• BIST 104.103
  • Altın 327,756
  • Dolar 6,2263
  • Euro 6,8618
  • Sakarya : 11 °C

MHP’den İstifalar ve İyi Parti

Salim Özyılmaz

Yıllarını MHP saflarında geçiren bazı isimler Pazar günü düzenledikleri bir toplantı sonunda İYİ Partiye katılmak için partilerinden istifa etiklerini kamuoyuna duyurdular.  Yapılan bu açıklamanın basında yer almasının ardından istifa edenler arasında yer alan bazı isimlerin biz o toplantıya da katılmadık ve istifa da etmedik şeklinde açıklama yapmış olmaları bana biraz tuhaf geldi. Sebebini şöyle açıklayayım; ir defa toplantıyı düzenleyenlerin önderliğini üstlenenler sonradan ben istifa etmedim diyen isimlerle konuşmadan onlar adına böyle bir açıklama yapacaklarına ihtimal vermiyorum. Sonradan yapılan bu açıklamanın bana tuhaf gelmesi de bu düşüncem nedeniyledir.

Yapılan toplantının bana aceleye gelmiş gibi göründüğünü söyleyebilirim. Çünkü MHP ile bağlarını koparan birçok ismin yapılan o toplantıda yer almadığını ve de isimlerinin istifa edilenler arasında geçmediğini gördüm. 

MHP ile yollarını ayıranların önemli isimlerle toplantıyı düzenleyenlerin birebir görüşmediklerini öğrendim. O nedenle o toplantı aceleye geldi diyorum. Ayrıca o toplantı yapılırken İYİ Partinin İl başkanı henüz belirlenmemişti. Bugün ise yeni partinin İl Başkanı net olmasa da aşağı yukarı belirlenmiş durumda. Bahse konu olan istifalarla ilgili o toplantı İl Başkanı açıklandıktan sonra yapılmış olsaydı bana göre daha anlam kazanırdı. Buda benim görüşüm.

Basın açıklamasının detaylarına girmek istemiyorum. Çünkü o detaylar hem gazetelerde hem de internet sitelerinde yer aldı. Bir kez daha o nedenleri sıralayıp sizleri sıkmak ve de yormak istemiyorum. Onun için o açıklamayı es geçiyorum. Ama es geçmediğim konu toplantının aceleye getirilmiş olduğudur. Bunda ısrarcıyım.

Kurulan yeni partinin İlçe başkanı olmak isteyenlerin sayısı hayli fazla. Bazıları daha parti kurulur kurulmaz çalışmalara ve Ankara yollarını eskitmeye başlamışlar. O çalışmaları başlatanların atladığı bir konu var ki siyasette önemlidir. O da İl başkanı belli olmadan yapılan çalışmaların boşa gidebileceği konusudur.

Ben bu yazıyı yazarken kimin İl başkanı olacağı henüz netlik kazanmamıştı. Ancak İYİ Partinin İl Başkanı olması beklenen isimler arasında Dr. Hüsamettin Atasever isminin ön plana çıktığını biliyorum. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen İl Başkanının ismi açıklanır açıklanmaz bu defa gözler yeni partinin kurucu İlçe başkanları kimler olabilire çevrilmiş olacak. Diğer İlçeleri bu yazımın içine karıştırmadan sadece Akyazı’dan bahsetmek isterim.

Şimdi gözler kimin İlçe başkanı olacağına çevrildi dedim ya, isterseniz bu konuyu biraz açayım. Bugün itibarıyla Dr. Hüsamettin Atasever’in ismi yeni Partinin İl Başkanlığı için ön plana çıktı diyoruz ya, belki de yazdığım bu yazım yayına girdiği dakikalarda İl başkanı açıklanmış olabilir. Bana sorarsanız yeni partinin İl başkanı Dr. Atasever olacak.

İl başkanı belirlendiğinde gözler kuşkusuz kimin İlçe başkanı olacağına çevrilecek. Herkes yeni partinin İlçe başkanının İl başkanına yakın bir isim olacağını düşünüyor. Ancak bu sefer durum öyle olmayabilir. Çünkü aldığım bilgiler çerçevesinde olaya baktığımda yeni Partinin İlçe başkanlığı için harıl harıl isim arandığını öğrendim. Aranan ismin siyasi geçmişinin olmamasına özen gösterildiği ve Akyazı’da sevilen sayılan bir kişi olmasına dikkat edildiği de aldığım bilgiler arasında yer alıyor.

İYİ Partinin İlçe başkanı aleni bir şekilde aranıyor ve henüz bir karar verilmemiş ama partinin yetkili bir ismi tarafından görevlendirilenler tarafından bazı kişilere teklif götürüldüğünü, teklif götürülenlerden bazılarının görevi çeşitli sebeplerle kabul etmediklerini de biliyorum. 

Kanımca İYİ Partinin yeni İlçe başkanı belki bugün belki de yarına kadar belli olabilir. Bu konuda yetkili olan bir ismin bugün veya yarın İlçemize gelerek konuya nokta koyması da bekleniyor. Yazımı şöyle noktalayayım. İYİ Partinin İlçe başkanı bir bayan da olabilir. Kim bilir. Belki de olabilir.

 

 

Bu yazı toplam 3872 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim