• BIST 120.103
  • Altın 309,801
  • Dolar 6,0649
  • Euro 6,5694
  • Sakarya : 11 °C

Mobese ile Akyazı’da çok şey değişecek

Alaattin Onur

Akyazı Kaymakamı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Belediyesi işbirliği ile sonunda ilçemize Mobese kurulması için ciddi adımlar atılıyor.

Hiç unutmuyorum, geçtiğimiz yıllarda İstanbul’dan Akyazı’ya gelip birçok işyerinde Hırsızlık yapan zanlılar İlçe Emniyetinin özverili çalışmaları sonucu kısa sürede yakalanmıştı.

Hırsızlık zanlılarının Polisteki işlemleri bittikten sonra Adliyeye çıkarıldıkları esnada bizlerde Mesleğimiz gereği oradaydık.

Polis Hırsızlık zanlılarını Polis araçlarına bindirirken bizlerde kayıttaydık. Tam o anda Hırsızlık zanlılarına İstanbul’dan Akyazı’ya bu amaçla neden geldiniz ‘’ Neden Akyazı’’ diye sordum.

Zanlılardan bir tanesi bana gülerek ‘’Akyazı’da Mobese yok ki’’cevabını verdi.

İşte o gün Mobese sisteminin şehre olan katkısını daha iyi anlamış oldum.

Mobese sistemini istemeyen karşı çıkanlarda olacak. Bunların küçük bir azınlığı ‘’Bizi kayıt altına alacaklar’’ ‘’Özel hayata müdahale ‘’kuşkusu duyanlar.

Bu tür kuşkuları olanlar konuşularak ikna edilebilir.

Mobese sistemini istemeyenlerin çoğunluğu ise İlçede bunlarda çok azınlıkta kalır ki, gayrimeşru işlerle iştigal edenler.

Rahat hareket edemeyecekleri için güçleri yettiğince Mobese’nin kurulmaması için nafile bir gayret içerisine girecekler.

Bu ilçede namusunla işinde gücünde olan insanların desteği ile bu kez Mobese kurulacaktır. Ben buna inananlardanım.

Bu nedenle İlçemizde büyük bir ihtiyaç haline gelen bu sistem bir an önce kurulmalı

Mobese Nedir

Mobesenin klasik tanımı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araçları, tasarlanmış, iletişim altyapısı olarak GPRS iletişim teknolojisi kullanan, yazılım ve donanım birimlerinden oluşan, mobil elektronik sistem entegrasyonudur.

Ancak ülkemizde Mobese bu anlamı dışında amaçlar için kullanılmakta ve tanıtılmaktadır.  Mobese kurulduğu bölge için kamera ile görüntüleme esasına dayalı güvenlik amaçlı kullanılan sisteme verilen isimdir.

Kamera görüntüleme ve takip sistemi de diyebileceğimiz Mobese kurulduğu alandaki görüntüleme altyapısı sayesinde bölgede oluşmakta olan olayların vuku anında kolayca gözlenmesine olanak verdiği gibi, görüntüleri kayıt altına alarak daha sonra etraflıca izlenmesini sağlamaktadır.

Sistem bu yapısıyla caydırıcılık özelliği kazanarak suç oranının azalmasına sebep olmaktadır.

Mobesenin Esas Amacı

Birçok il ve ilçede kurulan Mobese’nin esas amacı asayiş ve güvenliğe katkı sağlamak, trafik akışı ve yoğunluğunu izlemek, elde edilen görüntüleri değerlendirerek olabilecek olumsuzluklara karşı hızlı ve etkin ek tedbirler geliştirmek, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtların araştırılarak incelenmesi ve hukuki delillerin temin edilmesi, trafik kameraları ve görüntü işleme sistemleri aracılığıyla plakaların emniyet bilgi sisteminden sorgulanarak çalıntı v.b. konularını değerlendirmek, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde polis, halk ilişkilerini zedelemeden yasadışı olayları önlemek ve toplulukların provokasyona yönlendirilmelerine engel olmak gibi uygulamaların bir kısmını veya tamamını sağlamaktır.

Adli olaylar, kapkaç, hırsızlık v.b. polis birimleri tarafından, sıcak takip yapılması gereken durumlarda emniyet komuta merkezi Mobese sistemi tarafından aldığı bilgiler doğrultusunda ekipleri kolaylıkla yönlendirebileceklerdir. Deprem ve tabii afet durumlarında, ilçe yönetiminin durumu anlaması,zarar tespit işlemleri, yardım ve kurtarma organizasyonları açısından mobese çok büyük bir önem taşımaktadır.

Akyazı İlçemizde Kurulması Planlanan Mobese Sisteminde kaç noktada kaç kamera konulacak ve bu Akyazı için yeterli olacak mıdır?

Akyazı ilçemizde planlanan Mobese sistemi için öncelikli olarak 14 ayrı noktaya 24 adet sabit, 7 adet hareketli, 4 adet plaka tanıma sistemli olmak üzere toplam 35 adet kamera takılacaktır. Tabiî ki öncelikli olarak şehir merkezi düşünülerek halkın yoğun bulunduğu meydanlar ile çevre yollarından giriş çıkış noktaları baz alınarak planlanmış olmakla ileriki süreçte ihtiyaç duyulduğu zaman diğer mahallelerde mevcut altyapı kullanılarak genişletilebilecektir.

Mobese kameralarının kurulacağı Yerlerin özellikleri

Özellikle halkın yoğun olarak bulunduğu meydanlar, açık alanlar, büyük çarşı ve pazarların kurulduğu yerler, ana yolların kesiştiği kavşaklar, çevre yollarından ilçeye giriş ve çıkış noktaları ile asayiş olaylarının yoğun olduğu yerler seçilmiştir.

Mobese Sisteminden isteyen herkes görüntü talep edebilecek mi?

Tabiiki insanlarından kafasında Mobese sistemi kurulduğunda herkes kendi faydasına olan her konu için görüntü talep edebileceğini düşünebilir ancak kesinlikle böyle bir şey mümkün değildir.

Sadece kameralardaki görüntüler önleyici asayiş hizmetleri ve adli delil niteliğinde kullanılabilmektedir. Bu da isteyen herkesin görüntü talep etmesini imkansız kılmaktadır.

Tabiî ki adli olarak bir konuya muhatap olan bir vatandaş muhtala sistemden görüntülerin delil olarak kullanılması talep edecektir ve de buda mutlaka savcılık bilgisi dahilinde alınabilecektir.

Bu yazı toplam 3136 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hakan
12 Haziran 2014 Perşembe 20:00
20:00
alaattin abi herşey güzel de bu müftünün ne işi var kaymakamın başkanın dibinde.adam camide siyaset yapıyor.resmen akp propagandası yapıyor.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim