Sakarya'daki mekanlarda hayat 2 dakikalığına duracak!

Yılbaşından itibaren uygulanan elektrik zamlar her kesimin belini bükmeye devam ederken Sakarya'daki kafe ve restoran sahipleri zamlara karşı farkındalık oluşturmak için ışık söndürme eylemi ve faturaları ifşa etme kararı aldı. AYRINTILAR...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de 1 Ocak 2022 günü yayınlanan kararla elektrik ve doğalgaza yüzde 130'a varan zamlar uygulanmaya başlandı.
Gelen ilk faturalarla birlikte işçisi, memuru, esnafı, iş adamı vatandaşın her kesimi tepkilerini dile getirmeye başladı.
Aradan geçen sürede yine Cumhurbaşkanı kararıyla 2'nci kademe uygulaması 150 kilovattan 210 kilovata çıkarılsa da, bunun da yeterli olmaması ve ilk kademeye gelen zam oranlarının da yüksek olması tepkileri dindirmedi.

Türkiye'nin dört bir yanından yüksek elektrik faturalarına yönelik tepkiler gelmeye devam ederken  Sakarya'daki kafeterya ve restoranlar da "farkındalık" oluşturmak için bazı kararlar aldı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) üyesi kafeterya ve restoran işletmecileri bü süreçte yaptıkları toplantılar sonucunda 12 Şubat Cumartesi akşamı saat 21.00'de 2 dakikalık ışlık söndürme eylemi yapma ve elektrik faturalarını işletmelerin giriş kapılarına asarak ifşa etme kararı aldı.

Gayrı resmî olarak yapılan duyuruda;
"Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar ve özellikle elektrik faturalarındaki hızlı artış hepimizi mağdur ediyor.
Hükümetimizin bu konuda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bu desteklerin yaşanan süreci telafi edecek nitelikte olmasını temenni ediyoruz.
Bu doğrultuda, Sakarya’da faaliyet gösteren SATSO Üyesi yeme içme sektör temsilcileri olarak; elektrik faturalarında yaşanan artışın sektörümüzde oluşturduğu sıkıntılar konusuna  dikkat çekmek, bir farkındalık oluşturmak ve sesimizi duyurmak amacıyla;
• 12 Şubat  2021 Cumartesi günü saat 21:00 da 2 dakikalık ışık söndürme eylemi yapılacaktır.
• Yine aynı gün, işletmeler giriş kapılarına elektrik faturasını asılacaktır.
Kafe restoran işletmelerimizin bu farkındalık etkinliğine katılımını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

MEDYABAR.COM -

11 Şub 2022 - 11:37 - Ekonomi