Okula Uyum Süreci

Küçük hanımlar, küçük beyler artık büyüdüler ve sosyal yaşama ilk adımlarını attılar. Okulun ilk günlerinde okula karşı isteksizlik, ağlama davranışları görülüyor. Bu noktada veli tutumları oldukça önemli ‘Herkesin sorumlulukları var, baban işe gidiyor, sende 4 yaşına geldiğinde okula başlayacaksın!’ gibi zaman zaman çocukla konuşarak alt yapı önceden hazırlanmış olmalıdır.’Çocuğa okula gitmek istiyor musun?’diye bir soru sormayın.

“Sen okula başlayacaksın ya!-Ne zaman alışveriş yapmaya gidelim?-Hangi renk alalım?” Çocuğa bunları sorabilirsiniz. Evde çok fazla bu konuyu dallanıp budaklandırmayın. Olağan sürecinde yaşansın. Çocuklar yanlarında konuşulanlardan etkilenirler. Okul günü yaşanan sıkıntıların çoğunu geçmişte yaşanan kaygılar, kaybetme korkuları vs. oluşturuyor.

Okula uyumu zorlaştıran  en önemli unsurlardan birisi anne babaların tutumları ve davranışlarıdır. Aşırı koruyucu anne babalar çocukları için çok fazla endişelenmekte okulda çocuğun bağımsız yapması gereken  tuvalete gitme, yemek yeme  gibi becerilerde bile sürekli çocuğa yardımcı olmak için çaba harcamaktadırlar.

Çocuk yeni ortama alışmaya çalışırken anne babalar devamlı yanında olursa bağımsız hareket etmekten çekineceklerdir. Aşırı kaygılı aileler özellikle anneler bazen bir kaç ay süresince okulda çocuğu beklemektedir. Eğer anne baba aşırı koruyucu ise  çocukta okul fobisi oluşabilir. Okul fobisi  iki-üç hafta geçtiği halde çocuğun okula alışamaması, okula gitme saati geldiğinde karın ağrısı, mide bulantısı şikâyetlerinin olması, okulda devamlı ağlaması gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu durum tedavi edilebilir. Öğretmenler içinde çocuğu tanıma belirli bir süre gerektirir.

Ebeveynlerle koordineli bir şekilde çocuğun özelliklerini aileden öğrenerek çocuğa yaklaşırsa uyum kolaylaşacaktır. Anne babalar ve öğretmenler için uyum gerçekleştikten sonra çocuk derslerde aşırı hareketli, dikkatini toplayamıyor, dersi dinleyemiyorsa veya öğrenme de zorlanıyorsa psikolojik yardım almak önemlidir.

Soğukkanlı ve kararlı olun: Okula yeni başlayan çocuğun henüz yaşamadan, zihninde tasarladığı korkuların sönmesi için sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemek gerekiyor. Okulun ona kazandıracakları, okulun özellikle evdeki durum ve ilişkileri açısında kayıplara yol açmayacağı vurgulanmalı. Sınıf öğretmeni ile kuracağı ilişkinin desteklenmesi, öğretmenin önerileri ile hareket edilmesi çok önemli.

• Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin: Başlarda çocukla birlikte derse girmek konusunda öğretmenin tutum ve kararına saygı gösterilmeli. Veliler, özellikle okulun ilk günlerinde ısrarla annesinden ayrılmak istemeyen ve sınıf ortamına karşı tepkili olan çocuğun yanında derse girebilirler ancak bu durumun süreklilik sergilememesi gerekir. Bu davranış hiçbir zaman birkaç günü geçmemeli.

• Saldırgan tutumlardan kaçının: Aile bireylerinin sergileyeceği saldırgan, kırıcı tutum ve davranışlar çocuğun uyum sürecini olumsuz etkiler. Bu davranışlar, çocuk tarafından sevilmediği, evde değerinin kalmadığı, itildiği, başka ilgilerin kendisinin önüne geçtiği şeklinde algılanabilir. Saldırgan tutumların yaratacağı sonuçları kestirmek mümkün olmayabilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar:

• Okula gitmesi konusunda ailenin tüm bireyleri tutarlı tutum takınmalı, çocuk cesaretlendirilmeli.
• Çocukla her zaman açık ve anlaşılır tarzda konuşulmalı. Okula gitmek istemiyorsa açıkça bu korkusunun nedenleri ve endişeleri ortaya çıkarılmalı. Ancak bu kesinlikle aşağılayıcı ve küçük düşürücü tarzda yapılmamalı.
• Sadece onun değil, her çocuğun bunu yaşayabileceği söylenmeli.
• Çocuklar için en önemli şey güven. Bu nedenle çocuğa güven duygusu verilmeli. “Buralardayım”, “çıkışta seni alacağım”, “beni göreceksin”, “kapıda olacağım” gibi cümlelerle çocuk sakinleştirilmeli. İlk günlerde anne-babaların çocuklarını okullarda yalnız bırakmamaları çocukların güvenlerini kazanmaları açısından gerekli olabilir.
• Kesinlikle karşılaştırıcı bir tutum içinde olunmamalı, başka çocuklar “iyi örnek” olarak gösterilmemeli.
• Okulun ilk günlerinde de, sonrasında da okul ve öğretmenle işbirliği içinde olunmalı. Ailelere okuldaki eğitimciler ve rehber öğretmenler tarafından bu adaptasyon sürecinin ne zaman sonlandırılması gerektiği konusunda bilgi verilmelidir.

Yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarı ve sevgi dolu bir yıl diliyorum.

“Küçük hanımlar, küçük beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”K.ATATÜRK

PDR.Emel SEVENCAN

Aile ve evlilik danışmanı

emelsevencan@gmail.com

0542 847 78 21

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emel Sevencan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.