Sakarya piyasasında 300 milyonluk çekleri dolaşıyor! "Kelebek etkisi" korkusu!..

Sakarya'da uzun yıllardır SEDAŞ'ın altyapı, üstyapı ve bakım çalışmalarını yürüten, şehirde 30'a yakın firmada 300 milyon lirayı bulan çekleri bulunan dev şirket konkordato ilan etti. SEDAŞ da şirketin 123 milyonluk teminat mektubunu yaktı. Bu gelişme Sakarya'da kelebek etkisine yol açabilir... AYRINTILAR...

Büyütmek için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -Kaan Gümüşel
Son olarak Isparta'da 3 günü aşan elektrik kesintisiyle yeniden gündeme gelen elektrik piyasasının özelleştirilmesi konusu tartışılmaya devam ediyor.
Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Sakaryalı vatandaşlar da elektrik dağıtım ve pazarlama şirketlerinden dert yanarken, belli belirsiz elektrik kesintileri de can sıkmaya devam ediyor.
Sözcü gazetesinden Serpil Yılmaz, elektrik sektöründe yaşananları bugünkü köşesine taşırken, "Enerji dağıtım şirketleri yalnız vatandaşın değil, enerji üreticilerinin ve alt yüklenicilerinin de üzerinde yük oldu" ifadesini kullandı.

KONKORDATO İLAN ETTİLER
1992 yılında Erzurum'da kurulduktan sonra Türkiye'nin hemen her bölgesinde, tüm enerji şirketlerinin altyapı, üstyapı ve bakım çalışmalarını yürüten Yılmaz Elektrik isimli dev şirket önceki gün konkordato ilan etti. Yılmaz Elektrik,  Sakarya'nın da aralarında bulunduğu bölgelerde tesis inşaatı, bakım onarım, endeks okuma, enerji kesme ve açma işleri ve sayaç sökme ve takma işleri gibi çalışmalar yürütüyor.

"FİŞİNİ ÇEKTİLER" DİYE YAZDI
Sözcü yazarı Serpil Yılmaz bu gelişmeyi de, "Başta Türkiye'deki 21 elektrik dağıtım bölgesi olmak üzere; elektrik sektörü alt yapı yatırımlarının yüzde 30-35'inin yapımını üstlenen Yılmaz Elektrik'in geçen hafta fişini çektiler. SEDAŞ, Enerjisa, Başkent Elektrik Dağıtım, MTA, Gediz Elektrik, Ayedaş, Toroslar, Fırat Elektrik, Dicle Elektrik, Çoruh Elektrik gibi enerji şirketlerinin alt yüklenicisi olarak, Türkiye'de en büyük iş hacmine sahip şirket, konkordato ilan etmek zorunda bırakıldı" ifadeleriyle köşesine taşıdı.

SAKARYA'DA "KELEBEK ETKİSİ" OLUR MU?
MEDYABAR'ın edindiği bilgiye göre Yılmaz Elektrik, Sakarya'da taşeron ve malzeme temini noktasında 30'a yakın firma ile işbirliği halinde...
Dev şirketin sadece Sakarya piyasalarında 300 milyon liraya yakın çeklerinin dolaştığı da ifade ediliyor.
Yılmaz Elektrik'in Sakarya'daki iş ortaklarının bir süredir ödeme alamadıklarından dertli olduğu da biliniyor.
Yılmaz Elektrik'in konkordato ilan etmesi ve düştüğü ekonomik darboğaz sebebiyle Sakarya'daki alt yüklenicilerinin de olumsuz etkilenmesinden endişe ediliyor.

SEDAŞ 123 MİLYONLUK TEMİNAT MEKTUBUNU YAKMIŞ!
Sözcü gazetesi köşe yazarı Serpil Yılmaz, köşe yazısında yine Sakarya'yı ilgilendiren  dikkat çeken bilgiyi de şu şekilde paylaştı:
"Sakarya,  Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinin enerji dağıtımını sağlayan Akkök-CEZ Energy ortaklığına (AKCEZ) geçen
SEDAŞ, bir gecede 30 yıldır şebeke yapım, bakım işleri yapan Yılmaz Elektrik'in 123 milyon TL'lik teminat
mektubunu yaktı."

KELEBEK ETKİSİ NEDİR?
Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumu ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. Fakat daha çok yaratılan bir kaosun büyüyerek artmasını ifade eder. (wikipedia)

10 Şub 2022 - 21:27 - Ekonomi