• BIST 103.733
  • Altın 326,602
  • Dolar 6,2375
  • Euro 6,8616
  • Sakarya : 9 °C

Ramazan Seçkin’i tanırmısınız

Salim Özyılmaz

Ramazan Seçkin Akyazılıdır. Şu anda Belçika’da yaşıyor. Seçkin soyadını duyar duymaz inanıyorum ki, aklınıza ilk gelen isim Elektrikçi Dursun Seçkin (Dülo) olmuştur. Çünkü onu tanımayan yok gibidir.

İşte Ramazan Seçkin’de Dülo’nun kardeşidir. Ramazan kardeşim geçtiğimiz günlerde bana bir mesaj gönderdi. Gönderdiği mesajında öncelikli olarak Akyazı ile ilgili konulara gösterdiği duyarlılık için Akyazı’da görev yapmakta olan gazetecileri tebrik etmiş.

İkinci tebrikini Mera ve Yaylalar konusundaki duyarlılığı ve almakta olduğu tedbirler için İlçemizin Kaymakamına göndermiş. Bana gönderdiği mesajında ayrıca şu görüşlere de yer vermiş. “ Seçim zamanında Akyazı’nın haklarını savunabilecek kalitede bir hemşehrimizi Milletvekili yaparak Ankara’ya gönderilmeli.

Akyazı’ya mutlak surette bir Fakülte kazandırılmalı. Basından takip ediyorum Sakarya’ya kurulacak olan yerli otomotiv sanayi için yer aranıyormuş. Osmanbey Merası bu iş için biçilmiş kaftandır.” Ramazan kardeşimin bana gönderdiği uzun mesajından sizin için seçtiğim bölümler kısaca bunlardı.

Ramazan Seçkin’i duyarlılığından ve Belçika’da yaşıyor olmasına rağmen Akyazı basınını sıkı şekilde takip etmesinden ötürü tebrik ediyorum. Şahsıma ve basın mensubu meslektaşlarımla ilgili ifade ettiği övücü sözleri içinde teşekkür ediyorum.

Ekim ayının ilk haftasında Türkiye’de ve Akyazı’da olacağı bilgisini yine aynı mesajında benimle paylaşmış. Demek oluyor ki, Ramazan kardeşimizle yaklaşık bir ay sonra Akyazı’da birlikte olacağız. Beklediğimizi ifade ediyorum.

Çay zamlandı

Akyazı Esnaf Odası Çay Ocağı ve Kahvehane işleten esnafının taleplerine daha fazla dayanamadı ve çaya tam da bayram arifesinde zammı uygun gördü ve uygun görülen zam da hiç vakit geçirilmeden yürürlüğe sokuldu.

Yapılan bu zamla Akyazılı bir bardak çayı 75 kuruş yerine bir liradan içecek. Çay tiryakileri yapılan bu zamma tepkili ve tepkilerini şöyle dile getiriyorlar “ Bir bardak çayı dört fırt da içtiğimize ve bir bardak çayda bir lira olduğuna göre bir fırt çay 25 kuruş olmuş” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Zammın yapılış tarihine de dikkat çekmek isterim. Bilindiği gibi Ekim ve Kasım Esnaf Odalarının seçim ayları. Şu anda iş başında olan Esnaf Odası Başkanı tekrar aday olacak ve seçimi de kazanmak istiyor. Seçimde kendisine ve ekibine oy kullanacak olanlar zam talebinde bulunan esnaf olduğuna göre zammın yapılış tarihi bilerek seçilmiş bir tarih olduğu apaçık görülüyor. Kısaca Oda Başkanı Akyazılılardan daha ziyade kendini düşünmüş ve tiryakilerin ifadesiyle bir fırt çayı 25 kuruşa yükseltmiş. Hayırlısı diyelim.

Müftülükten ricamdır

Son günlerde camilerimizde namaz kılanlar arasında çorapsız olanların sayısı artmaya başladı. Yalın ayak namaz kılanlar şunu bilmelidirler ki, ayaklarını ne kadar yıkarlarsa yıkasınlar çıplak ayaklı oldukları için mutlak surette ayaklarında mikrop taşımaktadırlar. Çıplak ayaklı yere basanların bastığı yerlere arkasında bulunan cemaat secde yapmaktadır. O nedenle sağlık açısından da sakıncalı olan bu duruma İlçemiz Müftüsü İzzet Şener’in el koyması lazım. Kendisi başta olmak üzere Camilerimizde görevli olan İmam Hatiplerin bu konuyu sık sık gündeme getirmesi ve cemaatin uyarılması gerekiyor. Camilerimizde bir kavga yaşanmadan İlçemiz Müftüsüne hatırlatayım istedim.

Kurban bayramı

1 Eylül Kurban bayramının başlangıç tarihi. Bayramlar insanların birbirlerine kenetlendikleri, küçüklerin büyüklerini ziyaret ettikleri, akrabaların birbirlerine gidip geldikleri kısaca Müslümanların kucaklaştıkları önemli günlerden biridir.

Kurban bayramının bir başka özelliği hali vakti yerinde olanların kurban kesecek olmalarıdır. Kesilen kurbanların büyük bölümünün kurban kesemeyecek durumda olanlara verilecek olması bu bayramın önemli özelliklerinden sadece birisidir.

Ben bütün okurlarımın kurban bayramlarını içtenlikle kutluyorum. Tüm Müslümanların bayramı sağlık, huzur ve mutluluk içinde geçirmelerini yüce Mevla’mdan da niyaz ediyorum. 

Bu yazı toplam 652 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim