Hastalar dikkat! Sakarya'daki doktorlar bugün grevde!

Doktorların grev eylemi devam ediyor. Hekimler ve sağlık çalışanları hak ettikleri ücretler ve çalışma koşullarına, sağlıkta şiddete karşın etkin yasanın kabulü ve salgının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi başta olmak üzere sorunlarının çözümüne dikkat çekmek için Sakarya'da da greve gidiyor.Akyazı Devlet Hastanesindeki hekimlerin tamamı bu grevlere katılmıyorlar

MEDYABAR.COM/

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) başlattığı ve  sağlık meslek örgütlerinin desteklediği eylemler çerçevesinde, “Hakkımız olanı alana kadar mücadeleye devam” sloganı ile devam ettirdiği grev eylemi devam ediyor. Ara ara iş bırakan doktorlar yeni aldıkları bir karar ile bugün de grev yapacaklarını açıkladı. Sağlık ocağına ve hastaneye giden hastalar ise şok oldu.

DOKTORLAR HANGİ YERLERDE GREV YAPIYOR?
Doktorlar bugün Acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak, yoğun bakım ve yatan hastalara verilenler dışındaki tüm hizmetleri durduracak.

* Covid-19 veya Covid-19 şüphesi ile başvuranların poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecek; diğer hastalara nöbet düzeninde sağlık hizmeti verilecek.

* Sağlık hizmeti sunulan tüm birimlerde, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak. Acil servisler eylem süresince gerektiğinde görevli hekimlerce takviye edilecek.

* Yoğun bakım hastalarının -eylem nedeniyle- tedavilerinde hiçbir aksamaya yol açılmaması için her zamanki duyarlılıkla hizmetin sürdürülmesine  dikkat edilecek.

* Acil ve riskli gebelere, diyaliz hastalarına ve kanser hastalarına sağlık hizmeti sunulmaya devam edilecek.

DOKTORLAR NEDEN GREV YAPIYOR ? İSTEKLERİNİ NELER?
Hekimlik onuruna yakışır şartlarda yaşam koşullarının sağlanması,
-Sağlıkta şiddetin önlenmesi için etkili kanunların çıkarılması ve uygulanması,
-Hakkımız olan 7200 ek göstergenin verilmesi,
-Cari ödemelerinin gerçek ekonomik koşullara göre yeniden belirlenmesi,
-Covid 19 un meslek hastalığı sayılması,
-Maaşların mevcut ekonomik koşullara göre yeniden belirlenmesi,
-30 Haziran  2021 tarihli ödeme sözleşme yönetmeliğinin geri çekilmesi,
-Alınan ücretin tamamının emekliliğe yansıması,
-Vekaletsiz ve kesintisiz yıllık izin kullanım hakkının verilmesi,
-Sıfır nüfuslu yeni açılan birimlerin koşulsuz olarak 4 yıl boyunca 4000 nüfus üzerinden ücret alması,
-Sıfır nüfuslu yeni açılan birimlerin koşulsuz olarak 4 yıl boyunca A grubu üzerinden cari ödeme alması,
-Taban ödemenin 2500 nüfus üzerinden yapılması,
-Cari ödeme ve maaşların ÜFE-TEFE den hangisi yüksek ise o oranda arttırılması,
-Gezici hizmet ödemelerinin akaryakıt artışı ve araç fiyatlarındaki artış oranında yeniden düzenlenmesi,
-Nüfus arttırılamayan bölgelerin nüfus hesaplamalarının 4000 üzerinden hesaplanması,
-2 yıl boyunca 1000 nüfusun altında kalan mevcut bölgelerin nüfus arttırılması için 2 yıl daha süre verilmesi ve sözleşmenin koşulsuz olarak toplamda 4 yıl olarak yapılması ve koşulsuz A grubu cari ödeme verilmesi ve maaşın 4 yıl boyunca 4000 nüfus üzerinden hesaplanması,
-Nüfus arttırılamayan bölge tanımlamasının 2 yıl boyunca aile hekimliği biriminin nüfusunun 1000 ile 2500 arasında kalması olarak güncellenmesi,
-‘’Ve diğer görevler’’ adı altında görev tanımımız dışında angaryaların yüklenmemesi,

ŞUBAT AYINDA 2 GÜN DAHA GREV YAPILACAK
Edinilen bilgilere göre doktorların istekleri yerine getirilmez ise Şubat ayında iki gün üst üste daha grev yapacakları öğrenildi.

08 Şub 2022 - 14:29 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.