizmetlerimizin Kuzuluk’ta da fazlası vardı eksiği yoktu. Akyazı'da da inşallah fazlası olacak, eksiği olmayacak.

Belediyeyi nasıl yönetiyorsunuz, gerçekleşmesi mümkün olmayan taleplere karşı ısrarları nasıl karşılıyorsunuz?

Soykan Benim yönetici omurgam belli. Halk zaten talebine yönelik tavrımı tahmin edebiliyor ve eğer gerçekleşmesi mümkün olmayan bir şeyse bana gelmiyor. Her zaman yönetici formatımız ve çizgimiz belli. Oluru olmayan talepler için tavrımız hep net olmuştur. Önemli olan vicdanının sesini dinlemek eğer bir iş vicdanıma uyuyorsa onu yaparım ama uymuyorsa kim olursa olsun, işin olamayacağı konusunda kendine bilgilendirme yaparım.

Çok yorulduğunuzda belediyede ya da dışarıda istişare ettiğiniz birileri var mı?

Başkan Soykan Belediyede ya da belediyenin dışında istişare ettiğim birçok kişi var. Belediyede başkan yardımcısı ve müdür arkadaşlarımız var, etrafımızda büyüklerimiz mevcut, hatta biz istişare etmeden direkt konuyu bir şekilde duyup böyle yapsan daha iyi olur, diyen büyüklerimiz var. Şimdiye kadar bilerek hata yapmadım, bizim de eksiğimiz olabilir, oluyordur da ancak bilerek hata yapmamaya özen gösteriyoruz. Siyaseti güzelleştiren de çirkinleştiren de idareciler. Sistemin ya da partilerin insanları kötüye, yanlışa ittiğine inanmıyorum. Herkes kendi yaptığı siyasetle var oluyor ve anılıyor. Adil olduktan sonra vatandaş her türlü kurala uyuyor ancak idareci belli bir kısma müsamaha gösterirse, farklı davranırsa işte o zaman sıkıntı doğuyor. Yasa belli, yönetmelik belli, adil ve adaletli olduğunda vatandaş alacağı tepkiyi biliyor ve olmayacak bir taleple gelmiyor.

2004'te aday olmama sebepleriniz nelerdi?

Soykan 2004'te aday olabilirdim ancak olmadım ondan sonraki süreçte samimiyetle söyleyeyim. AK Parti gibi bir parti var, bu kadar iyi bir genel başkan var. Biz de mutlaka bu partinin sağında, solunda bir yerinde parçası olmalıyız düşüncesiyle 2009 yılında aday oldum. Cumhurbaşkanımıza bugün de olduğu gibi o zaman da çok inanıyorduk. Bahsettiğim gibi seçim sürecindeki mahalle ve kahve gezilerimizde biri bana kızar ve AK Partiye oy vermezse ben kahrederdim bu yüzden çok emek verdim, yapacağım çalışmalarda vatandaşa ve partiye layık olmaya çalıştım. Davamıza asla leke getirmememiz lazım, sürekli yüksekte tutmamız gerek. İyi insan olmanın, iyi bir Müslüman ve iyi bir siyasetçi olmanın gereklilikleri aynıdır. İyi bir insan olmadan, iyi bir Müslüman ve iyi bir siyasetçi de olamazsınız. İyi insan nasıl yalan konuşmazsa iyi bir siyasetçi de yalan konuşmaz dolayısıyla hepsinin gereklilikleri aynıdır.

Bazı siyasetçiler yaptıkları işin büyüsüne kapılıyor ve sonsuz bir alanı olduğunu düşünüyor, siz bu düşünceyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bilal Soykan Siyasette bir sonraki dönemi düşünmek her zaman hata getirebilir, idareci ne zaman ki bir sonraki dönem seçilecek miyim? kaygısına düşerse orada aksaklıklar başlar. Görev sürecinde en doğru yönetimi yapacaksın ki ne vatandaş seni bırakacak ne parti bırakacak. Bir sonraki dönem ne vatandaşın elindedir ne de siyasetçinin elindedir işini zamanında düzgün şekilde yapan herkes zaten emeğinin karşılığını alacaktır ki eğer yapamayacaksa ve ondan daha iyi bir aday varsa benim içinde geçerli daha iyi olan seçilsin. Aslında belediye başkanlığı oldukça meşakkatli bir görev hele ki Akyazı için söylüyorum, kötü bir davranış demek 90.000 kişinin vebali demek ancak ben bu konuda kendime güveniyorum. Her zaman aldığım kararlara dikkat ediyorum, etmek zorundayım.

Kalan 3 yıllık görev sürecinizi nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Başkan Soykan Seçim beyannamemiz ve vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler doğrultusunda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Taahhütlerimiz arasında mezbane-hayvan pazarı, terminalimizi (orta garaj), Karacasu Deresi'nin her iki tarafını çift yol olarak düzenlenmesi vardır. İlçeye alternatif caddeler kazandırıp trafik yükünü hafifleteceğiz, en önemlisi de yemeyeceğiz, içmeyeceğiz ve asfalt yapıp vatandaşı tozdan topraktan kurtaracağız. Geride bıraktığımız 2 yıl sona erdiğinde 100.000 ton asfalt yapmış olacağız. Kiralık çöp kamyonlarımız vardı, onların hepsini gönderdik. Kiralık araçlarla çalışmayacağız artık çöp ihalesi yapmıyoruz ve çöpü belediye olarak topluyoruz. Bu çok büyük bir maliyetti. Kendi öz kaynaklarımızı ekonomik kullanma adına; ilgili kuruluşlardan destek alarak çöp kamyonları aldık ve kurumumuzu büyük bir maddi yükün altından kurtardık. Buna ek olarak Sokak hayvanlarımız için Karantina Merkezi inşa ettik. 2 dönümlük bölümde; acil müdahale ve küçük çaplı operasyonların yapılabileceği ameliyathaneden oluşan İdari Bina ve yaklaşık 80 hayvanın barınabileceği kapalı kafesten oluşuyor.

Temizlik işi daha çok netameli bir iş olarak görülüyor sizce belediyeler bunu iyi yönetebiliyor mu?

Soykan Akyazı belediyesi olarak konuşuyorum, bizim belediyemizin en iyi yönettiği iş ve vatandaşımızın da en çok memnun kaldığı hizmetlerden biri de temizlik hizmetimizdir. Sistem doğru kurulduğunda yapılamayacak bir iş değil. Bizim hiçbir zaman temizlikle ilgili bir sıkıntımız olmadı. Personelimiz de keza bu işi çok iyi yönetiyor.

Bilal Soykan 650 dönüm üzerine kurulu turizm merkezi projeniz var, bu proje için takvim belli mi?

B.S- Termal turizm amaçlı Akyazı'nın çehresini değiştirecek ve ilçenin adını dünyaya duyuracak golf sahası ve 5 yıldızlı Termal Otel'in yer alacağı Akyazı Kuzuluk Termal Turizm Merkezi için önemli Kuzuluk ve Salihiye Mahallelerinde 650 dönümlük alanda kurulacak Termal Turizm Merkezi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm yatırım teşvik kapsamına ihale edildi ama taliplisi çıkmadı. İlçemizde toplam 7.900 Hektar Termal Turizm Planlı alan bulunuyor. Hâlihazır da mevcut devre mülk sistemiyle çalışan 1464 daireli, buna ek 3 yıldızlı 130 yataklı termal otel ve hemşerilerimiz tarafından işletilen 300 yataklı kiralama-pansiyon sistemiyle çalışan tesislerimiz var. İlçemiz Salihiye mahallesinde faaliyetlerine başlayan bir firmamız tarafından büyük bir yatırımla toplamda 65.000 m²’lik seranın ilk aşamada 30 bin m²’lik alanına fideler dikildi. Ocak Ayı'nın 15'inde hasatlarını yapmaya başlayacaklar. Tesis tamamen ileri teknoloji, otomasyon sistemleri ve yapay zekâ ile donatılmış Avrupa’da ilk olma özelliğine sahip. İlçemize ve Ülkemiz ekonomisine büyük kattı sağlayacak. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’nin mükemmeliyet merkezi olarak adlandırdığı bir proje de bu bölgede çok yakında başlayacak. Sıcak suyla ilgili turizm kanadında giderken aynı zamanda seracılık üzerinde de ilerleyeceğiz.

Yayla turizminin oldukça revaçta olmasıyla birlikte ilçenizdeki yaylalara yönelik yürüttüğünüz bir proje var mı?

Soykan İlçemiz doğa bakımında çok zengin bir yapıya sahiptir. Keremali, Acella, Sultanpınar, Davlunbaz, Çiğdem, Sulucuova, Küçük ve Büyük Karapınar, Çiçekli, Turnalık, Güzlek ve Yanık olmak üzere birçok yaylamız bulunmaktadır. Yaylalar tek başına talepleri karşılamıyor, bazı insanlar çadırda yatmak istemiyor. Otelde yatayım, duşumu alayım, masamda çalışayım istiyor dolayısıyla bu tarz yerler için konaklama çok önemli. Yayla turizmine katkıda bulunmak ve yaylalarımızı tanıtmak için ilk projemizi aralık ayı meclisimizde kamuoyunla paylaştık. Acella yaylamızda planladığımız Mini Spor sahası, Soyunma odaları, Basketbol Sahası, Jimnastik Faaliyet alanı, Sosyal Tesis Binası ve Bungalov evlerinin bir arada bulunacağı projemizi başlamış bulunuyoruz.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun Akyazı’da açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bilal Soykan Fakülte yıllardan beri ilçemizin özlemiydi, önceki kaymakamımızın ve belediye başkanlarımızın bu konuda yaptığı bir çalışma olmuştur ancak bizim çalışmalarımız sanırım daha ağır bastı. Sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Akyazı'da 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere SUBU'nün bütün sağlık alanları Akyazı'da açıldı. Bu proje bizim için çok kıymetli daha ilk yılda dil eğitimi alanlarıyla da birlikte 590 öğrenciye ulaştık. Bu dört yılın sonunda 2360 yeni bölümün açılmasıyla 3000 ila 5000 öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Rektörümüz çok güzel bir proje hazırlattı, yanı sıra biz de tahsisini de gerçekleştirdik. İmar uygulamasıyla 62 dönümlük alana yeni fakülte binamızı inşa ederek projeyi gerçekleştireceğiz.

Akyazı için bir kompleks sürpriziniz varmış, onu da öğrenebilir miyiz?

Başkan Soykan Spor Toto teşkilat başkanlığımız ile imzaladığımız protokolle 1000 kişilik kapalı spor salonunu, yarı olimpik yüzme havuzunu, gençlik merkezini Gençlik ve Spor Bakanlığına ait 19.000 m²’lik bir arsada yakın zamanda ihalesini yaparak en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu da taahhütlerimiz arasında vardı. İstediğimiz gibi de ilerledi, toplamda 28 milyonluk bu yatırımı, şu anki çim sahamızda bulunan küçük spor salonumuzun olduğu yerde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2021 yılı Akyazı için hızlı bir yıl olacak ve bunu izleyen seçime kadarki sürecimiz tamamıyla dolu. Sonraki süreç içinde vatandaşımızın ve partimizin takdiri olursa görevlerimize devam edeceğiz. Bizim işimiz, nerede olursak olalım halka hizmet etmek. Makamlar gelip geçici ve bizlere emanet. Hem vatandaşımıza hem teşkilatlarımıza karşı sorumluluklarımız var. Tüm derdimiz hoş bir sadâ bırakmak, sonraki süreçte güzel anılmak. Partimizin vizyonu ve misyonu doğrultusunda halkımıza hizmet ediyoruz, bu görevlerin gelip geçici olduğu bilinciyle hareket ediyoruz.

Kaynak:Yeni Sakarya Gazetesi

18 Ara 2020 - 18:36 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

Burak - Hoş bir sada derken akyaZıyamı yoksa Kuzuluk mu acaba ve hizmet bekleyen değer köyler .madem Başkan %70 oy almış bağımsız olsunda bakalım kaç oy alıcak .oy atanlar çoğu reise oy atıyor .sizde kendinizi başarılı buluyorsunuz

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 18 Aralık 21:24