• BIST 115.321
  • Altın 326,187
  • Dolar 6,1505
  • Euro 6,6649
  • Sakarya : 13 °C

Meclis üyelerine soruyorum?

Salim Özyılmaz

“VERDİĞİNİZ YETKİLERİ TAKİP EDİYORMUSUNUZ”

Mesleğim icabı Belediye Meclisinin yaptığı toplantıları kaçırmamaya ve takip etmeye özen gösteririm. Yapılan birçok toplantıda gerek satışlar için, gerek yap-işlet modeli işler için, gerek kiralama işleri için ve gerekse AK-BELDE A.Ş. de olduğu gibi kredi almak ve alınan krediyi kullanmak için Belediye Meclis Üyeleri Başkana yetki verirler. Bu tür gündem maddeleri her zaman oybirliği ile geçer. Yani Başkanın mensubu olduğu partinin meclis üyeleri ile birlikte iktidar partisinin ortağı konumunda olan MHP’li meclis üyeleri de sürekli olarak olumlu oy kullanırlar. Kısaca başkan hiç zorlanmadan istediği yetkiyi alır.

Satırlarımın başından son cümlesi olan alıra kadar bakıldığında her şeyin normal olduğu görülebilir.  Burada normal olmayan konu ise kendileri tarafından Başkana verilen bu yetkinin kullanılıp kullanılmadığı, kullanılmış ise nasıl kullanıldığı konusudur.

Ben izlediğim hiçbir toplantıda Belediye başkanının kendisine verilen yetkiyle ilgili olarak Meclise bilgi verdiğine şahit olmadım. Şahit olmadığım diğer konu ise yetkiyi veren Meclis üyelerinin verdikleri yetkiyi kullanıp kullanmadığı, kullanmış ise nasıl kullandığı ile ilgili Başkana soru sormuyor olmalarıdır.

 Hadi iktidar partisi belediye meclisi üyeleri sormuyor diyelim. Peki yetki konusunda hiç soru sormayan MHP’li meclis üyelerine ne demeli. Verdikleri yetkilerle ilgili hiç soru sormuyor olması onları hiç rahatsız etmiyor mu? Doğrusunu isterseniz bu durum benim merak konumdur.

İşin aslına bakıldığında hem AK Partili meclis üyelerinin, hem de MHP’li meclis üyelerinin, verdikleri yetki ya da yetkilerle ilgili olarak bir müddet sonra Başkanlarına soru sormaları gerekmez mi? Bal gibi gerekir ama verdikleri yetkinin akıbeti hakkında Başkanlarına soru soran meclis üyesi görmediğimi bir kez daha ifade etmek isterim.

Meclis üyelerinin kendilerine oy verenlere hesap vermesi gibi bir durum söz konusudur. Meclis üyeleri mecliste görüştükleri konular ve aldıkları kararlar hakkında seçmenlerine bilgi vermekle mükelleflerdir. Aynı meclis üyelerinin mensubu oldukları partinin Başkanına ve Yönetim Kurulu üyelerine hesap vermek gibi bir zorunlulukları daha vardır. Meclis üyelerinin her iki konuda da bu mükellefiyetlerini yerine getirdiklerine inanmayanlardanım.

Belediye Meclisinin yaptığı çalışmalarla ilgili olarak partilerini temsil etmek üzere meclise gönderdikleri üyeleri bilgilendirme konusunda görevlerini yapmamışlarsa onlara bir yaptırım uygulanması gerekmez mi diye parti başkanlarına sormak isterim. Çünkü bugüne kadar herhangi bir partinin meclis ç alışmaları ile ilgili olarak partimizi bilgilendirmiyor diye meclis üyesi hakkında bir yaptırım yapıldığını ne gördüm ne de duydum. Gören ya da duyan varsa bana da bildirirse memnun olurum.

Konuyu şöyle özetleyerek tamamlamak isterim. Meclis üyeleri hem kendilerini sıralamaya alan Partilerinin başkan ve yönetimine, hem de kendilerine oy veren seçmenine karşı sorumludurlar. Bu sorumluluklarını yerine getirmeyen meclis üyelerine bana göre en büyük yaptırım bir daha meclis üyesi yapılmamasıdır. Bakalım bunu yapabilecek bir parti olabilecek mi? Eğen b öyle bir yaptırım uygulaması yapılırsa o zaman yetkiyi alan başkanlarda hesap vereceğini bileceği için bugün olduğu gibi istediği gibi rahat hareket edemez ve aldığı yetkiyi adam gibi kullanmak zorunda kalır.

Meclis üyelerine buradan sesleniyorum. Toplantılarda verdiğiniz yetkilere ve attığınız imzalara sahip çıkın. Yetkileri alan kişinin verdiğiniz o yetkileri nasıl kullandığını takip ediniz. Yetkiyi yasalara göre değil de keyfine göre kullanıldığını gördüğünüz ya da duyduğunuzda bir sonraki toplantıda Başkandan hesabını sorunuz ki, yetkiyi alan kişi keyif yaparken siz vebal altında kalmayın.

KADROLU İŞÇİLER İKRAMİYELERİNİ ALAMADI

Yanılmıyorsam Belediyede 70 kadar kadrolu ve sendikalı işçi çalışıyor. Çalışan bu işçilere bu ay içinde ödenmesi gereken ikramiyeler parasızlık nedeniyle ödenememiş ve ödemeler önümüzdeki aya bırakılmış.

İkramiyelerini alamayan kadrolu ve sendikalı işçiler için bu bayram sıkıntılı geçecek anlamı taşır. Böylesine anlamlı bir bayramda işçilerin ikramiyelerini ödeyemeyen Belediye Başkanı nasıl rahat uyuyabilecek doğrusu merak konumdur.  Belediye Başkanının ne yapıp edip işçilerin ikramiyelerini ödemesi gerekirdi. O işçilerin, ikramiyelerine güvenerek çoluk çocuklarına bayramlık alacaklarını, bayramı rahat geçirmeyi düşündüklerini, hatta kurbanlık pazarlığı yapmış olanların olabileceğini Başkanın düşünmesi gerekirdi. Ne yazık ki, düşünmemiş. Yapacak bir şey yok.

BAYRAMINIZI KUTLUYORUM

Önümüzdeki Salı kurban bayramı. Bayramın Akyazı’ya, Sakarya’ya, Ülkemizin tümüne ve İslam Dünyasına huzur, mutluluk ve hayırlar getirmesini,   temenni ediyorum. Bayramımız kutlu olsun.

Bu yazı toplam 1033 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim