• BIST 120.148
  • Altın 309,646
  • Dolar 6,0611
  • Euro 6,5663
  • Sakarya : 13 °C

Nasıl bir başkan olmalı..

Salim Özyılmaz

31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçimler yapılacak. Bu seçimde Belediye başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtar ve Azaları seçilecek. Bu seçimde seçilecek olanlar 5 yıl süreyle görev yapacak ve seçime girdikleri şehir, kasaba, köy ve mahallelerine hizmet vermeye gayret gösterecekler.

Yapılacak olan seçimde biz seçmenlerin en fazla dikkat etmemiz gereken hususların başında seçeceğimiz yöneticilerin dürüst, namuslu, sözünün eri, üstlendiği görevi en iyi şekilde yapabilecek, milletin parasını çalmayacak, çarçur etmeyecek, görevini kötüye kullanmayacak, ufku geniş, yarını bugünden görebilen, insanlara tepeden bakmayan, alçak gönüllü, herkes ve kesim tarafından sayılan ve sevilen biri olmalıdır. Diğer yöneticilerle birlikte özellikle seçeceğimiz Belediye Başkanının yukarıda sıralamaya çalıştığım kriterlere harfiyen uygun biri olmalıdır.

Seçeceğimiz belediye başkanının tok gözlü olması tamahkar olmamasına dikkat etmemiz lazımdır. Seçeceğimiz Başkanın ekonomik bakımdan da iyi durumda olması temel şartlardan biri olmalıdır. Seçilecek olan Belediye başkanı kendisini seçenlere her zaman hesap vermelidir. Şeffaf olmalıdır. Şeffaflık anlayışı şu andaki başkana benzememelidir.

Seçeceğimiz Belediye başkanının seçime girmeden önce hazırlayacağı ya da hazırlatacağı projelerini kendisini seçecek olanlara seçim öncesi anlatmalı ve onları hazırladığı o projelerini inandırmalıdır. Seçilecek olan belediye başkanı yıllardan beri geri kalmış güzel Akyazı’mızı daha ileri götürecek düşünceler içinde olmalıdır. Birlikte çalışacağı Meclis Üyelerini bu göreve neden seçildiğini bilen, kendisine yardımcı olabilecek olanlardan seçmelidir. Meclis üyesi seçiminde başkan adayı mutlak surette hür olmalıdır.

Seçilecek olan başkan birlikte çalışacağı personeli ile iyi geçinmeli. Onlarında birer insan olduğunu unutmamalı, onları özellikle de toplum içinde rencide edici söz ve davranış içinde olmamalıdır. Kısaca kendisine yapılmasını istemediklerini o da çalışanlarına yapmamalıdır.

Kendisine oy veren ya da vermeyen seçmenle iyi ilişkiler içinde olmalı. Seçim bittikten sonra kendisine oy verenlere ayrıcalık tanımamalı, getirdiği hizmetlerle oy vermeyenleri de kendine çekmelidir. Seçmen başkanına her zaman kolay bir şekilde ulaşabilmeli, sorunlarını ve isteklerini bizzat kendisine anlatabilmelidir. Kısaca başkan seçmeninden kaçmamalıdır ve de başkan seçmenine asla yalan söylememelidir. Başkan zamandan tasarruf ve de getireceği hizmetleri düşünmek istiyorsa o zaman çok iyi bir ekibi olmalı ve o ekip işi olan vatandaşla birebir görüşüp onun yapılabilecek durumda olan taleplerini yerine getirmelidir. Hizmet getirirken kesinlikle bu benim adamım diğeri değil, bu bana oy verdi diğeri vermedi gibi bir düşüncenin içinde olmamalıdır. Böyle bir uygulama yaparsa içinde asla çıkamaz bunu bilmelidir.

Belediye Başkanı kendi yaptıklarını anlatmalı ve o yaptıkları ile övünmelidir.(şayet yaptıysa) Bugün olduğu gibi başkasının yaptıklarını ben yaptım diyerek seçmenini kandırmamalıdır. Başkan bu durumun kendisine bir katkı sağlamayacağını ve yalancının mumunun yatsıya kadar bile yanmayacağı gerçeğini bilmelidir.

Seçilecek olan başkan belediyenin parasını asla çarçur etmemelidir. Ben Belediyenin parasını çarçur ettirmem diyerek Meclis üyeleri ve aileleri ile birlikte Afyon’a gidip toplantı adı altında tatil yapmamalıdır. Başkan Belediyeyi borç batağına saplamamalıdır. Başkan Büyükşehir belediye başkanı ile iyi geçinmek zorunda olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıdır. Onunla ters düşmesi halinde İlçesine hizmet getiremeyeceğini bilmelidir.

Belediye başkanı her şeyi ben biliyorum dememelidir. Birlikte çalıştığı Meclis Üyeleri ile üst düzey personelinin getirdiği tekliflere açık olmalı, onları dinlemeli sonradan karar vermelidir. Ben kimseyi dinlemem, ben her şeyin en iyisini biliyorum derse, hiçbir şey bilmediğini açıkça ortaya koymuş olur. Onun için başkan ben yerine daima biz demelidir. Belediye başkanı hizmetten başka bir şey düşünmemelidir. Yukarda da belirttiğim gibi Başkanın ekonomik durumu iyi olmalı, yetkisini kendi çıkarı için asla kullanmamalıdır.

Bunlara eklenecek çok şey var ama şimdilik bu hususa nokta koyup şimdi yapılacak olan seçim sonrasında Belediye başkanı seçilecek olanı bekleyen hususları sizlere aktarmaya geleyim.

Şayet bugünün Belediye başkanı tekrar aday gösterilir ve tekrar seçim kazanırsa bu söyleyeceklerim geçerli değildir. Sizlere aktaracaklarım yeni seçilecek olan Belediye Başkanı ile ilgilidir.

Yeni seçilecek olan belediye başkanı tam bir ifadeyle borç batağının beklediğini, şişirilmiş kadrolar nedeniyle maaş ödeyemez durumda olduğunu bilmelidir. Seçilecek yeni başkan borçları kapatmak zorunda olması yüzünden hizmet getirmede sıkıntı yaşayacağını bilmeli ve onun için Büyükşehir Belediye başkanı ile iyi geçinmek zorunda olduğunu asla unutmamalıdır. Yeni Belediye başkanı Akyazı’nın çeyrek asırdan beri aynı zihniyet tarafından yönetildiği gerçeğini unutmamalı ve o zihniyeti değiştirecek çalışmalar yapmalı, hizmet fakiri kalan Akyazı’yı hizmet zengini haline nasıl getiririm hususunu asla unutmamalıdır.

Bu yazıyı yazmamın ana sebebi şudur. Bilindiği gibi yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Aday adayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. O aday adaylarına ışık tutsun düşüncesi ile ben bu yazıyı yazdım ve aday adaylarının kendimce belirlediğim o kriterlere uyup uymadıkları hususunda onlara yol göstermek istedim. Durum bundan ibarettir.

En büyük bayramımızı kutluyoruz

Yarın Ulus olarak en büyük resmi bayramımızı kutlayacağız. Cumhuriyet dünyanın en mükemmel yönetim biçimidir. 95 yıl önce ulu önderimiz Atamız bunu görmüş ve Türkiye’mizin Cumhuriyetle yönetilmesi gerektiğine karar vermiş ve bu kararını da uygulamıştır. Böyle düşündükleri ve bize Cumhuriyeti armağan ettikleri için Atamıza, onun silah arkadaşlarına ve güzel yurdumuzu Atamızla birlikte yönetenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum ve teşekkür ediyorum.  Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.

Bu yazı toplam 427 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim