• BIST 111.908
  • Altın 327,207
  • Dolar 6,1636
  • Euro 6,7610
  • Sakarya : 22 °C

Kendin Pişir Kendin Ye

Salim Özyılmaz

13 Ağustos 2018 P.tesi günü (dün) telefonuma 15.20 sularında gelen mesaj ilgimi çekti. Mesajda “Akyazı İlçe Belediye Başkanını başarılı buluyor musunuz” şeklinde bir soru soruluyordu.

Mesajda “Siyasal Araştırma B001” yazıyor olmasına rağmen mesajın nereden geldiğini net öğrenebilmek bir araştırma yaptım. Araştırmamı özellikle Belediye üzerinde yoğunlaştırdım. Konuyla ilgili olarak görüştüğüm yetkili ve etkili kişiler bana bu anketin Belediye Başkanı Hasan Akcan tarafından yaptırıldığını söylediler. Ben onların yalancısıyım.

Şayet anketi gerçekten Hasan Akcan yaptırıyorsa ben bunun adına “ Kendin pişir kendi ye” derim. Öyle ya Hasan Akcan yaptıracağı anketle bir yerlere gelmek ya da bulunduğu yeri sağlama almak istiyorsa yanıldığını peşinen belirtmeliyim. Anketi kendisi bile yaptırsa yine de o anketten kendisi çıkamayabilir. Bunu Akyazı’da bilmeyen yok. Kendisi durumunu bilmiyor ve hala aklından “bir kez daha belediye başkanı olurum” diye geçiriyor ki, böyle bir anket yaptırıyor. (tabi o yaptırıyorsa diye altını çizmek istiyorum)

Ben şahsen gelen mesaj doğrultusunda düşüncemi karşı mesajla paylaşmadım ama bu satırlardan o soruyu “ bırakın başarılımıydı, başarısızmıydıyı Akcan Belediye Başkanı bile olamadı” diye cevaplıyorum. Nedenini ise şöyle ifade etmek isterim. Belediye başkanı herkesin başkanıdır. Seçildikten sonra parti farkı gözetmeksizin ve bir ayırım yapmaksızın herkese imkanları doğrultusunda hizmet ekmek asli görevidir. Peki Akcan bunu başarabildi mi? Elbette hayır. İşte nedeni bu.

Hasan Akcan’da bir öncesi Başkan Yaşar Yazıcı gibi elindeki nimeti geri tepti. Başarısızlığı ile sınıfta kaldı ve böylece partisi var oldukça başkanlık koltuğunda oturma şansını yitirdi. Şimdi anket yaptırarak o koltukta oturmak için gayret gösteriyor. Halbuki Akcan o gayreti hizmet için kullansaydı ve Akyazı’ya bir çivi çakabilmiş olsaydı bu tür anketlere girmesine bile gerek kalmadan koltuğunu muhafaza edebilecekti.  Dediğim gibi Hasan Akcan’da aynı Yazıcı gibi elindeki o nimeti elinin tersiyle itiverdi.

Temsilcisi olduğum Gazetem YENİGÜN dün manşetinde “Dikkat bu mesajlara aldanmayın” başlığını kullanmış. Dayanağı ise sadece siyasiler sözü ile geçiştirilmiş. Hangi Parti ve hangi siyasi ondan bahsedilmemiş. Onun için bende bu anketi gerçekten Hasan Akcan yaptırmışsa (yakınındakiler bunu doğruluyor) bir kez daha başarısız olduğunu söylemek isterim.

Üzerinden ne kadar zaman geçti bilmiyorum ama yanılmıyorsam AK Parti Genel Merkezi de böyle bir anket yaptırmıştı. O ankete katılan her 100 Akyazılıdan 85’i Hasan Akcan’ı başarısız bulmuş ve böylece Akcan sınıf geçememişti.  Eğer bu anketi Akcan yaptırıyorsa belki de Genel Merkezin yaptırdığı anketten çıkamamış olmasının karşılığı olarak bir hamle olarak değerlendirebilir diye düşünüyorum.

Yerel seçimler şayet gününde yapılırsa daha 6 aydan fazla zaman var. Siyasette bir saatin bile değişkenlik yarattığını var saydığımızda bu kadar uzun süre içinde Belediye başkanlığı için daha birçok isimle karşılaşabileceğimizi söyleyebilirim. Şu ar itibarıyla birçok isim ortalıkta gezinip duruyor. Bu isimlerden bazıları o kadar iddialı ki, “ En garanti başkan adayı benim” diyebiliyor.

Dediğim gibi Mahalli seçimlere daha hayli zaman var. O zaman içerisinde bu köprülerin altından çok sular geçecektir. O nedenle bugünden belediye başkanı şu olacak, bu olacak diye isimlendirmenin bir anlamı yok. Benim söylemek istediğim en azından bu kez yapacağı hizmetlerle, kazandıracağı eserle Akyazı’yı uçuracak bir isme ihtiyacımız olduğudur. Partilerin üst düzey yöneticileri bunu başaramazlarsa hem belediye başkanı hem de biz Akyazılılar bir kez daha sınıfta kalırız. Benden söylemesi. Partilerin tamamını bu işin içine sokuyor olmamın sebebi ise yapılacak olan Mahalli seçimlerde illa da iktidar partisi adayı başkan olacak diye bir kural olmadığı, muhalefetin çıkaracağı iyi bir adayın seçimi kazanma şansının olmasındandır.

Bu yazı toplam 3079 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim