• BIST 111.552
  • Altın 327,193
  • Dolar 6,1583
  • Euro 6,7515
  • Sakarya : 22 °C

Uyuşturucu Belası ve Milli Eğitim

Salim Özyılmaz

Akyazı’nın son günlerde konuştuğu en önemli konu kuşku yok ki, uyuşturucu konusudur. Bu konu ve sorun öyle hassas bir noktaya geldi ki, her geçen gün o boyut büyüyor ve tehlikeli hal alıyor.

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımız ve gençlerimizden bazıları üzülerek ifade etmem gerekirse uyuşturucu bataklığına girmiş durumdalar. Sayıları da hızlı artıyor. Yaşları desen artık uyuşturucu kullanma yaşı Akyazı’da İlkokul çağına kadar inmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde lise çağında olan üç öğrenci kardeşimiz içtikleri uyuşturucunun etkisiyle kendilerinden geçmiş yerlerde sürünüyorlardı. Bu durum bir felaketin habercisidir. O felaket insanların daha fazla kapısını çalmadan aklı başında olan Akyazılıların el birliği içinde yetkililer tarafından alınacak olan önlemlere katkı vermesi lazımdır. Aksi takdirde o felaket günün birinde çocukları ve gençleri olan evlerinde kapısını çalabilir.

Bu konu hepimizi yakından ilgilendiren bir konudur. Kurulan Kent Konseyi üyelerinin uyuşturucu konusunda hayli mesafe aldığını öğrendikleri Gazi Antep’e 17 Kazım 2017 tarihinde giderek Oya Bahadır Psikiyatri Kliniğini ziyaret ettiklerini ve klinik sorumlusu Uzman Hekim Cenk Yancar’dan hayli yararlı bilgiler alıp geri döndüklerini biliyoruz.

Aradan geçen zaman içerisinde aldıkları o yararlı bilgiler ışığında bir çalışma yapılıp yapılmadığını öğrenmek için Kent konseyi Genel Sekreteri Yasemin Özyiğit’le bir telefon görüşmesi yaptım. Bu görüşmede Özyiğit bana ziyaretin yararlı geçtiğini ve ziyarette aldıkları bilgiler ışığında proje hazırlama çalışması içinde olduklarını ve artık sona gelindiğini, hazırlanan projenin hem Kent Konseyinde hem de Belediye Meclisinde onaylandıktan sonra projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Yasemin kardeşimin verdiği bu bilgi beni son derece sevindirdi. Bu konuda yetkili olanlara önerim şudur; Aman zaman geçirmeden o projeyi hayata geçirin.

Bu konu gerçekten çok hassas ve ucu hepimize dokunacak olan bir konudur. Yetkililerimizin o hassasiyet içinde yapmaları gereken ne ise onu zaman geçirmeden yapmaları artık beş vakit namaz gibi farz hale gelmiştir. Beni yetkililerden ricam felaketin boyutları daha fazla büyümeden ve daha fazla canlar yanmadan ve ocaklar sönmeden bu işin sonlandırılmasıdır.

Uyuşturucu kullanma yaşı ilkokul çağındaki çocuklarımıza kadar indi dedik. Bu konu anne ve babalarla birlikte Milli Eğitim camiasını da yakından ilgilendiren bir konudur. Akyazı’da bu kadar kıyamet koparken başta Müdürleri olmak üzere Milli Eğitim camiasından beklenen düzeyle ses çıkmıyor olması beni karamsarlığa itmektedir.

Milli Eğitim Müdürü, yardımcıları ve camianın tamamı bu konu bizi yakından ilgilendiriyor ama açıklama yapma yetkisi Mülki Amirimizdedir diyebilirler. Doğrudur da. Ancak uyuşturucu konusunda bildiklerini bir rapor halinde Mülki Amirine verdin mi. Ya da Makama gidip konuyla ilgili bilgi verdin mi. İşte buraları muamma. Neden muamma. Çünkü bizde evlere şenlik bir Müdür var. Bakıyorum da Sakarya’ya Milli Eğitim Müdürü dayanmıyor. Başarılımıdır değilmidere bakılmaksızın kısa aralıklarla tayinleri çıkıyor ve bir bir gidiyorlar. Son örnek Pervin Töre. Pervin hanım Sakarya’ya geldikten sonra ortaya koyduğu performans ilgili ilgisiz herkesin dikkatini çekecek düzeydeydi. Bana göre de Pervin hanım başarılı bir Müdürdü. Ama gönderildi. Bakalım yenisi neler yapacak ve Sakarya’da ne kadar kalacak.

Bize İl Müdürü dayanmıyor ama İlçemiz Müdürü hala yerinde duruyor.  Dikkat çeken bu durum karşısında Akyazılılar o Müdürün arkasında kim var diye birbirlerine soruyorlar. Ben söyleyeyim o Müdürün arkasında olanlar belli. Akraba ilişkileri o Müdürü görevde tutuyor. Aksi olsaydı başarısız olan o Müdürün şimdiye kadar bin kere gitmesi gerekirdi. Bakalım bunun vebalini akraba ilişkilerini ön planda tutan siyasiler nasıl ödeyecekler bende merak ediyorum.

Bizim Müdürün en büyük özelliği makam aracına binecek nerede bir açılış var oraya gidecek. Kısaca sürekli gezecek. Birde sınav yapma yetkisi neden eğitim camiasına verildi bilemiyorum ama ehliyet alacakların girdikleri direksiyon imtihanlarının yapıldığı günlerde Kuzulukta o Müdürü görmeniz mümkün. Sınav günleri erken saatte makam aracıyla Kuzuluk’a gelmesinin ana sebebi alacağı harcırah olsa gerek.

Şimdi o Müdürümüze buradan sormak istiyorum. İlçemizde uyuşturucu kullanma yaşı ilkokul çağındaki öğrencilere kadar inmiş durumdadır. Müdür olarak bu duruma ne diyorsun. Geçtiğimiz günlerde üç öğrencinin içlerimizi acıtan o görüntüleri senin içini de acıttı mı? Konuyla ilgili bir girişimin olmuşmudur. Çarşı içinde erkek öğrencilerin kavgalarına alışkındık. Son günlerde onlara kız öğrencilerde katıldı.  Kavga eden öğrenci ister kız olsun ister erkek olsun. Onların kavga görüntüleri hiç de hoş değil diyebiliyormusun. Biz basın olarak o kavgaları ve uyuşturucu komasına giren öğrencilerin haberlerini yapmaktan bıktık usandık. Müdür olarak sen bu konularda neler yapıyorsun. Ayrıca Eğitimde Akyazı olarak Sakarya’nın neresindeyiz.  Sıralamadaki yerimiz neresidir. Senden bu konularda yanıt bekliyorum. Ya sen ya da Mülki Amirimiz ses verirse memnun olacağım. Çünkü Akyazı bizim ve biz ölünceye kadar bu güzel İlçemizde rahat ve huzurlu yaşamak istiyoruz. Bunu sağlamakta yetkililerin asli görevidir diyorum.

 

 

 

Bu yazı toplam 2046 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim