• BIST 115.642
  • Altın 318,921
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 7 °C

Kuzuluk’lular rahat ve mutlu yaşamak istiyor

Salim Özyılmaz

Geçtiğimiz günlerde Sakarya’nın, İlçelerin ve Mahallelerin nüfusları açıklandı. Açıklanan rakamlara baktığımızda Akyazı’nın nüfus bakımından da en kalabalık Mahallesinin Kuzuluk Mahallesi olduğunu görüyoruz. Normal nüfusu 7 bin civ arında olan Kuzuluk Mahallesine  birde yaklaşık 15 bin İhlas Evleri Devre Mülkçülerini ekledik mi Kuzuluk’un toplam nüfusu 22 binin üzerinde oluyor.

Termal turizm başta olmak üzere Orman Park, Aksartepe, Gölpark. Ormanları, yeşilliği gibi önemli doğa güzelliklerini de bünyesinde bulunduran Kuzuluk Mahallesinde alt yapı çalışmalarının bir türlü bitirilemiyor olması Mahalle sakinlerini çileden çıkarmaya yetiyor.

Kuzuluk Mahalle sakinlerinin alt yapı çalışmaları yüzünden bozulan yollarından ve bir türlü tamamlanamamış olan alt yapıdan (su ve kanalizasyon)  şikayet etmedikleri gün yoktur. Bahse konu alt yapı çalışmaları tamamlanamadığı için olsa gerek SASKİ henüz her iki yatırımı ihaleyi kazanan firmalardan teslim almamış olduğu biliniyor. Bu da gösteriyor ki, Kuzuluk’ta alt yapı daha tamamlanmamış. Zaten Kuzuluk’ta alt yapının bitmediği bozuk yollardan ve derelere akmakta olan fosseptik atıklardan belli oluyor.

 Birkaç gün önce bizzat gidip gördüğüm manzara gerçekten ürkütücü. Kanalizasyon borularının gitmesi gereken yere ulaştırılamamasından kaynaklı olarak pis atıkların açık bir şekilde İltaş ailesine ait arazi içinde akıyor olması, yapılan şikayet sonrası SASKİ yetkilileri tarafından o akıntının durdurulması gerekirken, makine aracılığı ile açılan bir kanalla o pisliklerin hamam deresine akıtılmakta olduğunu görünce inanın ürktüm.  Çünkü o dereden akan suyu kullanan çok sayıda insanımızın olduğunu biliyorum. Ürküntümün nedeni de bu oldu. 

İnsan sağlığına büyük zararı olan bu durum doğayı da kirletiyor ve o bölgede yaşamakta olan insanlar pis kokuyu koklamak ve yine pisliğin karıştığı o suyu kullanmak zorunda bırakılıyor. Konuyla ilgili yapılan haberler içinde SASKİ yöneticileri o akanlar için pis atık değil, yağmur sularıdır. Çevreyi kirletmez diye beyanat verip hem orada yaşayan insanları, hem de o görüntüleri gördükten sonra haber yapan basın mensuplarını yalancı çıkarmaya çalışıyor.

Yapılan haberleri yalanlayan ve orada yaşayanların şikayetlerini abartılı bulan SASKİ yöneticilerini ben bahse konu ettiğim arazide inceleme yapmaya davet ediyorum. O incelemeyi birlikte yapalım ki, hangimiz yalan söylüyoru kamuoyu bilsin.

Son sözüm şudur; SASKİ hiç vakit geçirmeden o insanların sıkıntılarını giderecek çalışmaları yapmalı ve tedbirlerini almalıdır. Eğer alt yapı tamamlanmışsa bozuk olan yollar yine zaman geçirilmeden asfaltlanmalı ve insanlar yazın toz solumaktan, kışında çamur içinde yürümekten kurtarılmalıdır. SASKİ ‘nin asıl görevi budur. Yoksa söylenenleri ve yazılanları yalanlamak sadece kolayı seçmek ve iş yapmaktan kaçmaktır. Bunun başka izah şekli yoktur. (Yolu bozan SASKİ olduğu için görev onundur diyorum)

Görüldüğü gibi Akyazı’nın çok önemli bir Mahallesi konumunda olan Kuzuluk Mahallesinde yaşamakta olanların bu sorunları artık sona erdirilmeli. Kuzuluk mahalle sakinleri in tek derdi var o da sorunsuz, rahat ve mutlu yaşamak, Belediyelerden ve diğer Kurumlardan 21. Yüzyıl şartlarına uygun hizmetleri alabilmek. SASKİ tarafından sürdürülen çalışmalarda yıkılan bozulan yollarının yapılmasını, sağlıklı su içmeyi v e kısaca Kuzuluk Mahalle sakinleri adam gibi yaşamak istiyor. Bana göre çok şey istemiyor. Ey yetkililer size göre çok şey mi istiyor.....

YAĞCILAR MAHALLESİ ÜVEY EVLAT MI?

Akyazı’ya bağlı olan Yağcılar Mahallesinin genç ve dinamik Muhtarı Ali Öz dertli mi? dertli. 5 yıllık çalışma döneminde Mahallesine hizmet getirememekten şikayet ediyor ve bu konuda da Akyazı Belediyesini suçluyor.

Ali Öz, yaşadığı sıkıntıları zaman zaman basın yoluyla kamuoyuyla paylaşan ender Muhtarlarımızdan biridir. Ali Öz dürüsttür, çalışkandır, özü de sözü de birdir. Kısaca Ali Öz adam gibi adamdır.  Ali Öz Akyazı Belediyesinden bir türlü hizmet alamadığını, kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını yüksek tonda seslendirmektedir. Ali Öz sorunlarını basınla paylaştığı için Belediye yetkililerinin ve özellikle de Müdür konumunda olanlardan bazılarının kendisine ve dolayısıyla Yağcılar Mahallesinin tamamına ambargo uygulamakta olduğunu iddia etmektedir. 

Geçen hafta Yağcılar Mahallesinde bir gezinti yaptım. Mahallenin ne kadar hizmet fakiri olduğunu da gözlerimizle gördüm. Yollar adeta köstebek yuvası haline gelmiş. Yolun dar olduğu bölgelerde yaya yürümekte olan insanların tehlike içinde olduklarını, oralara yaya yolunun yapılması gerektiğini kendi gözlerimle gördüm. Kısaca Ali Öz’ü haykırmasında, feryat etmesinde haklı buldum. Zaten Ali Öz haklı olmasa asla bağırıp çağıracak bir kişi olmadığını basın camiası da cümle alemde biliyor. Onun bu özelliğini de belirtmek isterim. Birde Yağcılar Mahallesinin ve Muhtarı Ali Öz’ün neden üvey evlat muamelesi gördüğünü de ambargo uyguluyoruz diyen birinin adam gibi ortaya çıkıp açıklama yapmasını bekliyorum.

Bu yazı toplam 2502 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim