İtiraf gib

Öyle zannediyorum ki; dünyanın başka hiçbir ülkesinde, hiçbir hükümetin üyesi hiçbir bakan böyle bir açıklama yapmamıştır ve yapması da mümkün değildir. Diyarbakır’da düzenlenen ve adına “Çözüm Süreci Çalıştayı” denilen bir toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, aynıyla şu ifadeleri kullanıyor: 

"Kürt sorunu eski Türkiye’nin besin kaynağıydı. Türkiye başka ülkelerin aracılığıyla yapıyordu. Bu devreden çıkınca taarruz başladı. Bir şey gözden kaçıyor. Türkiye görüşmeleri eskiden de yapıyordu. Ancak başka ülkeler aracılığıyla yapılıyordu. Biz onları da aradan çıkardık. AK Parti kendisi görüşüyor". 
Henüz herhangi bir düzeltme veya yalanlama gelmedi ama önümüzdeki günlerde Sayın Ala’nın bu açıklamasına, bir yalanlama veya en azından “Sözler çarpıtılmış, aslında Sayın Bakan’ın söylemek istediği o değildi…” tarzında bir tevil gelmesi, kuvvetle muhtemeldir. Zira Başbakan Erdoğan’ın bugüne kadar defaten yinelediği, “Bizim terör örgütüyle bir görüşmemiz olmamıştır. Bu iddiaları ortaya atanlar, ispatlamazlarsa şerefsizdirler…” v.s türünden sert çıkışları ve açıklamaları olmuştur. İnsan sormadan edemiyor. Kim doğru söylüyor? “Biz görüşmedik.” diye kestirip atan ve meydana iddia sahipleriyle ilgili şeref terazisi kuran Başbakan Erdoğan’ mı yoksa “Başkalarını aradan çıkardık. AK Parti kendisi görüşüyor.” diyen, İçişleri Bakanı Sayın Ala’mı? 
Yine aynı çalıştaya katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın ifadeleri ise, adeta korkunç bir itiraf mahiyetindeydi:
“Eğer yol haritası gerektiriyorsa yasal düzenlemeler de yapılacak, Meclis’e de gidilecek. Çözüme mecburuz. Hayata, eve, siyasete dönüşler, bütün hepsi değerlendiriliyor. Çözüm süreciyle ilgili yeni adımlar atılacak diye duyulduğunda bölgede hareketlilik başladı. Yol kesmeler ve sair. Bunları anlamakta zorlanıyoruz. Güvenlik birimlerimiz sürecin hassasiyeti sebebiyle çok temkinli ve dikkatli. Çünkü bizim talimatımız o yönde…”. 
Atalay, Abdullah Öcalan’ın İmralı’ya giden HDP heyetiyle verdiği mesajları da önemli ve olumlu bulduklarını belirterek “Bunlar bizim de düşüncelerimiz” diyordu. Biz, elbette Sayın Atalay’ın hangi duygu ve düşüncelerle veya hangi siyasal faydacılık adına bu sözleri sarf ettiğini bilemiyoruz. Belki de Sayın Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığı yarışında, özellikle Güneydoğu’da birkaç puan devşirebilmesi adına bir zemin oluşturabilmek adına sarf edilmiş sözlerdi. Ama bize göre; “Çözüm süreci” adı altında yürütülen veya yürüttürülen “Çözme süreci” diyebileceğimiz ülkeyi ayrıştırma politikalarının başlatılmasından bu yana sürdürülen gizli pazarlıkların, açıkça itirafı mahiyetindedir bu ifadeler. Beşir Atalay’ın açıklamalarının, kafamızda oluşturduğu bazı soruları paylaşmak istiyoruz sizlerle. 
1. Kimin hazırladığı yol haritasının gerektirdiği yasal düzenlemeler yapılacak ve Meclis’e gidilecek? 
2. Bölgede yaşanan ve son günlerde yoğunlaşan yol kesme, karakol basma, adam kaçırma (Sadece çocuk kaçırma değil) v.s gibi olayların nesini anlamakta ve izah etmekte zorlanıyorsunuz?
3. Hayata, eve ve siyasete dönüş olarak planladığınızı söylediğiniz programınızda, siyasete döndürmeyi ve belki de TBMM ne taşımayı düşündüğünüz Apo ve diğer bölücü örgüt mensuplarının yanında, 30 yıl boyunca bu örgüt tarafından alçakça katledilen aziz şehitlerimizin de hayata dönmelerini sağlayabileceğiniz bir plânınız var mıdır? 
4. Güvenlik birimlerimize sürecin hassasiyeti sebebiyle hükümet olarak verdiğinizi söylediğiniz ve karakolları basılırken bile silahına davranamayacak kadar güvenlik birimlerimizin elini kolunu bağlayan talimatınızın muhtevası nedir? 
5. Artık, hiç çekinmeden “Bunlar bizim de düşüncelerimiz.” diyerek paylaştığınız Bölücü başı Apo ile örtüşen başka ne gibi asgari müşterekleriniz vardır?
Bence, kendini Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir vatandaşı olarak gören herkesin, bu soruları sormak ve cevabını öğrenmek hakkı vardır. En fazla da oylarıyla bu hükümeti iktidara taşıyan iyi niyetli ve şerefli Türk vatandaşlarının.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zihni Açba - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.