Sakarya ağzına kadar doldu taştı... Bundan sonra hiç bir yabancı alınmayacak!

İçişleri Bakanlığı, yabancılarla ilgili ‘seyreltme’ uygulamasına başladı. Buna göre yüzde 25’in üzerinde Suriyeli nüfusun olduğu 16 il ve 52 ildeki 800 mahallede hiçbir yabancıya ikamet izni verilmeyeceği açıklanırken bu iller arasında Sakarya'nın da ismi yer aldı.

Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da medya kuruluşlarının temsilcileri ile 'Göç Buluşması' toplantısında bir araya geldi. Soylu, göç konusunda Suriye'den Afganistan'a, Yemen coğrafyasından Lübnan'a kadar ciddi bir problemle karşı karşıya olduklarını belirterek çok öenli açıklamalara imza attı.

Soylu yaptığı açıklamada, "Bazı bölgelerde yüzde 25'in üzerinde Suriyeli nüfusu var. Bu ölçeğe göre bir daha buraya ikamet almama sınırı koyduk. Kapattık orayı. Sadece Suriyeli değil hiçbir yabancı almıyoruz" demişti.

Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat ise köşe yazısında yüzde 25'i aşan yerleri belirterek Suriyelilerin seyreltileceği illeri yazdı. Fırat'a göre aralarında  Sakarya'nın da bulunduğu 16 il tüm yabancıların başvurularına kapatıldı. Kayıt kapama dışında atılan ikinci adımda ise yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştiriliyor.

22 Şub 2022 - 10:54 - Gündem