Fakir kokaini’ kabusu! Sakarya’da korkutan artış…

Etkisi kokaine benzetildiği için halk arasında ‘fakir kokaini’ olarak bilinen ‘metamfetamin’ maddesinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Kısa sürede bağımlılık yapan ve ani ölümlere neden olan kristal met’in Sakarya’da da ele geçirilen miktarı 1 yılda yüzde 400’e yakın arttı.

Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM/ÖZEL

Türkiye’de son birkaç yıldır yaşanan ölümler ve gençlerin amatör kameralarla çekilen halleri ile sık sık haberlere konu olan bonzaiden sonra şimdi de skunk ve ‘fakir kokaini’ olarak bilinen metamfetamin maddeleri konuşuluyor.

Öyle ki 2020 ve  2021 yıllarında  Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan uyuşturucu raporu da acı gerçeği gözler önüne seriyor.


ELE GEÇİRİLEN MET YÜZDE 400 ARTMIŞ
Rapora göre, Sakarya’da 2020 yılında ele geçirilen metamfetamin miktarı 2 kilogramı bulmazken, bu rakam 2021 yılında yüzde 400’e yakın bir artışla 10 kilograma kadar yükselmiş…

2022 yılının ilk günlerinde de yapılan uyuşturucu baskınlarında ele geçirilen maddeler arasında metamfetaminin eksik olmadığı görülüyor.


YARIM KİLODAN 67 KİLOYA!
Sakarya’da 2020 yılında yakalanan toplam ‘skank’ maddesi yarım kilogram iken bu rakam 2021 yılında 67 kilogramı buldu.

“İNTİHARA YOL AÇIYOR”
Metamfetamin, ara kimyasallarla yapılan, ‘kristal', ‘buz', ‘ateş' isimleriyle adlandırılan ve etkisi kokaine benzetildiği için halk arasında ‘fakirin kokaini' olarak adlandırılıyor.


En tehlikeli uyuşturucu maddelerden biri olan 'Kristal met' diğer adıyla metamfetamin kullanan kişilerde pozitif düşüncelerin yerini negatif düşüncelere bıraktığı ve bu durumun da intiharlara yol açtığı öğrenildi.

‘ASLA MET KULLANMA’
Türkiye’de ilk olarak 2009 yılında İstanbul’da yakalanan metamfetaminin ülkenin tüm illerinde giderek yaygınlaştığı gerçeğini açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü, ailelere “Kolluk birimlerimiz alanda olağanüstü bir çaba sarf etmektedir. Ailelerimizin de bu maddeyle mücadelede bizlere destek olmalarını, çocuklarına duyarlılıkla yaklaşmalarını ve elde ettikleri bilgileri paylaşmalarını talep etmekteyiz” ifadeleriyle seslendi.


‘ŞİZOFREN SEMPTOMLARI ORTAYA ÇIKIYOR’
Uzmanlar, bu maddeyi kullananlarda şizofren semptomlarının ortaya çıktığını, kullanılmadığı zamanlarda ve yokluğunda ise arkadaşları ve ailelerini düşman olarak görmelerine neden olduğunu belirtti.

12 Şub 2022 - 22:16 - Asayiş