• BIST 115.642
  • Altın 319,241
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 7 °C

İşte Şeffaflık bu

Salim Özyılmaz

Bulunduğunuz ortamda bulunanlara şeffaf olmak nedir diye bir soru sorsanız soruyu sorduğunuz insanlar şeffaflığı kendisi nasıl düşünüyorsa öyle cevap verir. O nedenle alacağınız cevaplar değişik olur.

Ancak, şeffaflık nedir sorusuna verilen cevaplarda ortak bir nokta mutlaka vardır. O ortak nokta insanların yaptıkları işlerde, verdikleri hizmetlerinde, eşine, dostuna, çoluğuna çocuğuna, akrabalarına dürüst davranmak, yaptıklarını ya da yapamadıklarını sağa sola kıvırmadan doğrudan ve dürüst bir şekilde anlatabilmek, kısaca içiyle dışının bir olmasıdır. Asıl şeffaflık işte budur.

Yazıma böyle bir giriş yapmamın elbette bir nedeni var. O neden geçtiğimiz günlerde Ulusal görsel ve yazılı basına da yansıyan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’dur.  Maçoğlu göreve geldiği ilk yıldan itibaren Belediyesinin gelir ve giderini tek kuruşuna kadar hesaplattırıp seçmeni ile paylaşıyor olması dikkat çekicidir. Nitekim Maçoğlu başkan 2017 yılına ait gelirlerini ve giderlerini de hazırlattığı 7 metrelik bir afişi Belediyesinin binasına astırması ve işte şeffaflık budur demesi onun Ulusal basında yer bulmasına nedendir.

Ben bu haberi Ulusal gazetelerde okuyunca aklıma birden bizim belediye başkanı geliverdi. MHP’li Meclis Üyesinin başkanım gizli kapaklı iş yapmamalı ve yaptığımız her işte şeffaf olmalıyız şeklindeki talebine verdiği o anlamsız cevap hala insanların hafızalarındadır ve de bu cevap ulusal basında geniş yerde bulmuştu.

Ben Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nu bu şeffaf davranışından ötürü tebrik ediyorum. Maçoğlu’nun sergilediği bu cesur davranışın sorumluluk taşıyan ve vebal altında olan herkese örnek olmasını temenni ediyorum.

Şeffaflık dedik ya devam edeyim. 6 Şubat 2018 Salı günü saat 14.00 de Belediye Meclis toplantısı vardı. Bende katıldım. Meclis 13 gündem maddesini görüştü. Bu maddeler arasında imar değişiklikleri ve 5 adet taşınmaz malın satılması, takas yapılması, tahsis edilmesi, tahsisin kaldırılması, 3 yıldan fazla süreyle kiralanması maddeleri de vardı. Ancak 5 adet taşınmaz mal hangileri, yapılan imar değişikliği ne getirdi ne götürdü gündem maddesinde yazmıyordu. Kısaca şeffaf değildi. Ama hiçbir Meclis üyesi bunu sorgulamadı ve komisyondan geldiği şekliye geçmesi yönünde oy kullandılar ve de talep edilen yetkileri yine sorgulamadan oy birliğiyle verdiler. Şaşırmadım. Çünkü bugüne kadar bu durum böyle gelmiş böyle gidiyor. Kimse de ne oluyor diye sormuyor. Donların yerine biz sormak zorunda kalıyoruz.

Salı günkü meclis toplantısında görüşülen iki konu önemliydi. Birincisi Belediyenin yan kuruluşu olan AK BELDE A.Ş. nin bankalardan alacağı bir milyon lira kredi için Belediyenin kefil olması, diğeri de mahalle yollarının bakım, onarım ve asfaltlanması için İller Bankasından alınmak istenen 7 milyon lira için Başkana yetki verilmesiydi.

Borç yiğidin kamçısıdır derler. Yiğitliği elden bırakmayan bizim Belediyede borçlanmayı bir türlü bitiremedi. İnşallah borç olarak alınan o paralar çarçur edilmez ve yerinde kullanılır ve de Belediye Başkanı aynı Ovacık Belediye Başkanı gibi şeffaf bir şekilde yıllık hesap verir ve böylece Akyazılılarda Belediyenin yaptığı hizmetleri ve önemlisi mali durumunu öğrenmiş olur.

Ben işte buna o zaman bizim Belediyede Ovacık Belediyesi gibi ŞEFFAFMIŞ derim. 

Bu yazı toplam 1440 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim