• BIST 111.765
  • Altın 327,432
  • Dolar 6,1654
  • Euro 6,7598
  • Sakarya : 22 °C

Her Türlü Şiddete Hayır

Emel Sevencan

Her geçen gün artan şiddet olayları, sapkın davranışlar aslında bilinenden çok daha fazla.Cinsel problemlerle ilgili 2 yıldır vaka alıyorum.İnanın bu problemlerin çoğunun altında çocuklukta yaşanan tacizler, ensest ilişkiler yatmakta.Bu durumlar kız çocukları tarafından ya aileleriyle paylaşılamıyor yada anneleri tarafından korkutularak susturuluyor.Bu ayıpların üstü kapandıkça bu olayların bitmeyeceği de ortada...

Biz mütaasıp bir toplumuz fakat; ayıp nedir bilmiyoruz aslında... İnsanlar gizli kalan şeylerin ayıp olmadığını, açığa çıkınca ayıp olacağını düşünüyor. Bizzat dinliyorum onlar geçti, onu bilmiyorlar diyor. Minibüs şoförü neden yakıyor? Kimse bilmesin öğrenmesin, ortaya çıkmasın diye...

Sen biliyorsun ya! Rabbin biliyor ya...

Vicdan her şeyden önemlidir. Bu tarz duygular çocuklukta ailenin, çocuğa uygun ortam sağlamasıyla kazanılır. Sağlıklı Cinsel yaşantıların temeli 4_6 yaşta cinsiyetin tanınması ve sağlıklı ergenlik dönemi geçirilmesi ile kazanılır.

Cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, aile dışında ya da aile içinde ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış şiddettir.

 

Kadına yönelik şiddet nedenleri, biyolojik bakıldığında şizofreni, paranoid şizofreni gibi bazı akıl hastalıkları ile antisosyal kişilik bozukluğu gibi bazı ruhsal bozukluklar olabilir.

Sosyal açıdan bakıldığında ise şiddet uygulama, öğrenilebilen bir davranıştır. En önemli öğrenme kaynağı ise, şiddeti uygulayan kişinin kendi ailesidir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde, aile içi şiddetin uygulandığı bir ortamda yetişenlerin, şiddet gösterme eğilimine sahip oldukları gösterilmiştir. Ayrıca şiddetin, toplum tarafından paylaşılan bir değer yargısı olarak kabul edilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılarak bazı kültürlerce desteklenmesi de sosyal bir neden olarak kabul edilmektedir.

Medyada ‘kadına şiddete hayır’ konulu bir eğitici program 5 dakikalık bir görüntü ile geçiştirilirken, kadın programlarında, dizilerde ve filmlerde kadına uygulanan şiddet görüntüleri gün boyu yayınlanarak şiddetin normal bir durummuş gibi algılanmasına yol açmaktadır.

Kız ve erkek çocukların, sosyal ve kültürel örüntü, önyargı ve basmakalıp cinsiyet rollerinden kaçınan ve özgüvenlerinin geliştirilmesine yönelik temel eğitim almaları sağlanmalıdır. Kız çocukları, erkek kardeşleri ya da ağabeyleri tarafından yönetilmemeli veya onlara hizmet etmesi zorunlu bireyler olarak düşünülmemelidir.

Erkek çocukları ise, kız kardeşleri ve ya ablalarından farklı bir konumda olmadıkları ve onları yönetmemeleri konusunda bilinçlendirilmelidir.

Kadınlarla birlikte, erkekler de bilinçlendirilmeli ve erkeklerin eylemlerinden sorumlu olmaları gerektiği vurgulanmalıdır.

İnsanlar anlaşmazlıklarını konuşarak çözme yeteneğinden yoksun oldukları için şiddete yöneliyorlar. Kişilerin, insanlar arası ilişkiler, etkin iletişim becerileri, kızgınlık kontrolü ile kızgınlığın etkin ifadesi ve çatışma çözme becerileri konusunda eğitilmesi kadına şiddetin önlenmesine katkıda bulunabilir.

“Geçtiğimiz gün bir kentimizde meydana gelen hunharca ve haince saldırı sonucu hayatını kaybeden kızımız Özgecan Aslan’ın katledilmesi bütün milletimizi olduğu gibi bizi de derin üzüntüye boğmuştur. Beklentimiz bu cani ya da canilerin bir an evvel yakalanıp hak ettikleri cezaya çarptırılmasıdır. Bu elim ve hunharca olayı şiddetle, lanetle ve nefretle kınıyoruz. Kesinlikle bu tür canilerin insanlıkla bir alakası olduğunu da düşünmüyoruz. Kızımız Özgecan’a Yüce Allah’tan rahmet dilerken, başta ailesi olmak üzere, Tüm milletimize başsağlığı diliyoruz.”  

Emel Sevencan

Bu yazı toplam 2895 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hayalperest
20 Şubat 2015 Cuma 14:24
14:24
Zaman, çocuklarımızın EĞİTİMİNE daha fazla önem verme ZAMANIDIR. İnsan gibi insan olmayı bireyler ancak çocukken öğrenebilir. 0-6 yaş arasında karakterleri gelişen çocuklarınızın; görmediğini, duymadığını, anlamadığını SANMAYIN.
Bir bebek büyüyünce insan da olabilir, canavar da..
Duyarlılığınız için teşekkürler Emel Hanım..
Sevgiler
Edanur
20 Şubat 2015 Cuma 11:11
11:11
Emel hanım teşekkür ederiz yazılarınızı takip ediyoruz ,her mahalleye aile hekimlerinin olması gibi aile danışmanları da olmalıdır geç kalmadan yön verilerek kişinin ve toplumun huzura ve refaha çok çok yaklaşacağı kesindir
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim