Akyazı Nostalji yazıları -37-

Akyazı'da 60'lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz. Geçen hafta Bankalar Caddesi yazımızda yarıda kalmıştık. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

 BANKALAR CADDDESİ -2-

En son lokantacı Hüsamettin Dündar'ın lokantasını yazıp bitirmiştik.Lokantanın yanında bir boşluk daha var demiştik ya, orayı da Büfeci Asım Ceyhan alır ve o da üç katlı binayı yapar.Altına da Akyazı’nın sevilen ve popüler kişilerinden Hacı Ziya Özdemir Lassa lastik bayiliği açar.Bir zaman sonra da orayı kardeşi olan  Emekli  Yüzbaşı Recep Özdemir'e devreder  ve o da orayı kahveye çevirerek devam eder.

       Evet,şimdi gelelim bir zamanlar ismi çok geçen oteliyle ve altındaki işyerleriyle popüler bir yer olan Hacı Veysel Uzun'un binasına. İsterseniz bildiğimiz kadarıyla, biraz Veysel Uzun'dan bahsedip devam edelim.Veysel Uzun, aslen Karadeniz kökenlidir.Komohti Lazlardandır. Önceleri Kuzuluk’a yerleşmiş, sonra Akyazı'ya gelmiştir. Akyazı'da otobüsçülüğü ilk  başlatan kişilerden biridir.Güven Turizm adında bir şirket kurmuştur . Otobüslerin ön tarafında Güven Turizm yazmaktadır. İki tane elli kişilik otobüsü vardır.Otobüslerin biri Akyazı- Adapazarı, öbürü İstanbul-Ankara arası çalışmaktadır. Akyazı-Adapazarı arası çalışan otobüsün şoförü Seyfeler'den Raif Uzuntuna’dır.Zaten oradan da emekli olmuştur.İstanbul-Ankara arası çalışan şoför de “ Horoz” Mehmet Fazlıoğlu'dur.

       Evet,bu kısa bilgiden sonra biraz da üstündeki otelden bahsedip alttaki dükkânlara geçelim. Otel, o yıllardaki üç beş otelden biridir.Oteli çok kimse çalıştırmıştır.Bunlar arasında Rıza Kırdaş,Bayram Usta, İsmail Küpçü, Cafer Kılıçkeser, gibi esnaflar vardır.Hatta bir ara 1965 yılında Altındere'de çekillen "Hepimiz Kardeşiz "  filminin oyuncuları olan Cüneyt Arkın, Tamer Yiğit, Hülya Koçyiğit, Hasan Ceylan ve Aliye Rona gibi oyuncular o otelde kalmışlardı. Daha sonraları otel, Akyazı Şoförler Cemiyeti olarak devam etmişti.

         Oteli de anlattıktan sonra aşağıdaki dükkânlara geçelim. Ilk olarak kardeşi Hüsamettin Dündar'dan ayrılan Ahmet Dündar'ın lokantası vardı.Ismi “Lezzet Lokantası”ydı.Ahmet Amca, iki oğlu “Musakka Mustafa” ve Mehmet Dündar ile beraber çalışırdı.Lokantada, ismi gibi lezzetli yemekler yapardı.Pirinç çorbası çok meşhurdu.Bina yıkılıncaya kadar devam etmişlerdi.Yanında köşede Akyazı'nın en eski berberlerinden Recep Çokan'ın dükkanı vardı.Recep Abi, çok sevilen, neşeli, hoşsohbet bir esnaftı.Sohbetleri genellikle yemek üzerine olurdu.Yemek işini çok severdi.Hani derler ya : “Tilkinin on tane fıkrası var, dokuzu tavuk üzerine…” diye. İşte Recep Abi de böyleydi. Pehlivan olan oğlu Ragıp, Kırkpınar’da birinci olunca çarşı içinde davul zurna eşliğinde gösteri yürüyüşü yapmıştı.

         Pasaja girince Recep Abinin hemen arkasında futbolcu Mustafa Pektemek’in babası Hafız Mehmet Pektemek’in yazıhanesi vardı. Burada kereste ile alakalı çalışırdı.Onun yanında önce dipte Boyacı-Tellal Sabri Kardeş'in oğlu Fethi Kardeş'in ayakkabı boya ve tamir salonu vardı. Bir müddet sonra aynı yere şoförler cemiyetinin kahvesi açılmıştı.

          Şimdi bu kahvenin karşısına geçelim: Tam karşısında Akyazı'nın en eski terzilerinden Yusuf Meriç'in dükkânı vardı.Yusuf Meriç, daha sonraları dükkânı, beraber çalıştıkları Zeki Bozkurt'a devredip terziliği bırakmıştı.Zeki Abi de kayınçosunun oğlu Salih’e bırakıp o da terziliği bırakmıştı. Zeki Bozkurt'un yanında bir boşluk vardı ve orada bir lahmacun salonu vardı. Akyazı'nın ilk lahmacun salonlarından biriydi diyebilirim.Bu lahmacun salonundan sonra bir kahve vardı. Bu kahveyi önce Cevat Keskin, sonra Erol Ersoy, daha sonra da Arap Sami çalıştırmıştı. Küçük bir esnaf kahvesiydi. Kahveden sonra aynı yerde Kız Meslek Lisesi Öğretmenlerinden Tuncay Cinoğlu, Zeki Aytaç ile birlikte ziraî ilaçlar satan dükkan açmışlardı.Iki öğretmen uzun yıllar ziraî ilaç satarak Akyazı'ya hizmet etmişlerdi

           Yavaş yavaş pasajdan çıkalım..Zirai ilaç satan dükkândan sonra köşede Berber Recep’in karşısında Nuri Erdem ve Necmi Başol’un çalıştırdığı Ekspres Ambarı vardı.Isminden de anlaşılacağı gibi mal ve eşya dağıtımını yaparlardı.Ambardan sonra Nail  ve Cevdet Turan'ın çalıştırdıkları terzi dükkânı vardı.Bunlar amca çocuklarıydı. Daha sonra Nail Turan, Cevdet Turan bırakıp ayrılmıştı.Her ikisi de Yusuf Meriç'in çıraklarıydı.Yıllar sonra aynı yere İsmail Hoca’nın oğlu Zahit Özkan, kuru yemişçi dükkanı açmıştı.

       Şimdi geldik Akyazı'da nakliyat işi yapan herkesin bildiği, sevilen insan Sarı Kasabın Cevat Haşar'ın                                  (Karakaş) çalıştırdığı Hür Nakliyat yazıhanesine. Bu Hür Nakliyat’tan daha önce aynı yerde bir kahve vardı. Kahveyi eski kahvecilerden Ali Çetin çalıştırırdı. Bu kahvede aynı zamanda komşumuz da olan Feridun Açıldı Hocanın kayınpederi olan Arnavut Şükrü, börek ve sahlep satardı. Arnavut Şükrü Amcanın özellikle sahlebi çok meşhurdu.Kışın her sabah parkın önüne gelir ve sıcak sıcak sahlep satardı .Çocukken gider, zevkle bol tarçınlı salep içerdik. İşte bu kahve sonradan Hür Nakliyat Yazıhanesi olmuştu. Yazıhanede Cevat Abiden başka Hacıoğullarından Hacı Amca ve de Mehmet Haşar'ın küçük oğlu Faik Haşar dururdu. Hür Nakliyat Yazıhanesi  ile Veysel Uzun’un binasını bitirmiş olduk.

      Başta Nuri Atabek'in Petrolüne  kadar gideceğiz demiştik ya, onun için turumuza devam ediyoruz. Konuralp İlkokulunu geçtikten sonra Karöserci Kürt Hasan’ın (Yılmaz) kahvesine gelelim.Burada kahve olmadan önce Hasan Abinin atölyesi vardı.Kasa işlerini burada yapardı. Yanında da Yakup ve Mehmet Tabanlı'nın lastik tamir dükkânı vardı.Daha sonraları Kürt Hasan, burayı kahvehane haline getirmişti.O dönemin lüks kahvehanelerinden birisiydi. Genellikle nargile işi de yapardı.Akyazı’nın kalburüstü esnafları buraya nargile içmeye gelir ve eğlenirlerdi. Bu kahvenin üstüne de daha sonraları postane kurulmuştu.Telefonla konuşmak için postaneye gider,arayacağımız numarayı yazdırır ve sonra saatlerce beklerdik.Genellikle santralda Suat Genç dururdu. Suat Abiye rica eder,telefonu öne çekmeye çalışırdık.

     Evet, geldik  son durak Nuri Atabek'in petrolüne. .Nuri Abi, hem petrol, hem de lastik ve yedek parça da satardı. Çok dürüst bir esnaftı.Tankerinde Avcı Mustafa'nın Ömer Abi,istasyondaki  pompada da Lokantacı Salih ve Osman Atacan'nın abileri İslam Atacan çalışırdı Akyazı'nın “Benzinci İslam Abi”siydi.Çok güler yüzlü, sevilen, renkli bir kişilikti. Geceleri kahve kahve gezer, mandalina satardı.

      Akbank’ın köşeden başlayıp petrole kadar olan kısmı hayırlısı ile bitirmiş olduk.Şimdi tekrar geriye dönüp bu sefer de Akbank’ın karşısındaki sırayı da yazıp Bankalar Caddesi yazımızı tamamlayalım.Ilk olarak karşı sırada şimdi Gülüm Pastanesinin olduğu yerde Bekir Aydın’a ait manifatura ve kuyumcu dükkânının üstünde Aydın Oteli vardı. Bu otelde postaneden emekli Mahmut Martin’in babası Süleyman Martin çalışırdı.Aydın Oteli, diğer otellere göre biraz daha derli topluydu. Bankalar Caddesinin dükkânları önlü arkalı olduğu için pek fazla dükkan yoktu. Çünkü önde çarşı içindeki kahve,lokanta ve diğer iş yerlerinin muhakkak arka çıkışları da olurdu.Bu yüzden arka sırada -dediğimiz gibi- pek fazla dükkân yoktu.Yine de olanları yazarak devam edelim.Otelden sonra Yıldız Kahvesi vardı.Kahveci Hilmi Yelep Amca, burada çalışırdı.Yıldız Kahvesi daha sonraları Genca Özdemir’in ayakkabı dükkânı olmuştu. Kahvenin yanında Berber Fahrettin’in dükkanı vardı.Fahrettin Abi,bir av dönüşü Tekirdağ taraflarında geçirdiği bir trafik kazası sonucu vefat etmişti.Berberden sonra G.S.Paşa müezzinlerinden Hafız Mustafa Yaşa’nın Ömer Süğlün adında bir arkadaşıyla beraber açtığı kırtasiye dükkânına benzer bir dükkân vardı. Fakat bu dükkân,fazla uzun ömürlü olmamıştı.Yanında Davut ve Mahmut Başol kardeşlerin gömlekçi dükkânları vardı.Bu iki kardeş aynı gömlekçi Turgut Özdemir gibi güzel gömlek dikerlerdi. Çarşı içindeki ön tarafta da dükkânları vardı.

       Şimdi gelelim bu binanın ikinci katına. Akyazı'da ilk diş hekimi olanAhmet Kabranlar’dan sonra ikinci diş hekimi olan Çetin Savcı’nın muayenehanesi ikinci kattaydı. Çetin Savcı, Konuralp İlkokulu  eski baş öğretmen- lerinden olan ve aynı zamanda o yıllarda ortaokulda da derslere giren Recep Savcı’nın oğludur.Çetin Abi, Akyazı’da sevilen, sayılan, parası olsun olmasın herkese yardımcı olmaya çalışan, güler yüzlü bir diş hekimidir. Aynı zamanda mahalleden de komşumuz olur.Bir ara Toyota Diş Hastanesinde de başhekimlik yapmıştır.Şu anda Belül Eczanesinin  üst katında diş hekimliğine devam etmektedir. Eczanenin yanında iki katlı, ahşap bir bina vardır.Binanın alt katında Akyazı'nın en eski kahvecilerinden Ali  ve oğlu Hidayet Çivi’nin çalıştırdığı bir esnaf kahvesi vardır. Daha ziyade çarşı içi esnafların bir araya gelip eğlendiği bir mekândır. Bu kahvenin üstünde önceleri de  Akyazı’ya ilk olarak gelen doktor olan Zekeriya Özcan’ın muayenehanesi  vardı.Yanında da Fevzi  Amca çalışırdı. Zekeriya Özcan’ı anlatmaya gerek yok bence. Çünkü herkesin sevdiği,,saydığı bir doktordu.             Eğer evde hastanız varsa onun için  gece gündüz fark etmez, çantasını alır gelirdi. Zekeriya Abi,daha sonra az ilerideki Kasap Salim’in üst katına taşınmıştı.Onun boşalttığı  yere de önce Akyazı Verem Savaş Dispanserine atanan Doktor Erdoğan Demirkıran muayenehane açmıştı. Daha sonraları da karşı tarafta ziraat teknisyenliğinin olduğu yerde SGK doktoru olarak hizmet vermişti.

        Biraz da  bitişikteki Terzi Mehmet Dönmez'in binasına geçelim.Bu binanın altındaki dükkânlar sırası ile Terzi Remzi Ediz, yanında Radyocu Recep Yıldız, onun yanında av malzemeleri ve zirai ilaç satan Fahri Cinoğlu ve son olarak da  Şerefiye’den Berber Süleyman Öz'ün dükkanı vardı. Binanın ikinci katında Nevzat Silahşör'ün noteri, karşısında Muhasebeci Ertuğrul Öztürk'ün yazıhanesi vardı.Üçüncü katında da sol görüşlü öğretmenlerin gittiği TÖBDER adlı  dernek vardı.

      Şimdi tekrar aşağıdaki dükkanlardan devam edelim:Terzi Mehmet’in binasından sonra şimdi  orada börek satan iki katlı bir bina var.Işte bu börekçinin olduğu yerde Kâmil Babaoğlu’nun bakkal dükkânı vardı.Kâmil Abi, daha sonra çarşı içindeki dükkânına taşınmıştı. İşte bu binanın ikinci katında önce Emniyet Oteli adında bir otel vardı.Daha sonraları  aynı yere müftülük taşınmıştı. Müftü,Ali Ahmet Düzcan Hocaydı. Aynı yere yıllar sonra Akyazı Akınspor kulübü gelmişti.Bu binadan sonra bir boşluk vardı.Burda Kâzım Okay adında Acem asıllı birinin büfesi vardı.Av malzemeleri ve tekel bayiliği yapardı.Sonra buraya lokanta yapılmıştı.Lokantanın yanında  ufak bir aralık vardı. Aradan sonra Reşat Atacan’ın lokantası vardı.Bu lokantayı daha sonra eski bir berber olan Rıza Kırdaş’a devretmişti.Lokantadan sonra Sarı Kasabın Salim Haşar’ın kasap dükkânı vardı.Şimdi Rumeli Köfte Salonunun olduğu yerdi. Yanında Yusuf Bilgiç’in binası   vardı.Üstünde de Madenciler Kulübü adında bir kumar merkezi vardı.

          Buradan başa kadar bütün binalar önlü arkalıydı, demiştik.En başta da Necmi Ömercikoğlu’nun Fisk lastik bayiliği yaptığı dükkânı vardı.Evet, Necmi Abinin lastik dükkânı ile Bankalar Caddesi yazımızın sonuna geldik. Rabbim,bu  yazımızda ismi geçip rahmetli olanlara rahmetiyle muamele etsin inşallah! Bu yazının hazırlanma- sında değerli katkıları  olan Eczacı Bülent Belül ve  Yaşar Karaaslan’a teşekkür ediyorum.Bundan sonraki yazımızda buluşmak üzere sağlıcakla kalın !..

06 Mar 2022 - 00:59 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

04

Bülent Özder - @Ahmetel 03 nolu yoruma cevabı: teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mart 15:12
02

Duran Kurt - Çok teşekürler mükemmel olmuş bir an hatıraları yaşadık??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Mart 13:19
05

Bülent Özder - @Duran Kurt 02 nolu yoruma cevabı: teşekkürler duran bey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mart 15:13
01

İbrahim Altıntaş(emekl - Bülent abi emeklerin için teşekkürler

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Mart 01:50