• BIST 105.252
  • Altın 327,164
  • Dolar 6,2333
  • Euro 6,8674
  • Sakarya : 11 °C

Karışık gündem

Zihni Açba

İlginç ve anlaşılması güç bir toplum haline geldik. Toplumsal hafıza denen şeyi adeta unuttuk. Dünü bugün konuşuyor, yarın unutuveriyoruz. Böyle olunca da her gün yeni bir gündeme uyanıyoruz. Daha doğrusu biz uyanana kadar o gündem eskimiş, yerini yeni bir gündeme bırakmış oluyor ve biz toplum olarak bir gündem karmaşası içerisinde neresi olduğu bilinmeyen bir meçhule doğru sürükleniyoruz.
Biz de bugün köşemizi bir gündem maddesiyle meşgul etmek yerine, kendimizce önemli saydığımız birkaç gelişmeye kısa kısa da olsa değinmeyi uygun bulduk. Geride bıraktığımız iki haftanın en önemli gündem maddelerinden birisi “Dershanelerin kapatılması” konusuydu. Bu konuda herkes, her şeyi söyledi bildiğiniz gibi. AKP hükümetinin bir anda dayattığı bu konuyu, “AKP- Cemaat çatışması” diye değerlendirdi çoğu çevreler. Bize göre; hiçbir alt yapısı olmadan, adeta yangından mal kaçırılır gibi gündeme gelen ve TBMM’de ki sandalye sayısı ile halledilmeye çalışılan bu mesele, “AKP- Cemaat çatışması” değerlendirmelerinin çok daha ötesinde bir takım pazarlıkların ürünü. Oslo görüşmeleri ve İmralı pazarlıklarının gün yüzüne çıkmayan maddeleri arasında, bu dershane meselesinin de olduğunu düşünüyorum ben şahsen. 
Belki bugünden böyle bir iddiada bulunmak, bazıları için fazlaca komplo teorisi olarak kabul edilebilir ama özellikle doğu ve güneydoğu illerimizde KCK yapılanması içerisinde oluşturulan “Eğitim Destek Evleri’nin (EDEV)” yaygınlaşmasının, önünü açacağı kanaatindeyiz bu uygulamanın. Dershanelerin dönüştürülmesinin konuşulduğu şu günlerde eğitim merkezlerinin sayısını daha da artırmaya çalışan KCK/PKK’nın iki ay önce yayımladığı örgüt içi bir bildiride yer alan ifadeler oldukça dikkat çekici; 
“Süreç, bizim açımızdan önemli sonuçlar doğuracak. Buna hazırlıklı olmalıyız. Birimlerimiz bu hedef doğrultusunda çalışmalarını hızlandırmalı. Köylerde, gençlik merkezlerinde çalışma ve yoğunlaşmalar artırılmalı. Okul ve özel eğitim merkezlerine giden Kürt çocukları ve gençlerine ulaşılıp bilinçlendirilmeli. Bunların birim ve alanlarımızda faaliyet yürüten merkezlere gelmeleri sağlanmalı. Kürt çocukları kendi özlerinden uzaklaştırılarak Türkleştirilip İslamlaştırılmak isteniyor. Buna karşı olmak zorundayız. Ders verilecekse verelim, sosyal faaliyetlerse yapalım. Özerklik sadece milis kuvvetleriyle gelmez, bu bilinç halka yayılmalı. Okumak isteyen her Kürt bizim merkezlerimizi bilmeli, buralarda eğitilmeli.”
Sözün başında da ifade ettiğimiz gibi gündem fazlasıyla yoğun. Hangisini ele alacağınıza karar vermekte zorlanıyorsunuz bazen. Yüksek Seçim Kurulu’nun Belediye Başkanlığına aday olan bakanların “İstifa etmelerine gerek olmadığına” dair oy birliğiyle aldığı karar, insanı ister istemez referandum “EVET” çilerine rahmet okumaya sevk ediyor. Referandumla gelen yargı bağımsızlığına bir kez daha şahit oluyoruz. Asıl komik olan da; kendini Yargı kararlarının onama makamı olarak gören iktidar sözcülerinin “YSK Kararının ne kadar doğru ve isabetli olduğuna dair beyanlarıdır. Ne diyelim? Yaşasın cici demokrasimiz.
Son olarak da bence geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerinden olan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun ABD gezisine işaret etmek istiyorum. Türk siyasetçilerinin, özellikle de bugünkü gibi netameli işlerin döndüğü dönemlerde yaptıkları ABD gezileri, beni oldum olası rahatsız etmiştir. Dolayısıyla bu gezinin de midemi bulandırdığını açıklıkla ifade etmeliyim. Özellikle de Sayın Kılıçtaroğlu’nun giderayak verdiği demeç, bir yandan bu bulantının neredeyse kusma boyutuna ulaşmasına diğer yandan da kahkahalarla gülmeme sebep olmuştur. Diyor ki Sayın Kılıçtaroğlu; “Amerika’ya CHP’yi anlatacağım…” İnanmıyorum ama diyelim ki inandım ve soruyorum; NEDEN? Çok mu merak ediyor Amerika, CHP’nin görüşlerini. İnsanların yatak odalarında neler yaptıklarına bile ulaşabilen teknoloji, sizin anlatacağınız “CHP’nin görüşleri” hakkında bilgi sahibi olamıyor mu? 
 

Bu yazı toplam 1389 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim