• BIST 115.642
  • Altın 318,176
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 8 °C

Son atamalar hiç de etik değil

Salim Özyılmaz

Akyazı Belediyesinde yapılan son atamalar doğru ve düzgün düşünenlerin kafalarını karıştırdı. Birçok Akyazılı yapılan son Başkan yardımcılığı atamalarının etik olmadığı hususunda görüş birliği içinde olduklarını gözlemliyorum.

Gerçekten yapılan son atamalar tamamen başkan seçilecek olanın önünü kesmeye yönelik olduğu çok açık. Bu atamalarda şu anda görev yapan başkanın kendisinden sonra o koltuğu devir alacak olan başkanın kendisiyle birlikte yakın planda çalışacak olan isimlerin atamalarının yapılamaması ve çalışma alanını daraltmanın planlandığı aşikar.

İşin aslına baktığımızda yapılan son atamaların seçimi kazanma ihtimali yüksek olduğu tahmin edilen Bilal Soykan’a yapılmış gibi geliyor. En azından ben öyle düşünüyorum ve bu düşüncemi de herkes duysun diye seslendiriyorum.

Belediye Başkanı Sayın Akcan son meclis toplantılarında sürekli olarak bazı konularda yetki istiyor ve alıyor da. Ocak ayı içinde yapılan meclis toplantısında AK Belde A.Ş. için bankalardan2 milyon 500 bin liralık kredi alınmasına ilişkin yetki istemesi ve istediği yetkiyi alması ne kadar uygun değilse, 05.02.219 Salı günü yapılan Şubat ayı toplantısında da yine AK Belde A.Ş. için yıldız konutlarından üç dairenin ipotek verilerek kredi alınması için istediği ve aldığı yetki de o kadar uygun değildir. Öncelikli olarak bunun altını çizmek isterim.

AK Belde A.Ş o kadar batmış durumda ki, ne para yetişiyor ne de alınan krediler o borçları kapatmaya yetiyor. Başkan Akcan’da son günlerinde sürekli olarak borç para veya kredi bulma peşinde koşturup duruyor.

AK Belde A.Ş. ile ilgili maddeler AK Parti grubunda görüşülürken istenen yetkilerle konulmak istenen ipoteklere karşı gelen meclis üyelerinin varlığından haberdarım. Ama onların sayısal bakımdan güçleri yetmeyince çareyi daha fazla vebal altına girmemek için meclis toplantılarına gelmemekte bulmuşlar. Son iki toplantıya gelmeyenlere baktığınızda kimin vebal altında kalmak istemediğini anlayabilirsiniz. O arkadaşlar iki konu için vebalden kaçmış olabilirler ama 5 yıllık çalışma dönemlerinde gereksiz yere attıkları imzalar ve kaldırdıkları elleri ile yüklendikleri veballerden kurtulamazlar diye düşünenlerdenim.

Yazımı şöyle tamamlayayım. Yapılan atamalar doğru atamalar değildir. Gelecek olan başkanın yolunu tıkamaya yönelik bu atamalar o başkanın göreve başlamasıyla son bulur ve gelenler geldikleri görevlerine geri dönerler.

Diğer husus ise Belediye Başkanı Akcan’ın Ak Belde A.Ş. adına aldığı yetkilerle ilgilidir.  Tavsiyem alınan o yetkilerin kullanılmamasıdır.

Bu yazı toplam 1714 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim