• BIST 120.169
  • Altın 309,854
  • Dolar 6,0659
  • Euro 6,5647
  • Sakarya : 11 °C

SOYKAN VE AKYAZI BELEDİYESİ

Salim Özyılmaz

31 Mart seçimleri bizim için artık geride kaldı. Bilal Soykan yüksek oy oranı ile Akyazı’nın Belediye Başkanı seçildi. Günü geldiğinde mazbatasını aldı ve makama oturdu. Seçimin üzerinden bugün itibarıyla 41 gün geçti. Yani Soykan Başkan 41 günden beri Akyazı’nın Belediye Başkanlığını yapıyor.

Soykan Başkan zor bir dönemde görevi devir aldı. Kasası tam takır ve borcu 120 milyon liranın üzerinde olan bir Belediyeyi bir önceki Başkandan teslim aldı. Bilal Başkanın bu gelir gider tablosuna baktığımızda işi gerçekten çok zor. Öncelikli olarak bunun altını çizeyim.

Bilal Soykan sadece borçlu bir belediyeyi devir almadı. Aynı zamanda sayısı çok yüksek birde personeli devir aldı.  Soykan başkan bir taraftan Belediyenin borçlarıyla uğraşırken, diğer taraftan da şişkin kadroyu nasıl eriteceğinin hesaplarını yapıyor. Şişkin kadroyu eritmeyle ilgili bir adım attı ama o adımdan sonra kızılca kıyamette koptu. Bakalım bu işi nasıl çözecek. İnanın bende meraktayım.

Aradan geçen bu zaman içerisinde Bilal Başkan geleni ağırladı gideni uğurladı ve böylece 40 günü geride bıraktı. Artık çalışma zamanı geldi ama nasıl çalışacak o apayrı bir mesele. Apayrı bir mesele ama başkan Soykan bu görevi bilerek kabul etti ve seçimi kazanıp koltuğa oturdu. Öyleyse ne yapıp edecek güçlükleri yenecek ve kendisine inanıp oy veren Akyazılılara hizmet edecek.

Bilal Başkanı bazı gazeteci arkadaşlarımla birlikte ziyarete gittiğimde bana “Belediyenin mali durumunu netleştirdikten sonra en kısa zamanda basın toplantısı yapacağım ve Belediyenin geliri ve gideriyle ilgili sizlerin aracılığı ile kamuoyunu bilgilendireceğim” demişti. Aradan 41 gün geçti ama Bilal Başkandan da ne ses çıkıyor ne de seda. Hatta Efsane Kaymakamımız Cemalettin Özdemir kendisine “hayırlı olsun” ziyaretini yaptığında kendisine sorduğum bir soru üzerine verdiği cevapta basın toplantısından vaz geçti gibi bende bir izlenim bırakmıştı. Buna rağmen ben basın toplantısını hala bekliyorum. Açıklama yapılsın ki herkes Akyazı Belediyesinin durumunu net bir şekilde bilsin. Soykan başkandan bir de ricam olacak. Ricam şu; Belediye Meclisinin Mayıs ayı toplantısında yaşanan basına bilgi verilmemesine ilişkin aksaklığın bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasıdır.

Güzel bir gece geçirdik

Akyazı Net İnternet Haber Sitesinin düzenlediği yaş günü ve iftar gecesine bende katıldım. Gece güzeldi ve katılım hayli yüksekti. Gecede iftar sonrası kesilen yaş günü pastasıyla Akyazı Net 16 yaşını tamamlayıp 17. yaş gününden gün almaya başlamış oldu. 

Nezih gecede oruçlarımızı açtık, önümüze konulan yemekleri afiyetle yedik, çay-kahve içtik ve bol bol da sohbet ettik. Yaptığımız sohbetler siyaset dışıydı ve geceyle ve Akyazı Net’le ilgiliydi. Akyazı Net yayın hayatına başladığından itibaren tutturduğu çizgide emin adımlarla ilerliyor olması ve okurlarına doğru bilgi v e haber vermesi bu sitenin tutulmasına ve sevilmesine nedenlerden en önemlisi. Bu durumu yaptığı konuşmamda da aynen ifade ettim. İnşallah çizgisinden sapmaz.

Gecede plaket töreni de vardı. Ben dahil bazı gazeteci arkadaşlarım tarafından 2018 yılı içinde bulundukları görevlerde başarılı olanlara plaket takdimi yapıldı. Plaket alanlardan ikisinin eğitim camiasından olması beni son derece mutlu etti. Konuralp İlkokulu Müdürü Erol Açıker ile Kabakulak Ortaokulu Müdür yardımcısı Ercan Aslan’ı bende yakından takip ediyor ve başarılı çalışmalarından ötürü onlara karşı bir sevgi besliyordum. Plaket almalarına sevindim.

Diğer plaket alan isim ise  Polis Memuru kardeşimiz Ayhan Pak’tı. Yıllar öncesinden geldiği Akyazı’da kurduğu sıcak ilişkiler, insanlara karşı insani tutum ve davranışları, işindeki ustalık ve başarı onun plaket almasının ana nedeniydi.

Bir diğer plaketimizi alan isim Kaymakamlık Araştırma Görevlisi Cengiz Bilgin’di. Yanılmıyorsam bizden ikinci kez plaket alıyor. Aynı başarı çizgisini sürdürmesi halinde bundan sonra ki yıllarda da plaket alma şansı hayli yüksek. Ben başarılarından ötürü plaket alan değerleri bir kez daha tebrik ediyorum ve kendilerinden başarı çıtasını daha da yükseklere çıkarmalarını bekliyorum.

Gecemiz güzel başladı ve aynı güzellikte de tamamlandı. Güzel bir ramazan akşamında bizleri sevdiğimiz insanlarla bir arkaya getiren Akyazı Net’in sahibi Alaattin Onur kardeşime, Sitenin Editörü Davut Kaya’ya ve Muhabir Hacı İbrahim Aydın’a teşekkür ediyorum. Bu satırlardan kendilerine nice yıllara huzur ve mutluluk içinde ulaşmaları dileklerimi gönderiyorum.

Bu yazı toplam 2190 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim