• BIST 115.642
  • Altın 319,203
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 7 °C

Konumuz siyaset ve yerel seçimler

Salim Özyılmaz

Bugün siyaset ve yerel seçimlerle ilgili edindiğim bilgileri ve bu konudaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 31 Mart 2019 günü yapılması kararlaştırılan yerel seçimlerle ilgili tüm partiler çalışmalarını hızlandırdılar ve bütün dikkatlerini bu seçim üzerine yoğunlaştırmış durumdalar.

Ben bugün sizlere ilk olarak Akyazı’da neler oluyorla ilgili bilgilerimi aktarayım. Kuşku yok ki Mart 2019 da yapılacak olan seçimle ilgili olarak yoğun olarak çalışan partilerin başında iktidar partisi AK Parti geliyor. İktidar partisini de ittifak ortağı MHP takip ediyor. Belirlenen süre içinde 9 siyasetçi AK Partiye aday adaylığı için müracaat etti. Bunlara doğal aday olan mevcut başkanla birlikte yine mevcut olan İlçe başkanını da dahil ettiğimizde bu sayının 11’ e yükseldiğini görüyoruz.

Aday adaylığı için müracaat eden AK Partililer müracaatlarının hemen akabinde sahaya inerek çalışmalara başladılar. Gözlemlediğim kadarı ile sahada en iyi çalışan ismin Selçuk Yaşar olduğunu söyleyebilirim. Diğer aday adayları da imkanları ölçüsünde ve ellerinden geldiği kadar Akyazılılarla birlikte olmaya ve kendilerini tanıtmaya gayret gösteriyorlar.

AK Partiden müracaat eden bazı aday adaylarının konuşmalarına baktığımda Ankara’dan icazet aldığını anlıyorum. İcazet aldıkları kim diye bir araştırma yaptığımda ise aday adaylarının aynı isimlerle temas kurdukları ve onlarla yaptıkları görüşmenin ardından müracaatlarını yaptıklarını da net bir şekilde görünüyor.

Süreç başlamadan önce aday adayı olacakmısın diye sorduğum siyasilerden hayır diyenlerden Nail Kahveci’nin son dakikada müracaat etmesini de manidar karşıladığımı belirtmek istiyorum. Öyle anlıyorum ki, Nail Kahveci Ankara’dan son dakika içinde icazet almış olacak ki bu müracaatı yaptı diyorum.

Bir de sevgili kardeşim Ali Gezer’in bana mevcut başkanın aday gösterilmesi halinde ben aday adayı olmam demişti. Aday olduğuna göre mevcut başkanın ismi listeden silindi diye düşünme hakkımın olduğunu söyleyebilirim.  

Bilindiği gibi AK Parti geride bıraktığımız Pazar günü sanal ortamda bir temayül yoklaması yaptı. Oy kullanma hakkı olan partililer gidip oylarını kullandı. Bu yoklama hangi adayın ne kadar oy aldığını oy kullananlar bile öğrenemedi. Temayül yoklamasının ardından anketler yapılacağı da duyuruldu ama gerek temayülden gerekse anketlerden kim çıkarsa çıksın bana göre iktidar partisinin aday belirlemesi sona erdi ve adaylar belli oldu diyebileceğim bir noktada olduğumu söylemek isterim.

Dün akşam saatlerinde bana Ankara mahreçli iki bilgi ulaştı. Ulaşan bilgiler şöyleydi; İlki Akyazı Belediye başkan adayı, ikincisi ise Sakarya Büyükşehir Belediye başkan adayı isimleriyle ilgiliydi. Net göremediğim ve bana biraz flu gibi gelen ve ikinci bir güvenilir isme doğrulatamadığım bu bilgide Akyazı ile ilgili olarak aday olacak olan isim veriliyordu. O ismi diğer aday adaylarının morali bozulmasın diye sizlerle paylaşmak istemiyorum ama bana iletilen o ismin AK Parti tarafından aday gösterilmesi halinde MHP’den çıkacak olan adayın seçimi kazanma şansının yükseleceği bilgisiyle yetinmek istiyorum.

Gelelim flu gördüğüm ikinci bilgiye; O bilgi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgiliydi ve Sakarya Büyükşehir için AK Partiye aday adaylığı müracaat yapmayan bir ismin aday gösterileceği şeklindeydi. O isimde bende mahfuz kalsın istiyorum. Netliğine güvenemediğim için isimlerini yazıp sizleri yanıltmak istemiyorum.  Ancak bana ulaşan her iki bilgi için gerçekleşebilir mi diye sorarsanız evet AK Parti sağ gösterip sol vurabilir ve AK Partide her şey gerçekleşebilir diye yanıt veririm. Çünkü örneklerini çok gördük.

AK Partiyi tamamladıktan sonra gelelim ikinci en hareketli partiye; İkinci hareketli parti elbette ki MHP’dir. MHP 31 Mart günü yapılacak olan seçime hayli iddialı bir şekilde hazırlanıyor. AK Parti ve MHP’nin Sayın Genel başkanları bundan bir ay önce yerel seçimde ittifak yapmayacağız açıklaması yapmışlarsa da gördükleri lüzum üzerine dün akşam saatlerinde bir araya gelerek yerelde ittifakı masaya yatırmaları ve iki liderin ortak olarak üzerinde mutabakat sağladıkları tahmin edilen kararlar bir kez daha dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

İki liderin yaptığı ittifak anlaşmasının Akyazı için geçerli olacağını düşünmüyorum. Zaten sızan bilgilere bakıldığında, sağlandığı söylenen anlaşmanın Büyükşehirleri kapsadığını anlayabiliyoruz. Hal böyle olunca da Akyazı’daki seçimin iddialı bir noktaya doğru hızla gittiğini görüyorum.

Gelelim MHP’nin adayı kim gelecek sorusunun cevabına; Elde ettiğim bilgiler ışığında söylüyorum MHP’nin gönlünde yatan aday büyük bir ihtimalle Ali Şener Bayraktardır. MHP’li yöneticilerin Bayraktar’la bu konu üzerinde müteaddit defalar görüştükleri yönünde net bilgilere sahibim. Son yaptıkları görüşmede de nihai kararı verdikleri hususunda bilgiler bana ulaşmış durumda. Söylediğim gibi çok büyük bir aksilik olmazsa 31 Mart seçiminde MHP’nin Akyazı Belediye Başkan adayı Ali Şener Bayraktar olabilir diyebilirim.

İYİ Parti ve CHP’ye gelince; Geçmişte olduğu gibi bu mahalli seçimde de CHP’den fazla bir ses çıkmıyor. Aday çıkaracağını da sanmıyorum. Ancak İYİ partiyle kurdukları temasta İYİ Partinin çıkaracağı adayı destekleme şeklinde bir karar içinde olduklarını öğrendim. İYİ Parti de başkan ve yönetim olarak Ali Şener Bayraktar’a gidip adaylık konusunda görüş alışverişi yaptıklarını ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını da biliyorum. Bu iki partinin kurmaylarından edindiğim bilgiye baktığımda İYİ Partinin geçen Mahalli seçim döneminde MHP’den aday olan Bahattin Dertlioğlu ile dirsek temasında oldukları ve aday göstermeye hazırlandıkları şeklinde.

Bugün toparlamaya çalıştığım bazı siyasi bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Kısaca bugün Akyazı siyasetini ve yerel seçim konusunda düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu tür yazılarımın devamı da gelecek. Bilin istiyorum.

Bu yazı toplam 2327 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim