• BIST 103.500
  • Altın 327,633
  • Dolar 6,2326
  • Euro 6,8674
  • Sakarya : 9 °C

Kök Hücre ve Prp

Cabbar Yılmaz

 Öncelikli PRP ve kök hücrenin aynı olmadığını belirtelim. PRP hastanın kendi kanından oluşturulan iyileştirici kan sıvısı iken, kök hücre kemik iliği, omurilik ve yağ gibi dokulardan alınan kan hücreleridir. PRP bir çok kas iskelet sistemi yaralanmasında uygulama alanı bulmuştur. PRP dokunun onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan onlarca büyüme ve iyileştirici faktörü içerir. Bu büyüme faktörleri hastalıklı bölgeye verildiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı dokulardaki tamire yardımcı olur.
 

      PRP hastadan alınan kanın  özel bir sistemle ayrılarak hastanın problemli vücut bölümüne enjekte edilmesi şeklinde uygulanır.

 

    PRP (Platelet Rich Plasma), ya da diğer adıyla Trombositten Zengin Plazma özellikle son yıllarda Ortopedi ve Travmatolojide sıkça uygun hastalarda kullanılmaya başlanmıştır.Şimdi PRP nin nasıl hazırlandığı ve hangi hastalıklarda  ve nasıl uygulandığına bakalım.

                                     

                                        PRP NASIL HAZIRLANIR

 

      PRP hazırlama tüpü yardımıyla, hastadan 60 ml  kan alınır.

 

prp kan alma ile ilgili görsel sonucu

 

      Bu kan ayrıştırma cihazı ile kısımlarına ayrılır.

                                             

 

 

 

 

                                           

 

                                            Kan ayrıştırma cihazı

PRP hazırlama cihazlarından birisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solda PRP hazırlanmadan önce hastanın kanı, sağda PRP filtre edilerek ayrıldıktan sonraki görünüm

 

Yukarıda hastanın kanı ve ayrıştırıldıktan sonraki görünümü

 

 

 Ayrıştırılan 2-6 ml kısım yani PRP   enjektöre alınır artık PRP hazırdır.

Hastalıklı bölgeye uygulanabilir.

 

  

      Enlektör yardımıyla PRP sıvısı diz,dirsek, ayak bieği , topuk, kaslara  tendonlara ve hastalıklı bölgelere uygulanır.

 

 
  

                         PRP bir ilaç mıdır?

     PRP bir ilaç değildir. kişinin kendi kanı dışında başka bir madde içermez. Etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere yol açmaz. Kortizon içermez. PRP'nin içinde, vücudun iyileşme sağlayan hücrelerin bölgeye ulaşmasını ve çoğalmasını sağlayan büyüme faktörleri yer alır.

 

        PRP içinde kök hücreler var mıdır?

   Yaygın kanının aksine, PRP içinde çok az sayıda kök hücre bulunur. Kök hücreler, kas iskelet sisteminde kas, kemik iliği, yağ dokusu gibi birçok doku içinde az sayıda bulunurlar. Kök hücrelerin tedavi amaçlı kullanımları için ya kemik iliğinden alınan dokunun özel tekniklerle   laboratuvar ortamında üretilerek birkaç hafta sonra ikinci bir seansta uygulanmaları gerekir.
 

 

 

          PRP başka kişilere uygulanabilir mi?

   İhtiyaç anında kan ürünleri başka insanlara da uygulanmakla birlikte, PRP sadece kişinin kendisine uygulanabilir. Böylece hepatit, AIDS gibi hastalıkların taşınması riski ortadan kaldırılmış olur. PRP, hazırlandıktan sonra birkaç dakika içinde kullanılmalıdır, etkisi 10'uncu dakikadan sonra belirgin olarak azalacaktır.

 

                PRP kaç kez ve nasıl uygulanır?

    PRP uygulamasının kaç kez yapılması gerektiği konusunda kesin kanıtlar yoktur. Bazı durumlarda tek bir uygulama yeterli olurken, hastalığın cevabına göre 2 ya da 3 hafta arayla tekrarlanabilir. PRP uygulaması steril şartlarda yapılmalıdır. Günümüzde PRP birkaç şekilde uygulanabilir. En sık uygulama şekli, bir iğne yardımıyla hedef dokuya enjekte edilmesidir
 

               PRP hangi hastalıklarda etkilidir?

PRP genel cerrahi, plastik cerrahi ve ortopedinin değişik alanlarında uygulanmıştır.

   Tenisçi dirseğinde, topuk dikeninde,  kas yırtıklarında, aşil tendon hastalığında, tam olmayan iç yan bağ yırtığında, özellikle erken dönem diz kireçlenmelerinde, ameliyat onayı alamayan diz kireçli hastalarda destek tedavi olarak yapılabilir.Ancak ön çapraz bağ, menisküs, omuz kas yırtıklarında kesin tedavi edici bir yöntem değildir iyileşmeye katkıda bulunur.

     Bugün ülkemizde PRPnin en yaygın kullamnımı erken dönem diz kireçlenmeleridir.

 


 

    PRP uygulandıktan sonra ne yapmalıyım?

PRP uygulandıktan sonra, ağrı için buz uygulaması ve parasetamol  türevi ağrı kesicilerin kullanılması uygundur. Ancak diğer ağrı kesiciler  PRP uygulamasının etkinliğini azaltacağı için önerilmez. İstirahat, iyileşmenin önemli bir parçasıdır ve bu nedenle PRP uygulaması sonrası zorlayıcı egzersiz ve spor önerilmez. Basit germe egzersizleri yapılabilir, ancak dirence karşı ağırlık çalışmalarından kaçınılmalıdır. Bandajlar ve basit bileklikler uygulanabilir. Spor ve antrenmana dönüş süresi 3-6 hafta arasında değişebilir.PRP uygulamasından sonra kullanabileceğiniz ilaçlar ve spora dönüş sürenizi doktorunuza sormanız uygun olacaktır.

 

PRP uygulamasının komplikasyonları ve yan etkileri var mıdır?

     PRP uygulaması sonrası düşük oranda enjeksiyon bölgesinde artmış şişlik ve ağrı olabilir. Bu ağrı birkaç gün devam edebilir, ancak basit ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile bu sorun giderilebilir. Bunun dışında PRP'nin böbrek, karaciğer mide gibi iç organlarda yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için allerjik reaksiyon yapma riski yoktur. Hamilelikte kullanımı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.PRP'nin kas iskelet sisteminde enjeksiyon olarak kullanımı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA, World Anti-Doping Agency) yasaklı madde ve uygulamalar kapsamından çıkartılmıştır ve doping olarak kabul edilmemektedir. İdrarla atılan bir ilaç olmadığı için doping testlerinde tanımlanması mümkün değildir. Damar içine enjekte edilen PRP halen yasaktır.

 

Sonuç olarak PRP özellikle diz erken dönem kireçlenmelerinde  ve ameliyat olması uygun olmayan ileri yaş hastalarda destek tedavi yöntemidir.

Bu yazı toplam 2532 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim