• BIST 111.296
  • Altın 328,874
  • Dolar 6,1746
  • Euro 6,7788
  • Sakarya : 20 °C

Nitelikli Mağduriyet

Salim Özyılmaz

Bu konuyu daha önce işlemem gerekirdi ama ben konuyu işlemeden önce açıklanan nitelikli okullar listesinde olmayan okullarımız ne yapacak, o okullarda eğitim görmekte olan öğrencilerin Velileri açıklanan o listeye nasıl tepki verecek diye bekledim. Gecikmem bundandır.  Ama üzülerek söylemek isterim ki, bu konuda listede yer almayan okulların ne idarecilerinden, ne Velilerinden ne de okul derneği yöneticilerinden tek bir açıklama dahi yapılmamasını ben şahsen dikkat çekici bulduğumu ifade etmek isterim. Gecikmeli de olsa konuyla ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG’un yerine yeni bir sistem getirerek eskiye bir U dönüşü yaptı. Yeni sistemin adı Ortaöğretime Geçiş Sınavı (OGS) oldu. Getirilen bu yeni sistem kim nitelikli kim niteliksiz şeklinde bir sorunu da beraberinde getirdi.

Açıklanan listeye baktığımızda yurt genelinde bin 367 okul nitelikli okul statüsünde olduğunu görürüz. Nitelikli okul konumuna getirilen okullar bu konuma getirilirken kriteri nasıl belirlendi akıllarda kocaman bir soru işareti bırakıyor.

Bakanlık tarafından açıklanan listeye Akyazı’dan sadece Eyyüp Genç Fen Lisesi ile Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi girmiş. Diğerleri havalarını almış. Benim listede yer alan okullara bir sözüm yok. Özellikle de Eyyüp Genç Fen Lisemize elbette sözüm olamaz. Onun başarısını bütün Türkiye görüyor ve biliyor. Ama ben nerede Anadolu Lisemiz, nerede Konuralp Öğretmen Anadolu Lisemiz, nerede Şehit Yüzbaşı H.İ.Sert Lisemiz ve diğerleri diye sormak istiyorum. Bu soruma cevap alacağımı zannetmiyorum. Ben yine belki birileri çıkar ve ses verir diye sormak istiyorum.

Bana sorarsanız hem sistem hem de o sisteme verilen isim yanlıştır. Listede yer alan öğrenciler nitelikli diğer okullarda okuyanlar ise niteliksiz öğrenci konumuna düşecekleri. Bu durum hiç kuşku yok ki, öğrenciler arasında derin bir uçurum açacak ve niteliksiz okulda okumak zorunda kalan öğrencilerin moralini derinden sarsacaktır. Böyle bir kaos yaratmaya kimi hakkı var. Bilmek isterim.

Bu sistemde bir sorun daha var. O da öğretmen konusudur. Nitelikli diye tabir edilen okullarda nitelikli öğretmen olması gerekiyor. Yeterli sayıda nitelikli öğretmeni bulamadığınızda bu defa niteliksiz diye tabir edilen ancak başarılarıyla dikkat çeken okullardaki başarılı öğretmenlerini alıp bu okullara atamalarını yapmak zorunda kalacaksınız. Peki öğretmenlerini aldığınız o okullara ve okullarda eğitimlerini görmekte olan öğrencilere yazık değil mi? diye sormak isterim.

Açıklanan nitelikli okul listesine baktığınızda bu işte bir yanlışlık olduğunu hemen görebilirsiniz. Yine listelere baktığınızda henüz hiçbir başarıları olmamasına rağmen bazı okulların koruma altına alındığını görürsünüz. Ben bunun adına haksızlık derim. Çünkü ortada başarıları ile temayüz etmiş okullarımızın bu listede yer almasını beklerdim. Haksızlık ancak böyle giderilirdi.

Bu yeni sistem kuşkusuz özel okullara yaradı. Çocuklarını nitelikli okullara yerleştiremeyen Veliler çocuğum iyi yetişsin diye bu defa özel okullara yönelecek. Tabi parası olanlar böyle bir yola başvuracak. Parası olmayanlar ise çocuklarını niteliksiz okullarda okutmak zorunda kalacak.

Ben yeni sisteme tepkiliyim ama benim asıl tepkim nitelikli okul listesinde yer almayan okullarımızdan ses sedanın çıkmıyor olmasınadır. Bu durumu benim normal karşılamam asla mümkün değildir. Onun için üzerine basa basa ve altını çizerek bu düşüncemi seslendiriyorum. Tabi dinleyen olursa.

Bu yazı toplam 550 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim